Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια pc!


science

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε καλά εννοείται οτι οι velociraptor είναι περιττά χρήματα και επίσης αντιτίθενται στην αθόρυβη λειτουργία του υπολογιστή...

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά εννοείται οτι οι velociraptor είναι περιττά χρήματα και επίσης αντιτίθενται στην αθόρυβη λειτουργία του υπολογιστή...

Το τελευταίο δεν ισχύει γιατί είναι 2,5" δίσκος μέσα σε case 3,5" με περίεργα συστήματα ψύξης και μείωσης θορύβου, οπότε δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά.

 

Και για όσους ενδιαφέρονται, παραθέτω μια τυπική σύνθεση που πιστεύω ότι αντιπροσωπεύει ένα πάαααααρα πολύ δυνατό και σχεδόν αθόρυβο PC για μουσικές εφαρμογές. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι τα σημεία στο PC που παράγουν θόρυβο ? Αυτά που έχουν μηχανικά μέρη, δηλαδή:

 

Σκληροί Δίσκοι, DVD-RW, και φουρφούρια. Το DVD-RW δεν το χρησιμοποιούμε εν ώρα ηχογράφησης/μίξης οπότε ας πιάσουμε όλα τα υπόλοιπα με την σειρά.

 

Οι Velociraptor σε αντίθεση με τους προγενέστερους Raptor είναι ήσυχοι. Έχω και το μοντέλο στα 300GB και το 150άρι. Ποτέ δεν ενοχλήθηκα από την ακουστική τους απόδοση. Για αποθήκευση δεδομένων χρησιμοποιώ αποκλειστικά εδώ και 1.5 χρόνο τους Samsung F1 στο 1ΤΒ.

 

Στο θέμα του κουτιού τώρα, πρέπει να έχει γίνει πρόβλεψη από τον κατασκευαστή για την ελαχιστοποίηση των κραδασμών και την ηχομόνωση. Σ'αυτό τον τομέα πιστεύω κορυφαίο είναι το Antec P18x (180, 182, etc). Τα φουρφούρια του είναι ρυθμιζόμενα και υπάρχουν αντι-κραδασμικά για τους δίσκους. Πολύ καλό κουτί επίσης είναι και το Lian-Li V2010, ίσως η κορυφή στην λίστα την επιλογών μου για PC οποιασδήποτε χρήσης.

 

Όσον αφορά την ψύκτρα του CPU, μέχρι στιγμής, βασιλειάς στην αερόψυξη θεωρείται η ThermalRight TruBlack 120 (και το αδελφάκι της). Μπορείς να την συνδυάσεις με ένα χαμηλόστροφο φουρφούρι (π.χ. 1.000 rpm) και είσαι ΟΚ. Τελευταία εγκατέστησα Xigmatek Achilles και Xigmatek Red Scorpion και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και στην θερμική συμπεριφορά τους αλλά και από τον θόρυβο των ανεμιστήρων τους (ίσα που τους ακούω). To μοντέλο που πρότεινε ο Alchemist δεν το έχω δεί από κοντά.

 

Τέλος, όσον αφορά το τροφοδοτικό, θα συμδφωνήσω με τον Alchemist για την συγκεκριμένη σειρά των Modular της Enermax, αλλά θα προτιμούσα κάτι από την σειρά S12 της Seasonic (αν και δεν είναι Modular).

 

Διαφωνώ για το κουτί της CoolerMaster (το 690) για τον απλό λόγο ότι δεν διαθέτει φίλτρα σκόνης, που σημαίνει ότι μια το μήνα θέλει άνοιγμα και καθάρισμα.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Ηρθε και ο καιρος και για μενα να φτιαξω ενα PC και οι επιλογες του φιλου nicolas ηταν αρκετα ενδιαφερουσες, αν θα μπορουσε ο ιδιος ή καποιος αλλος φιλος να μου προτεινει και μια motherboard, καθως και το υπολοιπο setup ενος καλου αλλα φτηνου PC θα ηταν jet!

ΤΗΝΧ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

pako: Πρέπει να μας πεις για τι χρήση τον προορίζεις... Για σύνθια, για samples, για παρτιτούρες (λέω τώρα)... Αλλιως είναι δύσκολο να ξέρουμε που να τονίσουμε τι. Και απο motherboard δεν έχω την παραμικρή ιδέα φοβάμαι. Δεν είμαι ειδικός στους Η/Υ, αλλά στο τι χρειάζομαι εγώ, ανάλογα με την εποχή και το τι κάνω, και το τι χρησιμοποιώ. Εξού και οι προτάσεις για σκληρούς κλπ. Γενικά εμπιστεύομαι την εταιρία ASUS αν σου λέει κάτι αυτό... Κάτι άλλο, φοβάμαι δεν μπορώ να προσφέρω.

 

Και είναι απο τα πράγματα που αφήνομαι στα χέρια του πωλητή: "Γειάαααα... Θέλω έναν καλό Η/Υ που να έχει σκληρούς τάδε, μνήμη τάδε κλπ. Κουτιά και συμπράγκαλα δε ξέρω που παν τα τέσσερα, κάνε προτάσεις...".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα!καταλαβα nikolas και thnx για την βοηθεια-συμβουλη. Γενικα, για ηχογραφησεις σε Nuendo το θελω με κιθάρα και να βαζω drums απο κανα BDF, βεβαια αυτο το κανω και με τ υπαρχον συστημα κουτσα στραβα που ειναι δυνοσσαυρος. Το θεμα ειναι οτι θελω απλα μια ανανεωση και ενα PC που να "αντεξει" για καμποσο και οχι μετα απο 2 μηνες να ειναι ηδη παλιο....γενικα δεν αλλαζω και πολυ συχνα PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω στις εύστοχες επισημάνσεις του Alchemist και του Ghen ότι

οι Velociraptor είναι όντως πάρα πολύ ήσυχοι (σε σχέση με τις στροφές τους).

Κάποιοι μάλιστα 'μερακλήδες' μέτρησαν το θόρυβο τους χωρίς το cooling case και το βρήκαν ιδανικά μικρότερο

http://www.silentpcreview.com/WD_Velociraptor

 

Επίσης, εαν δεν υπάρχει διαθέσιμο Seasonic S12 (το καλύτερο) ή χρειαζόμαστε τροφοδοτικό modular, υπάρχουν και μερικά μοντέλα της Corsair (όπως το 620) που είναι φτιαγμένα από την Seasonic.

;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δυο μικρούς (150GB) Velociraptor σε RAID0. Ο θόρυβος που παράγουν είναι σχεδόν ανύπαρκτος και γίνεται αισθητός στο ελάχιστο όταν οι δίσκοι σαρώνουν σε full seek. Τους έχω σε σασί της Lian-Li το οποίο έχει tray με βίδες από λαστιχένια επένδυση για την απορρόφηση των κραδασμών και ηχομονωτικό υλικό στα πλαϊνά τοιχώματα. Γενικά δε μ' έχει προβληματίσει καθόλου ο θόρυβος (παρακολουθώντας μια ταινία στις πιό ήσυχες στιγμές ο θόρυβος γίνεται πολύ ελάχιστα αντιληπτός με την ταινία να παίζει από τους Velociraptor).

 

Για τα οποιαδήποτε δεδομένα έχω δυο WD caviar Black 1TB οι οποίοι είναι άριστοι σε θέμα performance.

 

Για τα υπόλοιπα components έχω ένα Enermax Revolution 1250Watt το οποίο σε 60% load δεν ακούγεται καθόλου. Η ψύκτρα του επεξεργαστή είναι μια Thermalright TRUE Black με δυο fan Noctua NFP12 τα οποία αν και πανάκριβα είναι πλήρως αθόρυβα στις 1200RPM.

 

Η κάρτα γραφικών μου είναι μια passive cooled NVidia της πλάκας (αφού δεν ασχολούμαι με games).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για την Lian-Li.

 

+1 για τα NF-P12. Το μόνο μου παράπονο τα λιγοστά CFM για τις στροφές τους και την τιμή τους.

 

+1 και για την ThermalRight. Respect από την εποχή της XP-120 (για 478, 775 + 939).

 

Στο θέμα μας.

 

@ Pakos: Πόσα χρήματα διαθέτεις; Μιλάμε μόνο για πύργο ?

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου