Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία μουσικής στον Η/Υ : help


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια

 

Εδω κ καιρο(κ υστερα κ απο παροτρυνσεις φιλων μου που εκτιμουν την ικανοτητα μου στην δημιουργια μουσικης(με φυσικα οργανα))εχω αρχισει να σκεφτομαι σοβαρα τις δυνατοτητες που θα μου προσφερε ενας Η/Υ στην συνθεση μουσικης(κυριως ambient,downtempo αλλα κ dance μουσικης)

 

Αν μπορειτε λοιπον να με βοηθησετε στα εξης

 

1)Τι Η/Υ χρειαζετε για αρχη δεδομενου οτι ειμαι αρχαριος???

2)software??(ευκολο κ απλο) k oxi mono.drum machines,samples k.a

3)χρειαζετε καποιο hardware??

4)Γενικα ποια θα πρεπει να ειναι η δομη μιας τετοιας προσπαθειας για τη δημιουργια μουσικης απο ενα αρχαριο??

 

***αρχαριος ειμαι στο να κατανοησω για αρχη τα programs k τις λειτουργιες τους κ τον εξοπλισμο.κατα τα αλλα εχω 8 χρονια σπουδες σε keyboards k ξερω κ λιγη κιθαριτσα...

 

***απο υπαρχον εξοπλισμο εχω ενα midi keyboard(οχι κατι το τρομερο,απλα καλο) το acid που εκανα παλια πειραματισμους κ μια παλια εκδοσι του cubase .Δεν ξερω αν μπορουν να χρησιμεψουν καπου τωρα.

 

***παντος για να πω αληθεια για αρχη θα με βολευε η δημιουργια μουσικης μονο με software (που θα το βρισκω κ σε κανα p2p δικτυο )

 

αυτα...σορρυ αν σας κουρασα.'Οσοι μπορειτε βοηθηστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χελοου,

εγω θα σου πω μονο οσα ξερω, για τα υπολοιπα που αγνοω υπαρχουν πολλοι αλλοι εδω που θα σου δωσουν κατατοπιστικοτατες πληροφοριες!

 

Πιστευω οτι θα επρεπε να επενδυσεις το μεγαλυτερο μερος του budget σου σε εναν καλο Η/Υ, καθως αν ξεκινησεις με εναν καλο θα περασει αρκετος καιρος μεχρι να χρειαστεις αναβαθμιση κι επισης θα σου κανει τη ζωη σου πιο ευκολη,γενικοτερα. Τωρα για δισκους, μνημες, επεξεργαστες κτλ. θα σου πουν οι υπολοιποι..

 

Απο software μαλλον θα σε βολευε κι εσενα (οπως και πολλους,πολλους αλλους) το reason 3 της propellerheads, το οποιο ειναι ενα software studio (drum machine, samplers, effects, synthesizers,mixer) απλο, κατανοητο και μπορει να κανει αρκετα πραγματα, αρκετα καλα. Δεν ειναι το τελειο, αλλα μεσα σε 1-2 ωρες θα το εχεις μαθει και εχει πανω-κατω οτι μπορει να χρειαστεις για να κανεις ενα κομματι!Επισης, αντι για το Cubase, ριξε και μια ματια στο tracktion 2 της Mackie το οποιο ειναι πιο ευκολο, πιο user-friendly και σιγουρα πιο ανανεωμενο και μοντερνο σε συγκριση με την παλια εκδοση του Cubase που εχεις.

 

Απο hardware δεν χρειαζεσαι τιποτα, απλα προσωπικη μου γνωμη θα ηταν να μην μεινεις με την SB Live που πιθανοτατα θα εχει το PC σου, αλλα να δωσεις λιγα λεφτα ακομα και να παρεις μια αξιοπρεποτερη αλλα φθηνη καρτα ηχου, στις οποιες κατα την ταπεινη μου αποψη ειδικοτητα εχει η M-Audio...

 

Τωρα, αν σκεφτεσαι να κανεις μουσικη την οποια θα αρχισεις σιγα-σιγα να τη βγαζεις και προς τα εξω, ισως θα ηταν καλο να επενδυσεις και σε ενα καλο ζευγαρι ηχεια monitor (κατα προτιμηση συνοδευομενα απο sub-woofer για να ελεγχεις και τα μπασα σου). Τα καλα ηχεια θα σε γλιτωσουν απο πολλες εκπληξεις!

 

Με αυτα πιστευω οτι θα εχεις οτι χρειαζεται για να φτιαξεις μουσικη και ειδικα το midi keyboard σου θα σε βοηθησει πολυ και με το reason η οποιοδηποτε αλλο προγραμμα, αντι να γραφεις τις νοτες μια-μια με το ποντικι θα μπορεις να παιζεις και να ηχογραφεις live.

 

Αυτα απο μενα, sorry αν σε κουρασα (εχω πιει πολυ καφε και γραφω χωρις σταματημο!) και μαλλον το καλυτερο θα ηταν να μας πεις ποσα λεφτα σκεφτεσαι να διαθεσεις στο ολο εγχειρημα, για να μπορεσουμε να αρχισουμε να σου κανουμε και συγκεκριμενες προτασεις για PC, καρτες ηχου, ηχεια κτλ...

 

Cheers![/img][/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

euxaristo poli gia to xrono k tin apantisi.

skeftomai peripou 800 euro gia kouti na skaso.oso gia ta programata den tha exo problem afou mporo na ta vro dorean...

 

apo oti mou exoun pei k mena prepei na doso polla lefta se mnimi k karta ixou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διάβασε τα σχετικά άρθρα για τους υπολογιστές και τις κάρτες.

Ρίξε και μια καλύτερη ματιά στους κανόνες του φόρουμ.Είναι απαραίτητη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου