Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Deluxe Reissue


Adamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανενας κατοχος η καποιος που να χει γνωμη επι του θεματος?

Καλημερα και καλο μηνα!  :)

(το θεμα ειναι οτι θελω ενισχυτη μεχρι 40 watt και μαλλον θα αποχωριστω τον classic 50 μου αλλα θελω παλι κατι σε τετοιο στυλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ενισχυτης..και μεγαλος μη σου πω..υπαρχει και μια''πατεντα'' για να πεσει λιγο το αποτομο σκαλοπατι του vol μετα το 1,5-2..αλλαζεις τη προενισχυτρια v1 απο ΑΧ7 σε ΑΥ7. Τον δουλευω με strat και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...μπορεις να τον βρεις και εδω στο νοιζ και να γλυτωσεις και καποια χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ειμαι ο μονος που δεν εχω προσφατη εμπειρια, δεν είναι ο ενισχυτης με τις περισσοτερες πωλησεις; Μιλαω για τον Hot Rod που είναι ο ιδιος με τη προσθηκη του boost, αυτό που η Fender λεει τριτο καναλι.

 

Ειχα δοκιμασει τους Hot Rod Deluxe/Deville και τους Classic 30/50 στις αρχες '90, με το τοτε γουστο μου μου αρεσαν σε όλα, καθαρο και βρωμικο. Μου κανει εντυπωση που οι περισσοτεροι δε χρησιμοποιουν το drive των Fender. Το θυμαμαι αρκετα ζεστο και στρογγυλο, ακριβως το αντιθετο του popular brown sound οποτε να η απαντηση στην ερωτηση μου...

 

Γιατι από τον Peavey να πας στον Fender? Εχουν διαφορες στο κύκλωμα τους αλλα ηχητικα όχι και τοσες πολλες (απ΄οσο θυμαμαι) ειδικα στο drive. 'H μηπως δε θυμαμαι καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το drive δεν με ενδιαφερει.Λεω fender γιατι απο "καθαρους" ενισχυτες,εφοσον δεν μπορω να παρω κατι ανωτερης ποιοτητας οπως jtm η deluxe reverb η hi watt ειμαι σε τετοιο επιπεδο και θελω απολυτα ενισχυτη με καλο touch.Εχεις να προτεινεις κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν θα ελεγα οτι ο deluxe reverb ειναι ανωτερης ποιοτητας απο τον blues deluxe, απλα καπως διαφορετικος ηχος (και πιο ελαφρυς, λιγοτερα watt). Ο δε jtm εντελως αλλο πραγμα, αλλα και παλι θεμα γουστου..

 

ο original blues deluxe που εχω παντως παιζει τα παντα καλα, και ειναι ωραια ουδετερη πλατφορμα για πεταλια. Γενικως παντως αν και εχει διαφορες απο τον αυθεντικο, δεν εχω διαβασει πουθενα ασχημα σχολια για τον reissue

 

εχοντας εμπειρια απο τον classic 30 της peavey, οι δυο ενισχυτες αυτοι ειναι κοντα ηχητικα, (πιο πολυ απο τον deluxe reverb), με τον blues deluxe να υπερεχει καπως του peavey κατα την γνωμη μου ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξεις και το μεγάφωνο εν το μεταξύ, λογικά μεταμορφώνεται ο ενισχυτής. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά μέχρι και στο youtube φαίνεται η διαφορά. Το ψάχνω γιατί είμαι κι εγώ στην φάση αγοράς ενισχυτή αλλά στον BD δεν μου άρεσε ο πριμαριστός του ήχος που ακούω, κάτι που φαίνεται να λύνεται με το μεγάφωνο. Βέβαια, το κόστος ανεβαίνει από τα 750 στα 830 περίπου, αλλά ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεφερα διαφορετικους ενισχυτες γιατι εκει ειναι τα γουστα μου.Οι fender μπηκαν προσφατα στα γουστα μου γιατι επαιξα τον blues junior και τον twin reverb και ειχαν και 2 τρομρτη αισθηση πολυ ωραιο ηχο,κοντινο θα λεγα,και με πεισαν γιατι η εκπληξη ηταν το junior για μενα.Δεν πιστευα οτι 2 μοντελα με τοση χρηματικη διαφορα θα ειχαν ηχητικα σχετικα μικρη.Στα αυτια μου παντα.

Και επειδη το tweed το γουσταρω,αλλα και ο hot rod εχει 1000παιχτει,ειπα να κλινω προς τα εκει.

Το ηχειο σιγουρα θα κανει τρελη διαφορα οπως σε ολους τους ενισχυτες.Τα βιντεο για μενα δεν ειναι παντα γνωμονας του ηχου και εγω θα "κουμπωσω" les paul πανω αρα δεν τα φοβαμαι τα πριμα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το drive δεν με ενδιαφερει.Λεω fender γιατι απο "καθαρους" ενισχυτες,εφοσον δεν μπορω να παρω κατι ανωτερης ποιοτητας οπως jtm η deluxe reverb η hi watt ειμαι σε τετοιο επιπεδο και θελω απολυτα ενισχυτη με καλο touch.Εχεις να προτεινεις κατι αλλο?

 

Όταν αποφασισα να παρω Fender το εψαξα και ειδα ότι κεφαλες δεκαετιας 70 ηταν πολύ πιο οικονομικες επιλογες από ένα τωρινο μη μεταχειρισμενο. Εγω εχω τους δικους μου περιπου μια 5ετια (πριν η Fender βγαλει τη σειρα ΙΙΙ) και δεν ηθελα να ρισκάρω τα προβλήματα που διαβαζα ότι καποιοι βγαζουν. Εχω διαβασει μεχρι και για λιωσιμο της πλακετας από υπερθερμανση. Αντίθετα οι δικοι μου (ενας του '66 και ενας του '73) ένα service τους εκανα όταν τους πηρα και δεν εχουν χρειαστεί κατι από τοτε.

 

Αν δεν εχεις ζητημα με μεταχειρισμένα προτείνω έναν Silverface που αρκετοι δεν τους εχουν σε υποληψη... Στα 500-600 ευρω βρίσκεις ανετα με λιγο ψαξιμο, μιλαω παντα για κεφαλι που το προτιμω. Πιανει λιγοτερο χωρο, μεταφερεται πιο ευκολα και το συνδεεις οπου θελεις. Και οι combo μια χαρα ηχο εχουν αλλα είναι ακριβότεροι. Το μεγαλο τους πλεονεκτημα είναι ότι αν χρειαστουν service οι περισσοτεροι τεχνικοι μπορουν να τους επιδιορθωσουν ή να κανουν μοντες. Με τωρινης γενιας ενισχυτες αυτό είναι πιο δυσκολο αλλα όχι ακατόρθωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου