Προς το περιεχόμενο

Ποιος ήχος και πως?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά την καθημερινή περιήγησή μου στον σωλήνα υπέπεσε στην αντίληψή μου το παρακάτω βίντεο, των οποίων κοριτσιών το όνομα διάβασα κατά λάθος σαν "Σουφραζέττες". Κι εκεί που είχα ενθουσιαστεί με τον ήχο της Danelectro και παράλληλα απογοητευτεί με αυτόν της Fender, έρχεται το σημείο στο 1:53 που αναθεώρησα και συνάμα μπερδεύτηκα γιατί δεν ξέρω ποιος από τους 2 μου αρέσει περισσότερο. What the hell, θα διαλέξω και τους 2  ;D

 

Κι επειδή μεγάλο ρόλο μάλλον παίζει ο ενισχυτής και λιγότερο οι μαγνήτες έχετε υπ'όψιν περί ποίου ενισχυτή πρόκειται και στις 2 περιπτώσεις ? Κάποιος Fender ίσως?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι ντάνο, έχουν δικό τους ήχο. Από το 1960.

Αν κάπου νόμισες για την άλλη, ήταν τυχαίο.

Αυτό που ψάχνεις είναι στην κιθάρα και μόνο.

Φυσικά, ΑΝ θες αυτό.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συμπαθάς αλλά η ακολουθία των λέξεων που χρησιμοποίησες δεν βγάζει κάποιο νόημα για μένα οπότε δεν μπορώ να ακολουθήσω τον ειρμό σου π.χ.

 

Αν κάπου νόμισες για την άλλη, ήταν τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κι εκεί που είχα ενθουσιαστεί με τον ήχο της Danelectro και παράλληλα απογοητευτεί με αυτόν της Fender, έρχεται το σημείο στο 1:53 που αναθεώρησα και συνάμα μπερδεύτηκα γιατί δεν ξέρω ποιος από τους 2 μου αρέσει περισσότερο. What the hell, θα διαλέξω και τους 2  ;D

 

οι ντάνο, έχουν δικό τους ήχο. Από το 1960.

Αν κάπου νόμισες για την άλλη, ήταν τυχαίο.

 

αν κάπου (εκεί που αναθεώρησες) νόμισες για την άλλη (ότι ήταν καλύτερη), ήταν τυχαίο.

 

 

ΟΚ τώρα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα διαφωνήσω

 

Ωραιότατα. Άρα, αν σου άρεσε γενικώς ο surf ήχος, μονοί και spring reverb θα σε φέρουν πολύ κοντά. Από παικτικής πλευράς, μιλάμε για μπόλικο και σταθερό tremolo picking, διάφορες "περίεργες"/εξωτικές κλίμακες, μινόρια να φαν' κι οι κότες και κάποιου είδους τρέμολο (μην φανταστείς βεβαίως FR και divebombs).

 

Ηχητικά, μιλάμε για "ντούκια" fender με μπόλικο headroom (ακόμα και 15ιντσες καμπίνες χρησιμοποιούσαν) ώστε να μην "σπάνε" (παραμορφώνουν) ούτε στο 11, ανάλογα reverb  και, συνήθως, κάποια fender (strat, jag, JM). Αν και καμιά reverend ή eastwood μια χαρά θα την έκανε την δουλειά.

Και φυσικά, στην όλη εξίσωση βάζεις και beefy χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Χ-minor ευχαριστώ για την ανάλυση, αλλά αυτά που γράφεις έρχονται σε αντίθεση με αυτό που έγραψε ο @dimsonic, οτι αυτό που ψάχνω είναι μόνο στην κιθάρα. Με μπερδέψατε  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεσαι για νέες (σχετικά) μπάντες που παίζουν surf, ψάξε στο youtube για "Los Straightjackets". Αν σου αρέσει ο ήχος τους, που είναι αρκετά απλός κατά βάση και... to the point, για το συγκεκριμένο είδος, υπάρχει και rig rundown από Premier Guitar (από εκεί τους έμαθα εγώ).

 

 

 

Καλοκαιράκι έρχεται, ο καιρός ζέστανε, πεθυμήσαμε τις παραλίες, μια χαρά πάει το surf.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου