Προς το περιεχόμενο

Ασκήσεις Προθέρμανσης!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!!! Λοιπόν έχω ένα ερώτημα που έχω ψάξει πολύ αλλα πολλοί λένε διάφορα. Παίζω ηλεκτρική κιθάρα σχεδόν όλη την ημέρα, και πράγματα όπως είναι το στύλ Satriani, Vai, Hendrix, e.t.c. Πρίν λίγο καιρό άρχιζαν , όταν τελείωνα ,  να με πονάνε τα χέρια μου απο τον καρπό προς τα επάνω. Έψαξα αλλα είδα για π.χ πως κάποιοι τα βάζουν σε πάγο πριν παίξουν live είτε πριν εξάσκηση, μερικοί έκαναν ασκήσεις απλές σε χαμηλό μετρονόμ, αλλοι τα έβαζαν σε χλιαρό νερό!!  :-\ Όπως καταλαβαίνετε επειδή δεν θέλω να πάθω καμιά τενοντίτιδα μήπως ρε παιδιά ξέρει κανείς ακριβως τι πρέπει να κάνουμε όλοι εμείς οι κιθαρίστες???? Να είστε καλα!!!!.....  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

relax παιζουμε κιθαρα η οποιοδηποτε οργανο ,γιατι πρωτα απο ολα μας αρεσει και το αγαπαμε,οχι για να ποναμε!μην παιζεις ολη μερα στην τσιτα,χαλαρωσε παρτην αγκαλια,

χαμηλωσε τα φωτα ,βαλε ενα σκωτσεζικο στα βραχια ,και αρχισε να χαιδευεις... 8)

 

μην ξεκινας ,μολις πιασεις την κιθαρα, με παπαδες,και τσαχπινιες στην ταστιερα,ξεκινα χαλαρα και ανεβαζε σιγα σιγα ταχυτητες,οταν παιζεις και αρχιζει να ποναει ο μυς ,κανε ενα διαλειματακι.

τωρα αν βαλεις παγο πριν παιξεις μαλλον δεν θα μπορεις να κουνας το χερι σου οπως θα ηθελες,αφου θα του βαλεις "παγο"(που το ειδες βρε παιδι αυτο?)μαλλον εκει ειναι που θα παθεις την τενοντιτιδα(αν παγωσεις κατι χανει την ελαστικοτητα του και "σπαει" ποιο ευκολα,να στο πω ετσι απλα),καλος ο παγος αλλα για αλλου ειδους πονους και τραυματισμους.

το χλιαρο νερο βοηθαει αλλα μετα για να ηρεμιση ο μυς.

 

και συ χριστιανε μου ολη την παιζεις???δεν φοβασε μην τυφλωθεις! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, επειδή κ εγώ μια από τα ίδια....

έχει μεγάλο ρόλο το τι κάνεις με την κιθάρα!

Αν κάνεις ασκήσεις και παίζεις δύσκολα κομμάτια κλπ κλπ τότε σίγουρα πρέπει να κάνεις μια καλή προθέρμανση, καθώς και μικρα διαλείμματα!

Γενικά, αν το χέρι σου αρχίζει να "τραβάει", τότε καλό είναι να κάνεις ένα μικρό διάλειμμα.

Τραβήγματα θα νιώσεις κυρίως στο αριστερό χέρι (αν είσαι δεξιόχειρας).

Τώρα, σε γενικές γραμμές, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις κατ' εμε (απλός κιθαρίστας, έχω ψάξει βέβαια κ ό,τι μου έχουν πει δάσκαλοι και έχω δει κ εγώ τι δουλεύει), ξεκίνα παίζοντας κάποιο πιο χαλαρό κομμάτι, και μετά καλό είναι να κάνεις 1-2 φορές την λεγόμενη αράχνη, κλασική άσκηση όπου με εναλλαγές 1-2-3-4 ξεκινάς από την 6η χορδή, 1ο τάστο και πας στην 1η, και μετά από 2ο τάστο γυρνάς στην έκτη με εναλλαγή 4-3-2-1 και πάει λέγοντας, με alternate picking. Αυτό σε χαλαρές ταχύτητες, της τάξης του 100 στον μετρονόμο (4 νότες).

Συνήθως εγώ προσωπικά δλδ παίζω πρώτα 1-2 χαλαρά κομματιά ή 2-3 χαζα ριφάκια, μετά αυτή την άσκηση, και μετά ξεκινάω να παίζω όλα τα υπόλοιπα :)

Δεν παίρνει πάνω από 10-15 λεπτά και είμαι πάντα σουπερ τζετ και μέχρι στιγμής τα τελευταία 10 χρόνια, δεν έχω πάθει απολύτως τπτ (και παίζω περίπου 4-5 ώρες την μέρα)!

Ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη :)

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

relax παιζουμε κιθαρα η οποιοδηποτε οργανο ,γιατι πρωτα απο ολα μας αρεσει και το αγαπαμε,οχι για να ποναμε!μην παιζεις ολη μερα στην τσιτα,χαλαρωσε παρτην αγκαλια,

χαμηλωσε τα φωτα ,βαλε ενα σκωτσεζικο στα βραχια ,και αρχισε να χαιδευεις... 8)

 

μην ξεκινας ,μολις πιασεις την κιθαρα, με παπαδες,και τσαχπινιες στην ταστιερα,ξεκινα χαλαρα και ανεβαζε σιγα σιγα ταχυτητες,οταν παιζεις και αρχιζει να ποναει ο μυς ,κανε ενα διαλειματακι.

τωρα αν βαλεις παγο πριν παιξεις μαλλον δεν θα μπορεις να κουνας το χερι σου οπως θα ηθελες,αφου θα του βαλεις "παγο"(που το ειδες βρε παιδι αυτο?)μαλλον εκει ειναι που θα παθεις την τενοντιτιδα(αν παγωσεις κατι χανει την ελαστικοτητα του και "σπαει" ποιο ευκολα,να στο πω ετσι απλα),καλος ο παγος αλλα για αλλου ειδους πονους και τραυματισμους.

το χλιαρο νερο βοηθαει αλλα μετα για να ηρεμιση ο μυς.

 

και συ χριστιανε μου ολη την παιζεις???δεν φοβασε μην τυφλωθεις! ;D ;D

 

χαχαχα, άμα μπορούσα να τυφλωθώ απο αυτό δεν θα μου είχαν μήνει ούτε τα μάτια στην θέση τους!!!!  ;D Πάντως ευχαριστώ πολύ!!!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, επειδή κ εγώ μια από τα ίδια....

έχει μεγάλο ρόλο το τι κάνεις με την κιθάρα!

Αν κάνεις ασκήσεις και παίζεις δύσκολα κομμάτια κλπ κλπ τότε σίγουρα πρέπει να κάνεις μια καλή προθέρμανση, καθώς και μικρα διαλείμματα!

Γενικά, αν το χέρι σου αρχίζει να "τραβάει", τότε καλό είναι να κάνεις ένα μικρό διάλειμμα.

Τραβήγματα θα νιώσεις κυρίως στο αριστερό χέρι (αν είσαι δεξιόχειρας).

Τώρα, σε γενικές γραμμές, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις κατ' εμε (απλός κιθαρίστας, έχω ψάξει βέβαια κ ό,τι μου έχουν πει δάσκαλοι και έχω δει κ εγώ τι δουλεύει), ξεκίνα παίζοντας κάποιο πιο χαλαρό κομμάτι, και μετά καλό είναι να κάνεις 1-2 φορές την λεγόμενη αράχνη, κλασική άσκηση όπου με εναλλαγές 1-2-3-4 ξεκινάς από την 6η χορδή, 1ο τάστο και πας στην 1η, και μετά από 2ο τάστο γυρνάς στην έκτη με εναλλαγή 4-3-2-1 και πάει λέγοντας, με alternate picking. Αυτό σε χαλαρές ταχύτητες, της τάξης του 100 στον μετρονόμο (4 νότες).

Συνήθως εγώ προσωπικά δλδ παίζω πρώτα 1-2 χαλαρά κομματιά ή 2-3 χαζα ριφάκια, μετά αυτή την άσκηση, και μετά ξεκινάω να παίζω όλα τα υπόλοιπα :)

Δεν παίρνει πάνω από 10-15 λεπτά και είμαι πάντα σουπερ τζετ και μέχρι στιγμής τα τελευταία 10 χρόνια, δεν έχω πάθει απολύτως τπτ (και παίζω περίπου 4-5 ώρες την μέρα)!

Ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη :)

Ωραίες οι ιδέες σου φίλε μου!!!! Ειδικά για την άσκηση που περιέγραψες, την έχω ακούσει απο πολλούς!!!!! Θα το δοκιμάσω και θα σου πώ αποτελέσματα!! Ευχαριστώ πολύ!!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου