Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο ροκ


aposperitis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε τι έχει προσφέρει ο Πάριος και σε πόσο κόσμο; Δεν θα τον ονομάσω όμως ροκ.

 

Ακριβώς αυτό προσπαθώ να πω (εσύ το είπες πιο σβέλτα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 253
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα γιατι κανεις οτι δεν καταλαβαινεις?Το Της αγαπης μαχαιρια εχει πολυ κλασσικη ροκ φορμα,εχει πολυ μεγαλυτερη σχεση με αυτο που λες ροκ παρα με τον Παριο.Την κολοκυθια παιζουμε τωρα?Δε μου απαντησες εν τελει.Εφοσον ξερεις να ξεχωριζεις τα μουσικα στυλ και κατα συνεπεια και τι ειναι ροκ και τι δεν ειναι,γιατι δε μου λες τι ειναι τα συγκεκριμενα κομματια?

 

Με βαση τα λεγομενα σου κανενας ποτε στην Ελλαδα δεν επαιξε ή δεν θα παιξει ροκ-και φυσικα και ολοι εμεις-αφου κανεις δεν εγινε γνωστος στην παγκοσμια μουσικη σκηνη.

 

Αυτο που θελω να πω ειναι πως κομματια που εχουν κλασσικες ροκ φορμες,progressions,ενορχηστρωσεις (μη μου πεις παλι οτι βαφτιζω τα κλαρινα και τα μπουζουκια ροκ) και καποια λιγα στοιχεια ελληνικης μουσικης μπορουν-τουλαχιστον κατ εμε-να χαρακτηριστουν ελληνικο ροκ,και οριζοντας το ετσι θεωρω πως υπηρξε.

 

Εξαλλου ειπα στην αρχη πως αν υπαρχει βρετανικο και αμερικανικο ροκ τοτε υπαρχει και ελληνικο,εννοωντας πως μπορουμε αντι αυτου να λεμε απλα ροκ,χωρις χωρα προελευσης(κατι σαν την φετα ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Για οσους υποστηριζουν οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ

 

...Να επεκτεινω λιγο τη σκεψη του JIMMYPAP και να σας ρωτησω ρε παιδια: Ας δεχθουμε λοιπον οτι δεν υπαρχει ελληνικο Ροκ...πειτε λοιπον σας παρακαλω τοτε...οι τρυπες, ο σιδηροπουλος, τα σπαθια, ο λακης με τα ψηλα ρεβερ, ο πουλικας, οι TSOPANARAVE ,  ο Πανουσης, ..........κλπ, κλπ τι στο διατανο παιζουν??

 

@Heretic

 

1. Οσον αφορα το 2-4 και το 1-3 , δεν εχει σχεση με το ταμπουρο αλλα με την αισθηση του μετρηματος.

....Δες επισης εδω για περισσοτερες λεπτομερειες : http://en.wikipedia.org/wiki/Swung_note .

 

2. Αδερφε συνεχιζεις να με παρεξηγεις σε αυτα που γραφω......δεν ειπα εγω πουθενα οτι θα επρεπε να αισθανεσαι ***** ....απλα μετα τα συγκεκριμενα βιντεο , καπως μου καθεται να μιλαω εν ετει 2007 για ιδεολογιες ενω στην ουσια οι "γιγαντες" που ακουγα εγω τοτε και πανω στους οποιους στηριχτηκε ενα ολοκληρο κινημα (καλο ή κακο ,αυτο ειναι αλλο θεμα) μου βγηκαν "Νανοι"......

....Να σε ρωτησω κατι ακομα: Πιστευεις εσυ οτι εκεινη την εποχη που μιλουσαμε για επανασταση, ιδεολογια, ειμασταν κατα του συστηματος, κατα των fake ιδεολογων κι ολα τα υπολοιπα που νοιωθαμε/πιστευαμε ....πιστευεις λοιπον οτι εκεινη την εποχη αν ειχαμε την δυνατοτητα να δουμε αυτα τα βιντεο, θα ειμασταν ετσι οπως ειμασταν?......μηπως οι περισσοτεροι θα τους ειχαμε φτυσει και θα ψαχναμε για κατι αλλο πιο ουσιωδες? ......μηπως θα εμεναν μονο αυτοι που κανουν κατι απο μοδα ? ....μηπως δεν θα καναμε τιποτα και θα συνεχιζαμε να τους ακουμε, να τους στηριζουμε κα θα λεγαμε αυτα που λεμε τωρα?....κι αν το καναμε αυτο δεν θα  ειμασταν τελειως ψευτικοι σε ολα αυτα που πιστευαμε?....δεν ειναι ρητορικες οι ερωτησεις μου, το ξαναλεω , στα αληθεια δεν μπορω να βγαλω ακρη...θα ηταν το ροκ τοσο μεγαλο κινημα στην Ελλαδα αν τα ξεραμε ολα αυτα (εμεις που τρεχαμε σε ολα τα σκηνικα, σε οσες συναυλιες σηκωνε η τσεπη μας, που κυνηγιομασταν με τους μπατσους για να μπορουμε να εχουμε 10 ποντους μαλλι παραπανω, που καβαλουσαμε τις μηχανες με τις κιθαρες στην πλατη και μιλουσαμε για ελευθερια και διαφορετικοτητα, κλπ, χρωματιστα κι αχρωματιστα) ......εζησα τοσο σε αυτες τις ιστοριες που ειδα με τα ματια μου ενα ολοκληρο γηπεδο να γιουχαρει τον Παπακωνσταντινου γιατι ειπε κανα 2 καλες κουβεντες για τον Νταλαρα ...σκεψου ποσο "απολυτοι" ειμασταν !

.....ακουσα οτι ριχνανε κουτακια μπυρας στον Σιδηροπουλο γιατι τραγουδησε σε ενα φεστιβαλ του Πασοκ....σκεψου ποσο "σκληροπυρηνικοι" κι "ασυμβιβαστοι" ειμασταν !

....Ειδα να περνουν φορα και να πηδαν ωστε να φτασει το σαλιο τους πανω στα μουτρα του Μαχαιριτσα στο Αρδα γιατι τολμησε να τραγουδησει το διδυμοτειχο μπλουζ , αυτο που λεει μεσα οτι το διδυμοτειχο ειναι "τρυπα στην γεωγραφια" ( Ο αρδας ειναι διπλα στο Δδυμοτειχο) ....ειδες ποσο δεν υπολογιζαμε το αν καποιος ειναι γνωστος ή ασημος καλλιτεχνης.

 

.....Τωρα λοιπον (ή και τοτε ακομα) γιατι να συμβιβαστουμε με τετοια συγκροτηματα?

....Επειδη ειναι γνωστα και διασημα?

....Επειδη ειναι αναγνωρισμενοι διεθνως?

.....απ την αλλη ομως , εαν δεν ηταν αυτα τα συγκροτηματα θα υπηρχε το ροκ σαν κινημα?

 

....Αυτα και διαφορα αλλα τετοια ειναι που βασανιζουν το μυαλουδακι μου αυτες τις μερες.

....Νοιωθω σαν χριστιανος που πεθανε κι ανακαλυψε οτι στην μεταθανατον ζωη τελικα δεν υπαρχει θεος  ;)

 

....Τεσπα για μενα οπως και να χει το Ροκ υπηρξε , το εζησα και το νοιωθω ακομα και τωρα...το θεμα τελικα ειναι αν εχουν δικιο οι πιτσιρικαδες (που ειχαν τη ευκολια του ιντερνετ και της ενημερωσης,που δεν τους κυνηγουσαν οι μπατσοι για κατι κατακριτεο και τα λοιπα) που μας λενε κολημενους και που υποστηριζουν οτι το ροκ ειναι απλα μια ακομα μουσικη ή εχουν αδικο γιατι δεν το εζησαν τοτε και ωρα πλεον δεν μπορεις να το βρεις πουθενα?

 

....Κι αν τελικα ισχυει το δευτερο (ή και τα δυο μαζι)  πως θα μπορεσουμε να συννεοηθουμε εχοντας τοσο διαφορετικα σημεια αναφορας?

....Πως θα μπορουσε καποιος μεγαλυτερος να εξηγησει σε καποιον παρθενο πως αισθανεσαι οταν κανεις ερωτα, οταν οι μονες εμπειριες που εχει για αυτο ειναι οι ερωτικες κομεντι του χολιγουντ κι οι τσοντες? ( Παιδια , please μη το παρει κανενας για προσβολη το τελευταιο ,προσπαθω να δωσω παραδειγμα για το τι εννοω)

 

@Evris

 

Thnx man , δεν ηξερα πως γραφεται γιατι εχω ακουσει μονο την ηχογραφηση.

Ηξερα  οτι δεν ειναι του Σιδηροπουλου αλλα δεν ηξερα ποιου ,για αυτο εγραψα ετσι την προταση.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Για οσους υποστηριζουν οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ

 

...Να επεκτεινω λιγο τη σκεψη του JIMMYPAP και να σας ρωτησω ρε παιδια: Ας δεχθουμε λοιπον οτι δεν υπαρχει ελληνικο Ροκ...πειτε λοιπον σας παρακαλω τοτε...οι τρυπες, ο σιδηροπουλος, τα σπαθια, ο λακης με τα ψηλα ρεβερ, ο πουλικας, οι TSOPANARAVE ,  ο Πανουσης, ..........κλπ, κλπ τι στο διατανο παιζουν??

 

 

 

 

Σε αυτό απάντησε σωστότατα ο φίλος Sf ,στην αρχή του thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ο ελληνικος κινηματογραφος θα πρεπει να λεγεται ελληνοφωνος,και ηθοποιοι οπως ο Βεγγος,ο Κωστανταρας κ.α. δεν επαιζαν σωστα αφου δεν ετυχαν παγκοσμιας απηχησης οι ταινιες τους.Κατακεραυνωστε τους βλασφημους που μιλησαν για ελληνικο σινεμα!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μύρισα αίμα και είπα να έρθω(κάλλιο αργά παρά ποτέ)

 

Επειδή κάτι ειπώθηκε κάτι περι κλασσικής μουσικής,ότι είναι η ''μάνα'' και άλλα πολλά,θα κάνω μόνο ένα σχόλιο και τα υπόλοιπα άλλη φορά δε προλαβαίνω

 

 

 

Οταν λοιπόν εμεις είμασταν στα ΔΕΝΤΡΑ(ναι εμεις οι φοβεροι,φωτισμένοι και πανταχου πρωτοπόροι κάποτε πάνω σε ΄δεντρα ζούσαμε) ,στην Αφρική groovαρανε....

 

Και η Lenny Stern,όταν πήγε πριν από μερικά χρόνια στην αφρική,jamαρε κανονικότατα με ανθρώπους που δε ξέραν ούτε τι είναι κιθάρα,jazz,rock κλπ..

 

Οποιος κατάλαβε,κατάλαβε.Καληνύχτα.

 

 

Τι λεει αυτος ρε παιδια??? Ο Μαλεβιζιοτικος υπαρχει σαν χωρος απο τους Τρωικους πολεμους, και ηταν η κινηση για να πεταξουν τα δορια!!! Πως διαολο τον χωρευαν, στα βουβα??? Εχεις ακουστα τον Μινωικο και τον Μυκηναικο πολιτισμο???

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύρισα αίμα και είπα να έρθω(κάλλιο αργά παρά ποτέ)

 

Επειδή κάτι ειπώθηκε κάτι περι κλασσικής μουσικής,ότι είναι η ''μάνα'' και άλλα πολλά,θα κάνω μόνο ένα σχόλιο και τα υπόλοιπα άλλη φορά δε προλαβαίνω

 

 

 

Οταν λοιπόν εμεις είμασταν στα ΔΕΝΤΡΑ(ναι εμεις οι φοβεροι,φωτισμένοι και πανταχου πρωτοπόροι κάποτε πάνω σε ΄δεντρα ζούσαμε) ,στην Αφρική groovαρανε....

 

Και η Lenny Stern,όταν πήγε πριν από μερικά χρόνια στην αφρική,jamαρε κανονικότατα με ανθρώπους που δε ξέραν ούτε τι είναι κιθάρα,jazz,rock κλπ..

 

Οποιος κατάλαβε,κατάλαβε.Καληνύχτα.

 

 

Τι λεει αυτος ρε παιδια??? Ο Μαλεβιζιοτικος υπαρχει σαν χωρος απο τους Τρωικους πολεμους, και ηταν η κινηση για να πεταξουν τα δορια!!! Πως διαολο τον χωρευαν, στα βουβα??? Εχεις ακουστα τον Μινωικο και τον Μυκηναικο πολιτισμο???

 

 

 

Φίλε ξεθάβεις παλιά θέματα.Τουλάχιστον κάνε τον κόπο να τα διαβάσεις ολόκληρα.

 

Εδώ μιλάμε για ROCK και κατ επέκτασην JAZZ-BLUES και γενικά μουσική των μαυρων στην αμερική.Και η μουσική αυτή επηρεάστηκε από την αρχεγονη μουσική παράδοση της αφρικής,όχι απο την κλασσική μουσική και τον τρωικό πόλεμο.

Αυτο είπα.Οτι απλουστατα  τα επιχερήματα που δώσανε κάποιοι πριν απο μένα περι επιρροής κλασσικής μουσικής δε στέκουν.

 

Αν θες να νας εξηγήσεις πως ο τρόπος που πετουσε ο αγαμέμνωνας το δόρυ του στην τροία επηρέασε τη jazz και την υπάρξη 'ή μη του ελληνικου ροκ ,go on.

 

Ανθρωποι στην αφρική υπήρχαν πολύ πριν πάμε εμεις στην τρόια φίλε μου.Αν ο πολιτισμός τους ήταν πρωτόγονος σε σχέση με το δικό μας είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς,οι μαυροι στις φυτειες δε ξέραν τίποτα περι μινωικου και μυκηναικου πολιτισμου.Ξέραν αυτό που κυλουσε στο αίμα τους χιλιαιτηρήδες τώρα.

 

 

 

 

EDIT: Δεν είμαι ''αυτός''.Είμαι ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ.Το γράφει πάνω απο το avatar μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύρισα αίμα και είπα να έρθω(κάλλιο αργά παρά ποτέ)

 

Επειδή κάτι ειπώθηκε κάτι περι κλασσικής μουσικής,ότι είναι η ''μάνα'' και άλλα πολλά,θα κάνω μόνο ένα σχόλιο και τα υπόλοιπα άλλη φορά δε προλαβαίνω

 

 

 

Οταν λοιπόν εμεις είμασταν στα ΔΕΝΤΡΑ(ναι εμεις οι φοβεροι,φωτισμένοι και πανταχου πρωτοπόροι κάποτε πάνω σε ΄δεντρα ζούσαμε) ,στην Αφρική groovαρανε....

 

Και η Lenny Stern,όταν πήγε πριν από μερικά χρόνια στην αφρική,jamαρε κανονικότατα με ανθρώπους που δε ξέραν ούτε τι είναι κιθάρα,jazz,rock κλπ..

 

Οποιος κατάλαβε,κατάλαβε.Καληνύχτα.

 

 

Τι λεει αυτος ρε παιδια??? Ο Μαλεβιζιοτικος υπαρχει σαν χωρος απο τους Τρωικους πολεμους, και ηταν η κινηση για να πεταξουν τα δορια!!! Πως διαολο τον χωρευαν, στα βουβα??? Εχεις ακουστα τον Μινωικο και τον Μυκηναικο πολιτισμο???

 

 

 

Φίλε ξεθάβεις παλιά θέματα.Τουλάχιστον κάνε τον κόπο να τα διαβάσεις ολόκληρα.

 

Εδώ μιλάμε για ROCK και κατ επέκτασην JAZZ-BLUES και γενικά μουσική των μαυρων στην αμερική.Και η μουσική αυτή επηρεάστηκε από την αρχεγονη μουσική παράδοση της αφρικής,όχι απο την κλασσική μουσική και τον τρωικό πόλεμο.

Αυτο είπα.Οτι απλουστατα  τα επιχερήματα που δώσανε κάποιοι πριν απο μένα περι επιρροής κλασσικής μουσικής δε στέκουν.

 

Αν θες να νας εξηγήσεις πως ο τρόπος που πετουσε ο αγαμέμνωνας το δόρυ του στην τροία επηρέασε τη jazz και την υπάρξη 'ή μη του ελληνικου ροκ ,go on.

 

Ανθρωποι στην αφρική υπήρχαν πολύ πριν πάμε εμεις στην τρόια φίλε μου.Αν ο πολιτισμός τους ήταν πρωτόγονος σε σχέση με το δικό μας είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς,οι μαυροι στις φυτειες δε ξέραν τίποτα περι μινωικου και μυκηναικου πολιτισμου.Ξέραν αυτό που κυλουσε στο αίμα τους χιλιαιτηρήδες τώρα.

 

 

 

 

EDIT: Δεν είμαι ''αυτός''.Είμαι ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ.Το γράφει πάνω απο το avatar μου.

Μα δεν διαφωνω, και μενα μ αρεσει περισσοτερο η Ροκ και τα Μπλουζ αλλα οχι και οτι κρεμωμασταν απο τα δεντρα!!! Δεν μπορεις να κρινεις πολιτισμους ετσι και μαλιστα τοσο αφοριστικα!!! Δε ζυγιζονται αυτα τα πραγματα!!! Και προς πληροφορηση σου τουλαχιστον στη Κρητη και στα νησια του Αγαιου φτιαχναμε υδραγωγεια το 3 και 4 χιλιαδες π.Χ.!!! Και οπως αυτοι εχουν τη Τζαζ στη αιμα τους ετσι εχουμε κι εμεις το Ζειμπεκικο και οι Τουρκοι το τσιφτετελι!!! Η μουσικη ειναι τεχνη και η τεχνη δεν χωραει πρωταθληματα εφοσον υποκειται μονο σε υποκειμενικες κρισεις!!! Η τεχνολογια αντιθετα θα μπορουσε!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ανθρωποι στην αφρική υπήρχαν πολύ πριν πάμε εμεις στην τρόια φίλε μου.Αν ο πολιτισμός τους ήταν πρωτόγονος σε σχέση με το δικό μας είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς,οι μαυροι στις φυτειες δε ξέραν τίποτα περι μινωικου και μυκηναικου πολιτισμου.Ξέραν αυτό που κυλουσε στο αίμα τους χιλιαιτηρήδες τώρα.

 

 

 

Οσα για το τι πρεπει να διαβασω ολοκληρο επεσες στη λαθος περιπτωση!!! Οι ινδοευρωπαιοι και δη οι καυκασιοι, ολοι εμεις δηλαδη, απο τους Τρωες μεχρι τους Κελτες εχουν αναπτυξει εγκατεστημενες κοινωνιες απο το 10.000 π.Χ που διεσχισαν τα Ουραλια.. Μεχρι και νομαδικοι λαοι ειχαν μια  στοιχειωδη οργανωση που να επιτρεπει τη δημιουργια μια οργανωμενης μουσικης!!! Επισης ψαξε για τους Αρμενιους που επαιζαν μουσικη για νεκρικες τελετες απο το 7.000 αν θυμαμαι καλα!!! Ψαξε για αρχεγονες φιλες στον Ελλαδικο χωρο που επαζαν πεντατονικες πριν ερθουμε εμεις οπως οι Σαρακατσαναιοι και οι Αρβανιτες( οπως τους ξερουμε)!!! Ψαξε για μουσικες της Μεσοποταμιες και τις Αιγυπτου!!! Μη με τρελαινεις τωρα κρεμωμασταν απ τα δεντρα!!! Και τι το χουν στο αιμα τους και μπουρδες!!! Αν στην Αμερικη ειχαν για σκλαβους Κινεζους θα παιζαμε κινεζικα τωρα!!! Εφοσον ολοι ειμαστε το ιδιο ειναι θεμα παραδοσης και οχι στο αιμα τους!!! Και δεν εχουν την αποκλειστικοτητα!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορούμε -please- να μην πιάσουμε την κουβέντα για το ποιός κατέβηκε πρώτος από τα δέντρα, ποιού η ουρά κόντυνε πρώτη

και εν γένει ποιός τον έχει μεγαλύτερο τον πολιτισμό?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου