Προς το περιεχόμενο

Help! Δίλημμα για Preamp!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello everybody!!

 

Έχω ένα δίλημμα σε σχέση με την προενίσχυση που λέω να αγοράσω, μιας και ο peavey (classic 30 με ένα Celestion Classic Lead πια) μου αν και έχει κάλο ήχο, έχει κατ' εμε 2 ελαττώματα, πρώτον ότι έχει κοινό eq και άρα οπότε φτιάχνω ένα κάλο γκάζι χαλάνε τα καθαρά μου και δεύτερων ότι δεν μπορώ να βγάλω αυτό το ηχόχρωμα των 80's Marshall (είμαι παιδί των 80s τι να κάνουμε :P ), αυτό το γκάζι που έχει λίγο bite και growl (όπως θα λέγαν και οι ¶γγλοι), δηλαδή είναι πολύ στρωτό το γκάζι του (κλασικό αμερικάνικο) ενώ εγώ θέλω να τσιμπάει λίγο, σκεφτείτε τον ήχο των AC/DC και Scorpions!

 

Anyway, έχω σκεφτεί 2 εναλλακτικές, η μια είναι να πάρω κανένα λάμπατο πετάλι (και συγκεκριμένα το Hot British της Tonebone (radial) ) ή να σκάσω παραπάνω χρήμα (τα διπλάσια) και να πάρω μια προενίσχυση σε μορφή rack πάλι με λάμπα (λέω για την ENGL E530)! Τι είναι προτιμότερο για την περίπτωση μου? Το rack θα ενωθεί στο return του peavey και άρα μετατρέπεται κατευθείαν σε power amp μονό! Θα έχω πρόβλημα με τις εντάσεις στο Rack? Το volume ποντεσιομετρο δουλεύει όπως στον ενισχυτή, αναλογικά ή είναι ψηφιακό και άρα θα έχω πρόβλημα να ελέγξω το συνολικό volume?

 

Το πετάλι της tonebone το άκουσα πριν από λίγο, πολύ ποιοτικό με μεγάλες δυνατότητες διαμόρφωσης ήχου, άκουγε στην πένα και γενικά είχε αυτό που ψάχνω στον ήχο ( και το άκουσα με αρκετά φτηνή κιθάρα (μια Ibanez των 300 €) στο καθαρό κανάλι ενός Hughes and kettner, νομίζω του Duotone). Επιπλέον ακουγόταν σχετικά σαν κανάλι ενισχυτή και όχι σαν πετάλι. Το rack δεν κατάφερα να το ακούσω μιας και δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο άλλα από ότι έχω ακούσει έχει και κάλα καθαρά και γκάζια και σε αυτό που ψάχνω άλλα και ένα επιπλέον για high gain. ¶πλα δεν το έχω ακούσει και δεν ξέρω αν είναι κάλο, αν τα κανάλια του είναι σαν ενισχυτή η είναι του στιλ πεταλιών!

 

Τι είναι προτιμότερο για την περίπτωση μου? να πάω σε πετάλι ώστε άπλα να προσθέσω ένα "κανάλι" στον peavey η να πάω σε rack? Αξίζουν τα παραπάνω χρήματα για το rack σχέση με τον ήχο που θα πάρω, ποιοτικά μιλώντας πάντα? Πχ ένα triaxis (Αν σου αρέσει ο ήχος) είναι σίγουρα καλύτερο ποιοτικά από τον Peavey, όπως και ένα VHT, Bogner κτλ. Ο Engl?

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων!!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλαράκι. Απλά σου λέω οτι είχα τις ανάλογες απορίες πριν από κάποιο καιρό και τελικά αποφάσισα να πάω σε λύση rack. Δεν λέω πως αυτό είναι το προτιμότερο (ακόμα έχω τις επιφυλάξεις μου ), απλά αυτό διάλεξα εγώ. Τώρα βρίσκομαι στην φάση επιλογής προενισχυτή (θα μου πεις τι rack έχεις χωρίς προενίσχυση, αλλά περιλαμβάνει ένα FURMAN, έναν VHT 2-50, και το Roland GP-100-το οποίο θα αντικατασταθεί).

Μέχρι στιγμής στην φάση του ψαξίματος άκουσα το JMP-1 , το valvulator, και το 530. Ανάμεσα στα 3 θα προτιμούσα το Valvulator, αλλά επειδή ούτε αυτό μου άρεσε πάρα πολύ σκοπεύω αλλού πλέον. Βέβαια αν εσύ είσαι της σχολής Marshall, ίσως το JMP να σε πείσει.

Από βδομάδα ακούω το triaxis, ενω ο Κουρμπής μου είπε οτι μέσα στο φθινόπωρο θα φέρει και την προενίσχυση της CAE.

Ελπίζω να καταλήξω σ'ένα από τα δύο, γιατί μετά λιγοστεύουν οι επιλογές.

Αυτά τα ολίγα για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tonebone καλό,μελετημένο ,υβριδικό (δεν είναι full tube) αλλά στην τιμή του(ή και μικρότερη) μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο χωρίς να είναι λαμπάτο.

Τώρα αν θες rack το JMP(κι αυτό υβριδικό)είναι πολύ καλύτερο και πιο ευέλικτο από το Tonebone αλλά ακόμα καλύτερο κατά τη γνώμη μου το Ε530 (full tube) ή κάτι παρόμοιο(Triaxis,κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Το JMP-1 και το Valvulator τα ξέρω, άλλα τα λεφτά που ζητάνε δεν έχω! :D :P

 

Σοβαρά τώρα, το JMP κάνει περίπου 950 εύρω το VHT αρκετά πιο πολλά (τουλάχιστον από ότι ξέρω) και με αυτά τα λεφτά χτυπάω κατευθείαν κανέναν DSL ή TSL και έχω το ηχόχρωμα που ψάχνω, εντάξει δεν είναι Marshall από τα παλιά άλλα τον κλασικό ήχο τον έχουν.

 

To tonebone που το άκουσα σήμερα ήταν πάρα πολύ κάλο, σε σημείο ότι αν είχα τα λεφτά πάνω μου μπορεί και να το είχα χτυπήσει, άπλα το σκέφτομαι μιας και φοβάμαι μήπως τελικά μετά από την συμβίωση μαζί του δω ότι ναι ok, άλλα πάλι δεν είναι αυτό που ζητάω, μιας και ένα πετάλι μονό μετά από καιρό το βλέπεις τι ακριβώς είναι, την έχω ψιλοπατησει έτσι με ένα αντίστοιχης κατηγορίας πετάλι (στην τιμή), ένα MXR dime distortion (solid state), που όταν το πήρα ήταν αρκετά κάλο για heavy distortion άλλα τώρα πια όταν τα βάζω και το συγκρίνω με το γκάζι του Peavey αν και πιο ήρεμο (ούτε κατά διάνοια το gain του dime) μου φαίνεται πολύ ψεύτικο και το αφήνω να πιάνει σκόνη!

 

Από την άλλη, οι Engl είναι γνωστοί για την ποιότητα τους και ότι σαν σχεδίαση έχουν ένα hot roded Marshall ήχο (ή τουλάχιστον ξεκίνησαν από εκεί) άλλα δεν μπορώ να τον ακούσω, για την άκριβεια ούτε samples στο net έχω βρει, για το E530, (έκτος από κάτι blues clip που δεν δείχνουν και πολλά στο στιλ που θέλω, άλλα ούτε πως γράφτηκαν! από το rock solid amps). Βέβαια το rack από ότι βλέπω μου δίνει και δυνατότητα για έγγραφες (μιας και έχει ένα υποτυπώδη τελικό) άλλα και να παίζω με ακουστικά τα βράδια! ¶λλα το θέμα είναι, έχουν αυτόν το ήχο που ζητάω? και ποσό λειτουργικά είναι με τελικό, έναν combo? Α ξέχασα να αναφέρω ότι δεν παίζω live και τα λοιπά, είμαι αυτό που λένε bedroom player και άρα δεν μπορώ να τσιτώσω έναν λάμπατε τρέλα! Εσείς που τον έχετε ακούσει τι ήχος βγάζει στο περίπου?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dragoneti, σε παρόμοιο δίλλημα με το δικό σου, αλλά και για να έχω "κάτι παραπάνω" από ένα distortion pedal, πήρα ένα Tonebone Classic, για την ακρίβεια θα το έχω στα χέρια μου το Σεπτέμβρη. Κόστισε €150, από Αμερική. :wink:

 

Προσωπικά θα ήθελα να αποφύγω να μπλέξω με κάτι πιο εξεζητημένο (και ακριβότερο), με κίνδυνο να χάσω χρόνο και να ανακαλύψω τελικά ότι δε μου κάνει.

 

Για ηχογραφήσεις, ίσως αργότερα κοιτάξω για κανένα Tech 21 PSA αν δω ότι μου είναι απαραίτητο κάτι ανάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!!

 

Σωστή η λογική σου! Τουλάχιστον αν κάτι δεν πάει κάλα δεν έχεις χαλάσει 500 εύρω άλλα λιγότερο από τα μισά! Δεν είναι και άσχημη ιδέα, αφού το είδα ότι μου άρεσε σήμερα το Hot British και ότι αφού δεν έχω παράπονο από τα καθαρά του Peavey. Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι με 800 παίρνεις ένα DSL γιατί να δώσεις 500 μονό για preamp αν και λογικά ποιοτικά ο engl θα είναι ανώτερος. Anyway μάλλον για το tonebone θα πάω (θα το ψάξω λίγο ακόμα), μια και χωρίς δυνατότητα να ακούσω, έστω και μέσω Samples κάτι από τον engl δεν δίνω τόσα λεφτά.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!!

Στέλιος.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ανασταίνω αυτό το θέμα, για να αναφέρω για όσους ενδιαφέρονται ότι εδώ και μερικές εβδομάδες είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Tonebone Classic.

 

Ακόμα δεν έχω καταφέρει καλά καλά να εξερευνήσω τις δυνατότητες που δίνει το πετάλι. Αυτό που θα πω, με πλήρη επίγνωση, είναι ότι είναι λάθος να το αντιμετωπίζει κάποιος σαν "ένα ακόμα πετάλι distortion". Είναι σωστότερο να το βλέπεις σαν μια ακόμα βαθμίδα προενίσχυσης, με σημαντικές δυνατότητες παραμετροποίησης.

 

Το γεγονός είναι ότι ακούει τόσο πολύ στις παραμικρές ρυθμίσεις, κυρίως στους συνδιασμούς ανάμεσα σ'αυτές, όσο και στην πένα ή στο παιχνίδι με τα volume/tone knobs. Επίσης αφήνει το "χαρακτήρα" της κιθάρας να φανεί και δεν ισοπεδώνει τις ανεπαίσθητες χροιές.

 

Θα επανέλθω με κάποια samples μόλις βρω την ευκαιρία και μάθω καλύτερα το μαραφέτι. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ κάλα έκανες που το ανάστησες :D , είχα και εγώ σκοπό να απαντήσω μιας και τελικά έγινα κάτοχος ενός tonebone hot british, άλλα επειδή όλο τρέχω δεν είχα καταφέρει να ασχοληθώ πάρα πολύ ώστε να παρουσιάσω τα αποτελέσματα μου. Πάντως συμφωνώ απολυτά με το ότι έγραψε ο φίλος dienekes, το ότι μέχρι τώρα το πετάλι με έχει εντυπωσιάσει για το ποσό ευέλικτο είναι (έχοντας υπόψη ότι είναι ένα High gain πετάλι), μια μικρή κίνηση των ποντεσιομετρων αλλάζει δραστικά ο ήχος, και το ποσό ακούγεται σαν κανάλι ενισχυτή και όχι σαν distortion πετάλι!! Συν το γεγονός ότι κάνει τον peavey (με το celestion) να ακούγεται ογκώδης σαν stack (και πραγματικά θέλω να το ακούσω με μια καμπίνα 4x12)! Πιστεύω ότι τελικά, ναι είναι ένα ακριβό πετάλι (250 € από τον Τριμη cash με της ανάλογες εκπτώσεις) άλλα τα αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω! Το dime distortion της mxr που είναι και αυτό στην κατηγορία των 200 € ακούγεται σαν ψεύτικο δίπλα του! Τώρα βέβαια για clips δεν θα το τολμήσω μιας και ούτε εξοπλισμό για ηχογράφηση έχω άλλα και ούτε την απαραίτητη παικτική εμπειρία για να σας δώσω να καταλάβετε τι μπορεί να κάνει, αλλά συνιστώ σε οποίον ψάχνει ένα high gain πετάλι και διαθέτει αυτά τα χρήματα να το ακούσει!

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, να ρωτησω κατι που ισως είναι βλακεία αλλα έχω μια απορία. Λαμπάτο πετάλι σημαίνει οτι έχει μια μικρή λυχνία μέσα? Αν ναι, παίζει αυτη ίστορα απο χρόνια να θέλει αλλαγή όπως γίνεται με τους ενισχυτές? Sorry που ρωτάω βλακείες αλλά οι γνώσεις μου περι ηλεκτρονικών είναι μηδαμινές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου