Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση ενισχυτή για σπίτι / practice.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλοι μου κ καλο μήνα!!!

Αρχικά να σας συγχαρώ για τον καταπληκτικό ιστότοπο που έχετε δημιουργήσει και για το πλούσιο υλικό απόψεων /γνώσεων που δίνεται!!!

Στο θέμα μου τώρα...

Αρχικά να πω ότι είμαι νέος στον χώρο( δεν έχω ξεκινήσει καν μαθήματα) και μετά από αρκετό ψάξιμο σε ελληνικά και ξένα φόρουμ / σάιτ κατέληξα στην επιλογή μπασου ενός squier vm jazz...

Τώρα είμαι στην αναζητηση ενός ενισχυτή.

Να πω ότι με ενδιαφέρει ένας ενισχυτής εύκολος στην μετακίνηση και να είναι αυστηρά κ μόνο για δωμάτιο / practice αφού τη περισσότερη ώρα θα έχω ακουστικά λόγω παιδιού... :)

Αν μετέπειτα χρειαστεί να πάρω κάτι άλλο δεν υπάρχει θέμα αλλά για πολύ καιρό μην πω σχεδόν για πάντα θα είναι σε αυτή την φάση...Θέλω να μάθω μπασο για μένα κ για να ξεφεύγω τον ελεύθερο μου χρόνο!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μήνα και καλώς ήρθες στο φόρουμ!

 

:)

 

  Σχετικά με τον ενισχυτή, μιας και αναφέρεις ότι είναι, αποκλειστικά, για οικιακή χρήση, πιστεύω ότι ένας οποιοσδήποτε ενισχυτής κάτω από 100w ισχύος θα κάνει τη δουλειά.

(σπίτι παίζω με έναν φτηνιάρικο και ελαφρύ Harley Benton των 40w και ποτέ δεν ανοίγω την ένταση πάνω από το 3..τον βρίσκω, μάλιστα, πιο "διαυγή" σε ήχο από τον line6 lowdown 110).

 

Αφού θα τον χρησιμοποιείς και με ακουστικά, τότε, φρόντισε να έχει την ανάλογη έξοδο.

 

Ωστόσο, δεν ανέφερες το διαθέσιμο budget.  ;)

 

Εδώ, μια ακόμη πρόταση, μιας και μιλάμε για ακουστικά, είναι να πάρεις ένα πολυεφέ, όπως το zoom B3 και να παίζεις με αυτό..στα συν ότι είναι ένα πολύτιμο εργαλείο και για χρήση εκτός σπιτιού.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποψη μου ειναι οτι ενισχυτης για practice και σοβαρη μελετη γενικοτερα στο σπιτι μπορει να υφισταται μονο οταν μιλαμε για εργενη που μενει σε μονοκατοικια στην εξοχη ή το σπιτι του ειναι και στουντιο.

Και επειδη ειναι πολλα, δεν αναλυω ολα τα παρακλαδια που χρειαζεται η μελετη της ηλεκτρικης κιθαρας, και δεν ειναι μονο το να βγει ηχος κιθαρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και λύσεις σε υπολογιστή αν μιλάμε για ακουστικά και χαμηλές εντάσεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές!!!

Το μπατζετ είναι 150-200€ νομίζω είναι αρκετό για έναν ενισχυτή που θέλω...

Κοιτάω  προς Fender 25w κ μετά σε πιο ακριβό για orange,ampeg,marshall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπατζετ είναι 150-200€ νομίζω είναι αρκετό για έναν ενισχυτή που θέλω...

Κοιτάω  προς Fender 25w κ μετά σε πιο ακριβό για orange,ampeg,marshall.

 

Στις αγγελίες, αυτοί οι 2 ενισχυτές νομίζω ότι είναι καλή περίπτωση

 

ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΜΠΑΣΟΥ SWR LA15 - Ενισχυτές Οργάνων

 

Orange cruch bass 50 - Ενισχυτές Οργάνων

 

(δε γνωρίζω κάποιον από τους πωλητές, φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου