Προς το περιεχόμενο

Το ΟΝΕΙΡΟ του καθε PEDAL JUNKIE!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι πάνε αυτά τα πράγματα. Αν δεν σου τα έδειχναν δεν θα ήξερες ότι τα έχεις ανάγκη. Η τεχνολογία πάντα προϋπάρχει της επιθυμίας. Πέρα βέβαια από τις βασικές ανάγκες, έτσι; 8)

 

Αγνοήστε και αυτό το e-mail, ήταν για παρένθεση.

Με τιμή

Leo Fender :lol: :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και επί του θέματος...

Παλαιότερα τύλιγα τα 4-5 πετάλια μου με ένα ύφασμα σαν πετσέτα σε κουλούρα. Πήγαινα π.χ στο studio και την ξετύλιγα και τα πετάλια ήταν έτοιμα για χρήση, πάνω σε ένα χρωματιστό χαλάκι.

Δυστυχώς αυτό δεν πιάνει με πολλά πετάλια ή μεγάλου μεγέθους.

 

Γενικά, το πιο φθηνό ξύλο που θα βρείτε και το πιο ελαφρύ κάνει μια χαρά τη δουλειά του και έχει και στυλ. Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα κομμάτι λεπτό πλαστικό ή plexiglass. Γενικά υπάρχουν λύσεις.

 

Τα πετάλια μου αρέσει σε τέτοιες κατασκευές να τα στερεώνω με velcro. Αν θέλετε από τη πάνω πλευρά να υπάρχει κάλυμμα, δεν υπάρχει λόγος να το κάνετε και αυτό με ξύλο γιατί θα βγεί πολύ βαρύ το όλο σύνολο.

Προτιμείστε ένα κομμάτι ύφασμα που στις πλευρές του θα έχει velcro για να κουμπώνει με το ξύλο. Μπορείτε να έχετε πάνω στο ύφασμα ζωγραφισμένο και το λογότυπο ή το όνομα απο το συγκρότημά σας...

 

Δεν θα έχετε την σούπερ στιβαρή κατασκευή αλλά τη δουλειά της θα την κάνει καλά στο 99% των περιπτώσεων. Ε, το υπόλοιπο 1% είναι στο μυαλό σας και δεν θα το χρειαστείτε ποτέ στην πραγματικότητα. Τσάμπα βασανίζεστε. :wink:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παίρνοντας ιδέες απο προηγούμενο Post είχα κάνει 2 βαλιτσάκια υδραυλικού απο το pracktiker σε φορητο Pedalboard.

Ειχα βάλει 2 κομμάτια ελαφρύ κ λεπτό ξύλο στον πάτο της βαλίτσας εκει πάνω στερέωσα με velcro τα πετάλια και είχα κ ένα κομμάτι ricofon στο μέγεθος του ξύλου στο πανω μέρος της βαλίτσας.

H κατασκευή φαινόταν φτηνή(κάποιος μερακλής θα το έκανε πιο ωραίο) αλλα ήταν πολύ πρακτική, σε συνδιασμό μάλιστα με το one spot ο χρόνος στησίματος ήταν ελάχιστος και τα πετάλια ασφαλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οντως δεν ειναι δυσκολο να φτιαξεις ενα pedalboard της προκοπης.

 

Ξεκινας με ενα ή δυο (αν εχεις πολλα πεταλια & θες να τα βαλεις σε δυο σειρες) κομματια μελαμινης.

 

Αν θες δυο σειρες το πανω κομματι το κοβεις περιπου στο 1/3 του κατω κομματιου.

 

Γενικα ΜΙΣΩ το Velcro γιατι βρωμιζει,δεν κολαει καλα και σιγουρα αν το flight case μεταφερθει με αεροπλανο θα βρεις τα πεταλια σου το ενα πανω στο αλλο...

 

Αντι για Velcro χρησιμοποιω DUAL LOCK της 3Μ (το βρισκετε στην αντιπροσωπια της 3Μ στη Βουλιαγμενης η στο Μαρουσι) το οποιο εχει την 30πλασια «κρατιτικη» ικανοτητα απο το Velcro & ειναι πολυ «καθαρο» μια και δυο κομματακια των 2 εκ. κρατανε χαλαρα μεχρι και 25 κιλα!Κολλαει κατευθειαν πανω στο ξυλο χωρις αντιαισθητικες μοκετες,χαλια κτλ.που γεμιζουν σκονη & βρωμα.Εννοειται πως η "χραπα-χρουπα" λειτουργια του σας επιτρεπει να βαζωβγαζετε οσες φορες θελετε τα πεταλια απο τη θεση τους (ακριβως οπως το velcro)

 

duallock.jpg

 

Στη συγκεκριμενη φωτο και το πανω ραφι ειναικολλημενο με dual lock πανω σε μικρα «βασακια» που το ενωνουν με το κατω.

 

 

 

 

Μετα βαζεις τα πεταλακια σου συνδεοντας τα με ωραια καλωδια GEORGEL,ενα η περισσοτερα daisy chain τα οποια οδηγουν σε ενα ONE SPOT (οδηγα χαλαρα μεχρι και 20 πεταλια 9v) & τελειωνεις...

 

40862670a4b37e886c4cb150d698cd8200c70e1ca81dd95c8b0d471f.jpg

 

Μετα ομως πρεπει να δωσεις & 500 ευρω για επαγγελματικο flight case…

 

3242720855e7d57bcd529a7f2f8d5352ca4fe29945e451a98b276864.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οντως δεν ειναι δυσκολο να φτιαξεις ενα pedalboard της προκοπης.

 

Ξεκινας με ενα ή δυο (αν εχεις πολλα πεταλια & θες να τα βαλεις σε δυο σειρες) κομματια μελαμινης.

 

Αν θες δυο σειρες το πανω κομματι το κοβεις περιπου στο 1/3 του κατω κομματιου.

 

Κάπως έτσι έχω φτιάξει κι εγώ το δικό μου pedalboard:

 

 

 

complete_pedalboard2.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ το νερό και η διαδρομή 66 τι πεταλάκια είναι; Πρώτη φορά τα βλέπω... :roll: :roll:

 

http://www.visualsound.net/

 

:wink:

 

highly recommended!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.visualsound.net/

 

:wink:

 

highly recommended!

 

+10000000000000000000 :wink:

 

Κι εγώ είμαι στο στάδιο δημιουργίας custom pedal board αφού δεν μπορώ να κουβαλάω την απίστευτα βαριά diego μου.

 

Πήρα από το praktiker 1 κομμάτι μελαμίνη 1.20χ40 το έβαψα μαύρο, το πέρασα και δύο χερούλια και θα κολίσω τα πετάλια πάνω με dual lock. Και όλο αυτό θα το κουβαλάω με μία thomann soft case για πλήκτρα 1.22χ42χ14.

 

Photos coming soon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι το ελυσα το προβλημα του κουβαληματος ΟΡΙΣΤΙΚΑ!

 

Στον ενα ωμο αυτη

 

tonelab_se_main.jpg

 

στον αλλο ωμο μεσα σε gig bag αυτη

 

677935687eb8fbde68d1fd77ba547dc2b02cbb02646fc867f91df3fa.jpg

 

στο δεξι χερι αυτος

 

fenderprojr.jpg

 

και στο αριστερο τσιγαρο (αν καπνιζα..),κομπολοΪ,καφες (αν επινα),σοκολατα,σκαμνακι κτλ... :lol:

 

και ας τους αλλους να κουβαλανε μεσα στα αγρια μεσανυχτα καμπινες και flight case.. :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου