Προς το περιεχόμενο

"Σπάσιμο" combo ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας.

Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το σπάσιμο του combo ενισχυτή μου σε "φέτα" ώστε να μπορώ να το χρησιμοποιώ σε κανένα λαιβ αν κι εφοσον.

 

Δυστυχώς πάντοτε με combo ήμουν και ως τώρα στα λαιβ την έβγαζα με τους διαθέσιμους ενισχυτές των μαγαζιών. Κυρίως γιατί είμαι ηλίθιος. Το πρόβλημα είναι ότι λόγω αυτού, δεν έχω γνώσεις και εξοικείωση με τις ορολογίες  ενω ως γνήσιο τέκνο των θεωρητικών επιστημών μπορώ να κατανοήσω την έννοια των watt και των ohm όσο μπορει μια μαϊμού. Επίσης η καθημερινότητα και οι υποχρεώσεις δε μου δίνουν την πολυτέλεια να επιμορφωθω οπότε μόνη λύση οι ερωτήσεις επιπέδου αρχάριου.

 

Πάμε λοιπόν: Ο ενισχυτής είναι ένας fender rumble 2014. Όχι ότι είναι κανας ενισχυταρας αλλά όσο να πεις ένας μουσικός ξέρει καλύτερα έναν καλό/μέτριο ενισχυτή που του ανήκει σε σχέση με έναν επαγγελματικό ενός μαγαζιού. Το θέμα είναι να εκμεταλλεύεται κανείς στο έπακρο ένα μηχάνημα κι ας μην είναι τόσο καλό όσο ένα ξένο που όμως δεν το γνωριζει. Σωστά; Σωστά...

 

Προφανώς ένας ξυλουργός μπορεί να ντυσει τη φέτα του ενισχυτή και να την κάνει όμορφη. Αυτό το έχω δει και σε άλλους ενισχυτές που έχουν υποστεί τέτοιες αλλαγές, εξάλλου δεν σκοπεύω να βάλω εγω χέρι. Αυτα που δεν γνωρίζω ειναι τα εξής:

 

Ο ενισχυτής έχει μια έξοδο για εξωτερική καμπίνα 8 ohm. Άραγε αυτή η έξοδος δουλεύει μόνη της ή παράλληλα με την τροφοδοσία της μητρικής καμπίνας του ενισχυτή; Γιατί αν δουλεύει παράλληλα θα έχω μεγάλη απώλεια έντασης κι αυτό δεν το θέλουμε. Επίσης, υπάρχει τρόπος το 8 να γίνει (και) 16; Ή και 4; Να μπορώ δηλαδή να προσαρμοζω τα ohm με την εκάστοτε καμπίνα.

 

Άλλη μια απορία είναι η εξής. Η μητρική καμπίνα του ενισχυτή δεν συνδέεται με jack αλλά με ένα τριπλό κουμπωτο καλώδιο (δεν ξέρω τι είναι και πως λέγεται). Αυτό υπάρχει περίπτωση να μετατρέπεται σε jack ωστα να μην αχρηστευτεί η καμπίνα αυτή και να τη χρησιμοποιώ στο σπίτι; Αν ο ενισχυτής "σπάσει" δεν φτάνει αυτο το καλώδιο για να συνδέσει καμπινα-ενισχυτη

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θες να γίνει "φέτα" (όπως ένας τελικός που προορίζεται για rack σαν αυτόν π.χ.) αλλά κεφαλή απ' ότι καταλαβαίνω. Ιδανικά, φορεμένη μέσα σε ένα shell σαν αυτά για να βλέπεται και για να μεταφέρεται. Σωστά;

 

Επίσης, αν πετσοκόψεις έναν combo για να κρατήσεις τον κυρίως ειπείν ενισχυτή ως κεφαλή, θα έχεις μια καραφλή ψευτοκαμπίνα που θα ακούγεται (ίσως) λίγο καλύτερα από άδειο ντενεκέ φέτας. Θες και καμπίνα δηλαδή, είτε μεταφέροντας το υπάρχον μεγάφωνο είτε παίρνοντας μία ετοιμοπόλεμη.

 

Ίσως το να ξεκινήσεις να αποταμιεύεις να είναι απλούστερο. ;)

Α, ο ενισχυτής ποιός είναι; Νόμιζα ότι οι Rumble είναι για μπάσο, όχι;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μπάσο δεν το άνοιξα;;;

 

Αυτό που λες για την καμπίνα δεν το θεωρώ πολύ πιθανό διότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής απλώς αφαιρειται χωρίς να κόψεις κάτι. Δεν αλλάζει δηλαδή ούτε το βάρος μιας κι ο ενισχυτής είναι πούπουλο ουτε μένει κάπου "ξεσκέπαστη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά; Σωστά...

 

Λαθος.

 

Οποιοσδηποτε "επαγγελματικος" ενισχυτης μαγαζιου θα ειναι καλυτερος απο τον δικο σου και θα γλυτωσεις και το κουβαλημα....εξαλλου ΜΠΑΣΟ παιζεις δεν χρειαζεται να εισαι και ο Αινσταιν για να βγαλεις εναν ηχο της προκοπης απο εναν αξιοπρεπη ενισχυτη.....  ασε που ετσι κι αλλοιως το κοινο στο μαγαζι θα σε ακουσει απο το di που θα σε βαλει ο ηχοληπτης..... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως έχω συναντήσει ενισχυτή που δεν μπορούσα να τον κουμαντάρω με τίποτα. Εξάλλου το ότι παίζει κανείς μπάσο δεν είναι ασφαλής συνθήκη για τόσο εύκολα συμπεράσματα. Υπάρχουν μπάντες και είδη παιξίματος που ενδεχομένως το μπάσο να παίζει λίγο περισσότερο ρόλο από τον συνηθισμένο στον τελικό ήχο της μπάντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου