Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικό φαινόμενο, κόψιμο της νότας...


Zeppelin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Εδώ κ κάποιο καιρό έχω παρατηρήσει το εξής στην Ibanez RG μου:

Στη σι χορδή (κ ΜΟΝΟ), στα τάστα 20+, κάτι συμβαίνει κ μου κόβει τις νότες.

Δηλαδή μηδενικό sustain, ο ήχος βγαίνει σαν squeal φώκιας, κ το ίδιο στα bends στη συγκεκριμένη χορδή, στα συγκεκριμένα τάστα.

Το έδειξα στον τεχνικό κ συμφώνησε.

ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν φταίνει τα τάστα, η χορδή πάλλεται κανονικά, κ για καλό κ για κακό, τα λιμάραμε λίγο, το πρόβλημα κάπως βελτιώθηκε ΑΛΛΑ παραμένει.

 

Δεύτεροι υποψήφιοι για τη θέση του υπαίτιου είναι: το nut, το Lo TRS trem, οι μαγνήτες.

 

Επειδή η κιθάρα είναι του 1993, το trem έχει υποστεί αρκετή διάβρωση, με αποτέλεσμα τα αυλάκια στα saddles να είναι κάπως έντονα κ τραχιά.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Θεωρείτε ότι αλλαγή του τρέμολο θα λύσει το πρόβλημα;

 

ΥΓ: Γενικότερα, η κιθάρα παίζει κ λειτουργεί άψογα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το σαμαράκι (τέλος πάντων... το βαγονάκι) της ΣΙ θα υποπτευόμουν, και πριν την αλλαγή του θα επιχειρούσα να το τρίψω λίγο με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο (π.χ. # 2000), το οποίο γυαλόχαρτο θα δίπλωνα για να λειάνω την εγκοπή. Θα επέμενα στο μπροστά μπροστά μέρος της εγκοπής. Εκεί δηλαδή που "πατάει" η χορδή περισσότερο όταν φεύγει με γωνία "προς τα κάτω" (δηλαδή προς την ταστιέρα) όταν πατάς στο 20ο τάστο.

 

 

 

Παρεπιπτόντως, τι δουλειά έχεις "εκεί πάνω"  ;D?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαμαράκι (τέλος πάντων... το βαγονάκι) της ΣΙ θα υποπτευόμουν, και πριν την αλλαγή του θα επιχειρούσα να το τρίψω λίγο με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο (π.χ. # 2000), το οποίο γυαλόχαρτο θα δίπλωνα για να λειάνω την εγκοπή. Θα επέμενα στο μπροστά μπροστά μέρος της εγκοπής. Εκεί δηλαδή που "πατάει" η χορδή περισσότερο όταν φεύγει με γωνία "προς τα κάτω" (δηλαδή προς την ταστιέρα) όταν πατάς στο 20ο τάστο.

 

Thanks, θα το δοκιμάσω...Πολύ κατατοπιστικός!

 

Παρεπιπτόντως, τι δουλειά έχεις "εκεί πάνω"  ;D?

 

Εντάξει, Ibanez είναι η κιθάρα, ένα bend στο 20 το κάνουμε πού κ πού...  ;D

 

συνεχιστε το τριψιμο...και δν αστειευομαι...αλλιως πρεπει να ειναι τα saddles..

 

Ναι είπαμε σε κάθε service, θα τρίβουμε κ λίγο, μέχρι να δούμε αποτέλεσμα.

 

Εγώ πάντως το σκέφτομαι, ή να βρω νέο βαγονάκι (ΚΑΝΕΙΣ???) ή να πάρω νέο trem από e-bay...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα κάποτε αυτό το πρόβλημα αλλα όχι στην σι..στην μι.(μετά το 19 τάστο κοβόταν η νότα απότομα σε bends..)Την πήγα σε μαγαζί μου πήραξε λίγο την βέργα και έσιαξε.Πάντως αν ανεβάσεις λίγο το ύψος των χορδών θα βοηθήσει.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και εγώ είχα κάποτε αυτό το πρόβλημα αλλα όχι στην σι..στην μι.(μετά το 19 τάστο κοβόταν η νότα απότομα σε bends..)Την πήγα σε μαγαζί μου πήραξε λίγο την βέργα και έσιαξε.Πάντως αν ανεβάσεις λίγο το ύψος των χορδών θα βοηθήσει.

 

Αν φταίει κάποιο τάστο, τότε πράγματι το πρόβλημα λύνεται σηκώνοντας λίγο το σαμαράκι. Αλλά ο μάστορης είπε ότι δεν είναι το τάστο.

 

Επίσης, δεν νομίζω να "έσιαξε" μέσω της βέργας γιατί η επίδραση της ρύθμισης του trussrod στη θέση του 20ου τάστου σε σχέση με τη γέφυρα είναι μηδαμινή για να μην πω μηδενική. (Σκέψου ότι τα κάτω κάτω τάστα βρίσκονται στο τμήμα του μανικιού που είναι συνδεδεμένο με το σώμα (είτε σε set neck είτε σε bolt-on) και ότι το μανίκι "στραβώνει" από εκεί και πάνω.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφυξε λιγο το Truss rod ενα κλικ και ξεσφυξε ενα-δυο κλικ την πριμα πλευρα του τρεμ σου.Ολα θα λυθουν ως δια μαγειας.  ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις να εξηγήσεις λίγο τη συγκεκριμένη μαγεία με το trussrod?

Tεντωνεται λιγακι το neck μειωνεται η καμπυλη,δεχεται μεγαλυτερο τενσιον η χορδη,σηκωνεις και λιγο την γεφυρα στα πριμα,συν το οτι εχει ηδη τριψει το ταστο,φευγει το μπαζ και υστερα μαγευεις τα πληθη.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1. Όταν η χορδή "βρίσκει" σε κάποιο τάστο, θέλουμε να "δώσουμε" καμπυλη όχι να σφίξουμε τη βέργα και να "ισιώσουμε" το μανίκι.

2. Ακόμα κι έτσι... τι επίδραση θα είχε το σφίξιμο στην περιοχή του 20ου τάστου?

 

Δεν με προσέχεις τι λέω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου