Προς το περιεχόμενο

Σιωπηλό practice με ηλεκτροακουστική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω μία κιθάρα ηλεκτρακουστική FENDER και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος μήπως υπάρχει κάποιο εξάρτημα να αγοράσω ώστε όταν παίζω να την ακούω μόνο εγώ..

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δυστυχώς η μόνη λύση είναι να βάλεις ωτοασπίδες σε όλους γύρω σου..

 

Πιο σοβαρά τώρα, πιθανά να μπορέσεις να περιορίσεις την ένταση του ήχου αν βάλεις κάποιο πλαστικό κάλυμμα στο ηχείο της κιθάρας (αυτά χρησιμοποιούνται για άλλο λόγο, αλλά ίσως σου κάνει δουλειά) αλλά μην περιμένεις και καμιά σοβαρή διαφορά.

Δυστυχώς τα ακουστικά όργανα δεν έχουν mute..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θα μπορούσες ίσως (λέω τώρα), να δοκιμάσεις να "γεμίσεις" με ηχοαπορροφητικό υλικό το σκάφος...

σίγουρα θα χαθεί μεγάλο μέρος της έντασης και των χαμηλών συχνοτήτων (αλλά και των αρμονικών), με τον ήχο βέβαια να προσεγγίζει (ανάλογα την υλοποίηση και το υλικό) αυτόν τον "τσίγκινο" μιας unplugged ηλεκτρικής...

 

τώρα εργονομικά και αισθητικά το κατά πόσο μια τέτοια λύση θα κάλυπτε την ανάγκη σου, μόνο εσύ ξέρεις... :angel: 8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα πανί, όχι κάλτσα, κάτω από τις χορδές στον κάτω καβαλάρη. Τόσο όσο να σου κόβει ήχο αλλά να συνεχίσουν να δονουνται οι χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βάλε ένα πανί, όχι κάλτσα, κάτω από τις χορδές στον κάτω καβαλάρη. Τόσο όσο να σου κόβει ήχο αλλά να συνεχίσουν να δονουνται οι χορδές.

 

δυστυχώς, με παρόμοιους τρόπους επηρεάζεται δομικά και η "αίσθηση στο παίξιμο", οπότε ειδικά αν τίθεται θέμα "μελέτης", αυτό αποδυναμώνεται πολύ (έως ακυρώνεται ανάλογα)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως υπάρχει κάποιο εξάρτημα να αγοράσω ώστε όταν παίζω να την ακούω μόνο εγώ..

Όχι. Αναγκαστικά θα πας σε silent guitar αλλά είμαι σίγουρος ότι το έχεις σκεφτεί ήδη αυτό.  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εδώ μια Yamaha SLG200S την ζήλεψα ακόμα κι εγώ που πια δεν παίζω...  ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν ασχολούμουν επαγγελματικά ακόμα?... σίγουρα για τον πολύ καλό pa ήχο και τα εργονομικά της χαρακτηριστικά θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο και προσωπικά άνετα θα την έπαιρνα χωρίς περαιτέρω σκέψη... είναι και κούκλα...  ;)

 

IMG_0722.jpg

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια ψήφος για την Yamaha SG, τα χρήματά της τα βρίσκω πάρα πολύ καλά για όλα αυτά που προσφέρει. Δεν είναι "φτηνή" λύση, αλλά για τον φίλο ίσως είναι η μοναδική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου