Προς το περιεχόμενο

Analogue vs Digital! Ιδού η απορία!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!  Δουλεύω ως ηχολήπτης και έχω 4 ηχεία Ev 15άρια Ekx 15p και 2 sub ekx 18sp με μια μικρή 16άρα allen n heath κονσόλα με δικό της εφέ. Μέχρι στιγμής όλα είναι εντάξει με το αποτέλεσμα απλά θέλω να κάνω αναβάθμιση στον τομέα κονσόλα και σκεφτόμουν να αγοράσω μια soundcraft Gb4 16 και ένα rack με μια φέτα lexicon mx400xl και ένα γραφικό equalizer BSS opal FCs 960. Από την άλλη βέβεια μιας και είμαι μόνο με ΙΧ όχημα και δεν έχω φορτηγάκι μου φαίνεται πως θα έχω πρόβλημα χώρου και μεταφοράς. Τσίμα τσίμα θα τα χωράω. Οπότε μπήκα στη  σκέψη μήπως πάω κατευθείαν σε ψηφιακή, συγκεκριμένα την behringer x32 compact για την οποία έχω ακούσει τα καλύτερα (midas προενισχυτές, πολύ καλά εφέ κτλπ). Θα υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στο ακουστικό αποτέλεσμα? Θα αξίζει να πάω στην αναλογική και να κουβαλάω περισσότερα και να έχω περισσότερο στήσιμο ξεστήσιμο κάθε φορά, ή να πάω στην ψηφιακή και να τα έχω όλα σε ένα???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να πάς σε soundcraft  και να φτιάξεις ενα υβριδικό setup.

 

Αν δεν έχεις προβλημα να κουβαλάς μαζί και ενα λάπτοπ θα ελεγα οτι ισως η καλύτερη λύση είναι να βρεις ενα audio interface με πολλές εισόδους και εξόδους και να σετάρεις ενα template σε κάποιο DAW με διαφορα fx plugins της επιλογής σου για τα εφέ σου,eq κλπ.

 

Ενα snake απο την κάρτα στην κονσόλα και είσαι έτοιμος.

 

Πολύ περισσότερες επιλογές  και καλύτερη ποιότητα απο το συγκεκριμένο lexicon και συνδυάζεις και τον "αναλογικό ήχο" και την ψηφιακή ευελιξία.

 

Το θέμα ειναι οτι θα πρέπει η κάρτα σου να έχει ικανοποιητική απόδοση χωρις dropouts κλπ οποτε θα πρέπει και το λειτουργικό σου και το DAW και τα plugins που θα επιλέξεις να παίζουν καλά μεταξύ τους και με χαμηλο latency.

 

To master eq μπορεί να γίνει επίσης απο τον υπολογιστή και θα είναι πολύ πιο ευέλικτο γιατι θα βλέπεις και το spectrum.

 

Επίσης θα μπορείς να ηχογραφίσεις οτιδήποτε ανα πάσα στιγμή.

 

Το μόνο πρόβλημα ειναι το κόστος της κάρτας ήχου αλλα και το κατα πόσο θα βρείς κάτι να παίξει καλα με το pc σου και να έχει και παράλληλα ικανοποιήτικο αριθμό Ι/Ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ξέχασα να αναφέρω πως στήνω για λαικα δημοτικα και εντεχνα σχήματα. Αυτό που μου προτεινεις σίγουρα ακούγεται καλύτερο σαν ιδέα αλλά μήπως είναι πολύ βαβούρα για το τίποτα; θέλω να πω. Δεν νομίζω να καταλάβει κανείς την διαφορά από κάτω ιδιαίτερα στο εφέ. Ειδικά αν λές πως είναι και ακριβή η κάρτα ήχου. Δεν ξέρω αν τα σκέφτομαι σωστά, πάντως με το ίδιο σκεπτικό το καλύτερο θα ήταν αντί για τα 15άρια να πάρω και να στήνω 2 σειρούλες line array και 4 sub.

Αν έχω κάπου λάθος διόρθωσέ με. Απλώς προσπαθώ μα βγάλω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με 1500 ευρώ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο σου post είπες οτι είσαι εντάξει προς το παρόν απο ηχεία άρα αφού έχεις ανάγκη απο μεγαλύτερη κονσόλα θα σου πρότεινα να πάρεις ο,τι καλύτερο μπορεις και μετά να ανοιχτείς αλλού.

 

Κοιτώντας όλα τα προβλήματα με μικρό budget συνήθως δημιουργείται άγχος και χάος και αποσυγκεντρώνεσαι και απο τον αρχικό στόχο οποτε υπάρχουν 2 λύσεις:

 

1) ή μαζεύεις αρκετά λεφτα και αγοράζεις ο,τι χρειάζεσαι μία φορα

2) ή κλείνεις τρύπες μία μία (αλλα σωστά)

 

Line array αν ο χώρος ειναι πιο ανοιχτός υπερέχουν συνήθως αλλα πάντα παίζει και για το τι ηχεία μιλάμε σε τι μέρος - στήσιμο κλπ οποτε εκεί ειναι άλλη συζήτηση.

 

Αν για το παρόμοια μέρη -καταστάσεις έχεις αποτέλεσμα οκ με ο,τι στήνεις δώσε προτεραιότητα σε ο,τι μπάζει πιο πολύ και απο μόνος σου είπες οτι είναι η κονσόλα σου ή έτσι καταλαβα εγω.

 

Με 1500 budget δεν θα συζήταγα και για ηχεία και για κονσόλα για να είμαι ειλικρινής.

 

Για το αρχικό σου πρόβλημα θα συμφωνήσω οτι για τη χρήση αυτη πολύ βαβούρα το λάπτοπ.

 

Προσωπικά θα έπαιζα σε soundcraft και πολυεφέ.

Για το συγκεκριμένο lexicon δεν τρελαίνομαι αλλα δεδομένης της κατάστασης και της χρήσης λογικά είσαι καλυμένος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα LINE ARRAY τα ανέφερα για να σου φέρω ως παράδειγμα πως θεωρώ υπερβολή να πάρω laptop,κάρτα ήχου κτλπ. Δεν πρόκειται να ακουστεί η διαφορά στους χώρους που στήνω και στο κοινό που απευθύνεται το κάθε live. Δική μου καθαρά άποψη. Απλά θέλω να καταλάβω αν συμφέρει να έχεις αναλογικό εξοπλισμό και περισσότερο κουβάλημα στήσιμο,stage box κτλπ απ ότι να έχεις μια ψηφιακή και να κάνεις τα πάντα από κει. όσον αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς αφου δεν σε καίει τοσο το ηχητικό αποτέλεσμα ποιος ο λόγος της αναβάθμισης?

 

Η allen n'heath που έχεις σε τι σε κωλύει και θές να πάρεις αλλη?

Ενας λόγος θα ήταν παραπάνω καναλια αλλα και η soundcraft που συζητάμε 16 κανάλια έχει αρα μαλλον δεν κοιτάς απαραίτητα για expansion καναλιων..

 

Απο θέμα ήχου με τι κριτήριο περιμένεις απάντηση για το τι να αγοράσεις αν οι συνθήκες ειναι τέτοιες που απο μόνος σου ξέρεις και λες οτι οι διαφορές θα ειναι μηδαμινές?

 

Μεταξύ των 2 κονσολών που σκέφτεσαι στο περιβάλλον εγκατάστασης που περιγράφεις ηχητικά δεν νομίζω να έχεις κάποια διαφορα.

Πιο πολύ θα ανησυχούσα για το "feel" της υπόθεσης.

 

Για τα προιοντα που παραθέτεις δεν έχει και πολυ νόημα να συζητάμε για "ποιότητα ήχου"  αλλα για ποιότητα κατασκευής και ανθεκτικότητα ειδικα για τη χρήση που θές να κάνεις.

 

Μιλαμε για 2 σύχρονες κονσόλες "άχρωμες",με καθαρά preamps ικανοποιητικό headrooom και χαμηλου θορύβου που προορίζονται live sound.Νικητρια για μένα είναι η ποιοτική κατασκευή και οποια θα μ΄αρέσει η αισθηση του να την δουλέυω.

 

Το analog vs digital εδώ θεωρώ δεν έχει πολυ νοήμα οσον αφορά τον ήχο τους πιο πολύ θα με απασχολούσε ο τρόπος χρήσης τους και το τι μου "κάθεται" περισσότερο.

 

Αν μιλάμε για στουντιακό περιβάλλον παίζεται αρκετα και πάει σε άλλα μέρη και τιμές το θέμα κονσόλα και έχει σημασία  ακόμα και το είδος μουσικής που δουλέυεις κλπ  αλλα για τη δική σου χρήση και έτσι  οπως απο μόνος σου τα περιγράφεις θές κατι φθηνό,ανθεκτικό και με "καλό ήχο".

 

Με αυτα τα κριτήρια εγώ θα διάλεγα την soundcraft αν για καποιο λογο δεν με καλύπτε η allen n'heath.

 

Παρόλ'αυτα και επειδη διακρίνω οτι θές να επιβεβαιώσεις αυτα που άκουσες για την behringer αν το μέγεθος,τα χαρακτηριστικά και το layout της behringer σου φαίνεται πιο βολικό και πιστέυεις οτι θα σε βοηθήσει να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα πήγαινε εκεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου