Προς το περιεχόμενο

Modulations - Cinema for the ear


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TA SPAEI!

 

τι μας έκανες μεσημεριάτικα, έχω δει ήδη μέχρι το και το 6/8 και συνεχίζω...

όλοι οι αστέρες παρελαύνουν! να χε κ υπότιτλους θα ταν πολύ καλά {απο μερικούς δεν πιάνω λέξη..}

 

ευχαριστούμε shadowalker!

 

>> το δα όλο, πολύ καλό. Κρίμα που σταματάει στα μέσα των 90s

 

έχει δει κανείς αυτό:

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγω πορω8ηκα ασχημα τις προαλες που το ανακαλυψα και ειπα μηπως το εκτιμησει κανεις στο κιθαροκαρατουμενο Noiz...

 

Στα 90s σταματαει γιατι ειναι τανια του 98. Εχει τα κενα του (ηθελα να δω καπου τον aphex twin να κανει τις καϊλες του) αλλα υποθετω πως η λογικη του ειναι να δωσει ενα χρονοδιαγραμμα στο πως εξελιχτηκε η μουσικη αυτη.

 

Μου αρεσε παρα πολυ αυτο ο συσχετισμος της βιομηχανικης επαναστασης με την αλλαγη στη μουσικη κουλτουρα.

 

Το "Better Living Through Circuitry" εχει μπει ηδη στο uTorrent και με θα με περιμενει το βραδακι για μπυριτσα και αραγμα...thanx

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειχε γινει προβολη σε κατι αποθηκες στην πειραιως καπου το '99 αν δε κανω λαθος.

ωραια χρονια!  :)

 

απο τοτε το εχω ξαναδει 4-5 φορες ετσι γιατι μ'αρεσει και μου θυμιζει διαφορα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρομοια φαση, με πιο πολλες "μεταφυσικες" παραπομπες, ειναι και το βιβλιο του David Toop, ο οποιος μιλαει και σε καποια φαση στην ταινια, ειναι το "Ωκεανος του Ηχου" απο εκδοσεις οξυ.

 

Το προτεινω ανεπιφυλακτα.  ;)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρομοια φαση, με πιο πολλες "μεταφυσικες" παραπομπες, ειναι και το βιβλιο του David Toop, ο οποιος μιλαει και σε καποια φαση στην ταινια, ειναι το "Ωκεανος του Ηχου" απο εκδοσεις οξυ.

 

Το προτεινω ανεπιφυλακτα.  ;)

 

Θα τo τσεκάρω.(έχει το ίδιο όνομα με μια εκπομπή που ακούω στο ραδιόφωνο..)

 

Πάντως είδα πολλούς αγαπημένους μουσικούς των 90's στο doc.

Και θυμήθηκα τον Roni Size. Ναι ομολογώ πως τον είχα ξεχάσει. Είναι κρίμα που η φάση του drum and bass δεν πήγε παραπέρα. Κατά την γνώμη μου είχε πολλά να δώσει. Επίσης εκείνη την εποχή φτιαχνόταν η ωραιότερη,κατα την γνώμη μου, techno.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τo τσεκάρω.(έχει το ίδιο όνομα με μια εκπομπή που ακούω στο ραδιόφωνο..)

 

Πάντως είδα πολλούς αγαπημένους μουσικούς των 90's στο doc.

Και θυμήθηκα τον Roni Size. Ναι ομολογώ πως τον είχα ξεχάσει. Είναι κρίμα που η φάση του drum and bass δεν πήγε παραπέρα. Κατά την γνώμη μου είχε πολλά να δώσει. Επίσης εκείνη την εποχή φτιαχνόταν η ωραιότερη,κατα την γνώμη μου, techno.

 

Ετσι νομιζα και εγω για την Drum n Bass αλλα νομιζω οτι εξελιχτηκε, περα απο τις σαφεις επιροες της σε αλλα στυλακια. Το Dubstep, το breakstep αλλα και φυσικα το breakcore τα θεωρω σαν εξελιξη της φασης αυτης. Σκεψου οτι το dubstep ειναι μουσικο ειδο που ξεφυτρωσε καπου το 05-06, κλασσικα απο αγγλια.

 

Για την techno θα συμφωνησω τουλαχιστον απο αυτα που ακουσα απο την ταινια καθως δεν εχω ασχοληθει και τοσο.

 

Σε net radio ειναι η εκπομπη που ακους ή σε κανονικο σταθμο?

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι νομιζα και εγω για την Drum n Bass αλλα νομιζω οτι εξελιχτηκε, περα απο τις σαφεις επιροες της σε αλλα στυλακια. Το Dubstep, το breakstep αλλα και φυσικα το breakcore τα θεωρω σαν εξελιξη της φασης αυτης. Σκεψου οτι το dubstep ειναι μουσικο ειδο που ξεφυτρωσε καπου το 05-06, κλασσικα απο αγγλια.

 

Ναι είναι εξελίξεις, απλά περίμενα περισσότερα πράγματα. Μ'αρέσει βρε παιδί μου ο Burial αλλά οι προπάτορες του είδους κάνανε παππάδες. Είχε μια ενέργεια η dnb που δεν έχω δει να ξαναεμφανίζεται με ανάλογο ενδιαφέρον. Αν έχεις κάτι υπ'όψιν σου, με χαρά να σε ακούσω.

 

Το μόνο που μπορείς να πεις ότι εμφανίζει κάποιες επιρροές από dnb και έχει μεγάλο ενδιαφέρον είναι το trip hop.

 

Σε net radio ειναι η εκπομπη που ακους ή σε κανονικο σταθμο?

 

Η εκπομπή είναι στο 105,5 και παραγωγός είναι η (εξαιρετική) Θάλεια Καραμολέγκου.

 

Στον ίδιο σταθμό παίζει και ο Μάκης Μηλάτος ο οποίος είναι υπεύθυνος της σειράς στην οποία ανήκει το βιβλίο που προτείνεις(μικρός που είναι ο κόσμος.. ;D)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι εξελίξεις, απλά περίμενα περισσότερα πράγματα. Μ'αρέσει βρε παιδί μου ο Burial αλλά οι προπάτορες του είδους κάνανε παππάδες. Είχε μια ενέργεια η dnb που δεν έχω δει να ξαναεμφανίζεται με ανάλογο ενδιαφέρον. Αν έχεις κάτι υπ'όψιν σου, με χαρά να σε ακούσω.

 

Το μόνο που μπορείς να πεις ότι εμφανίζει κάποιες επιρροές από dnb και έχει μεγάλο ενδιαφέρον είναι το trip hop.

 

Η εκπομπή είναι στο 105,5 και παραγωγός είναι η (εξαιρετική) Θάλεια Καραμολέγκου.

 

Στον ίδιο σταθμό παίζει και ο Μάκης Μηλάτος ο οποίος είναι υπεύθυνος της σειράς στην οποία ανήκει το βιβλίο που προτείνεις(μικρός που είναι ο κόσμος.. ;D)

 

Ενταξει ο Burial εχει ενα πιο ιδιαιτερο στυλ στα dubstep που βγαζει. Για παραδειγμα ακου αυτο

 

http://www.youtube.com/watch?v=gygKmWQ0Kpw

 

Επισης πιο χαρακτηριστικη επιροη ειναι στα breakcore οπου συνηθως ειναι και λιγο υπερβολικα. Ο Venetian Snares για παραδειμα

 

 

Και μιας και μας εμεινε μονο Breakstep ακου και τον δικο μας Mobtrhow

 

http://www.youtube.com/watch?v=MwIwS3IE7Tk

 

Χωρις να ειναι τα μονα ηλεκτρονικα στυλακια που εχει περασει η λογικη του break γιατι ας πουμε πολλα Idm κομματια τα χρησιμοποιουν αλλα ισως χωρις να εστιαζουν τοσο οσο εκανε η ιδια η drum n bass.

 

Το σταθμο δε μπορω να τον ακουσω μιας που δε μενω στας αθηνας. Παντως ακουγεται καλη φαση να παιζει τετοια εκπομπη.

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου