Προς το περιεχόμενο

"αναβάθμιση" μιας squier strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βρει μια made in korea squier strat και θα ηθελα να τη βελτιωσω λιγο αλλα παντα μεσα σε λογικα οικονομικα πλαισια.

Κυριως, σκεπτομαι να αλλαξω τον bridge με ενα JB Jr. Θα ηθελα να μου πειτε τι αλλο προτεινετε να αλλαχτει (πχ. nut, ηλεκτρικα)αν τελικα θα συμφεραν τετοιου ειδους αλλαγες σε τοσο φθηνη κιθαρα καθως και μια στρογγυλεμενη εκτιμηση του κοστους...

 

Ευχαριστω 8)

 

Υ.Γ Σκεπτομαι να παραγειλω τον JB απο net γιατι οι ντοπιοι τον εχουν σε 2πλασια τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν βάλεις τόσο ακριβούς μαγνήτες, και από το νετ να τους παραγγείλεις, η τιμή θα είναι και πάλι πολλαπλάσια από αυτήν της κιθάρας.

Ενα καλό μερος να πάρεις parts για μια κιθάρα σε αυτήν την κατηγορία τιμής είναι το Guitar Fetish. Οι τιμές του είναι αχτύπητες και από ποιότητα πολύ καλός! Και θα βρεις σχεδόν ότι θελεις για φεντεροειδή. Τσεκαρέ τον.

 

http://store.guitarfetish.com/index.html

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει καλο δεσιμο η κιθαρα (τα ξυλα εννοω δεν ειναι στραβα ή τα ταστα δεν εχουν μοει λαθος και φαλτσαρει κλπ)

Αλλαξε Bridge (βαλε ενα fender original ή wilkinson για πιο βαθυ τρεμολο)

Αλλαξε Μαγνητες (προτεινω JB διπλο πολυ καλυτερο απο junior, κοψε στην αναγκη το πικγκαρντ για να μπει ή βαλε αλλο με θεση για διπλο)

Αλλαξε και μονους μαγνητες (βαλε duncan ssl1 ή κατι τετοιο)

Οπωσδηποτε ηλεκτρικα (volume tone και βισμα)

Και κλειδια (fender κλασικα ή σπερτσελ αν βαλεις wilkinson Bridge)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει καλο δεσιμο η κιθαρα (τα ξυλα εννοω δεν ειναι στραβα ή τα ταστα δεν εχουν μοει λαθος και φαλτσαρει κλπ)

Αλλαξε Bridge (βαλε ενα fender original ή wilkinson για πιο βαθυ τρεμολο)

Αλλαξε Μαγνητες (προτεινω JB διπλο πολυ καλυτερο απο junior' date=' κοψε στην αναγκη το πικγκαρντ για να μπει ή βαλε αλλο με θεση για διπλο)

Αλλαξε και μονους μαγνητες (βαλε duncan ssl1 ή κατι τετοιο)

Οπωσδηποτε ηλεκτρικα (volume tone και βισμα)

Και κλειδια (fender κλασικα ή σπερτσελ αν βαλεις wilkinson Bridge)[/quote']

 

:?

 

Ολα αυτα θα κοστισουν περισσοτερο απ' οτι η κιθαρα και δεν ξερω αν η ποιοτητα των ξυλων το αξιζει. Τη squier τη θελω για να την περνω μαζι σε ταξιδια χωρις να φοβαμαι για σπασιματα η γρατζουνιες. Στο κατω κατω ενας μαγνητης δε παει ποτε χαμενος. Αμα βαλω κανονικο διπλο θα θελει και σκαψιμο και μου αρεσει γενικα ο ηχος τον μονο-διπλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφει ο delta66 πράγματι θα βελτιώσουν πολύ την κιθάρα, αλλά το κόστος θα ανέβει πολύ.

Στο guitar fetish πάντως λεχει και parts της Wilkinson σε καλές τιμές. Αν δε θέλεις να επενδύσεις τόσα λεφτα μαλλον οι gfs είναι η μόνη λύση (που είναι και μια χαρα εδω που τα λεμε).

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zήτω η ΤζιΕφΕσ

 

 

Και εγώ με κόβω να κοτσάρω κανα dream 90 στην μεταλοκιθάρα cort μου(Vrass μη γελάς,πράγματι θα βάλω Ρ90 σε μεταλοκίθαρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η φορα τους ακουω τους gfs. Πραγματι, πολυ πιο φθηνοι απο seymour duncan αν και ενας καλος μαγνητης δεν παει ποτε χαμενος. Για να μου τους βαλει ενας τεχνικος (μαζι με αλλαγη pot) περιπου 50 ευρω θα κοστισει, εκτος του κοστους των μαγνητων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κάνω τον "διαβολάκο" και θα σου πω αν μπορείς και σε παίρνει κάνε αυτά που σου είπε ο delta(ή όσα σε παίρνει τέλος πάντων) αλλά προσπάθησε να τα περάσεις στην αρχή τουλάχιστον μόνο σου.Το λέω αυτό γιατι θα αποκτήσεις αρκετή εμπειρία επι της ευκαιρίας γύρω απο την κιθάρα και τη βελτίωση της.Αν δεν άξιζε η βελτίωση άξιζε η εμπειρία σίγουρα ώστε να μην νιώθεις χαμένος απο την υποθεση :wink:

 

Εγώ ας πούμε έχω εγχειρήσει άπειρες φορές την κιθάρα μου και έχω αποκομίσει αρκετά πραματάκια και έχω καταλάβει ορισμένα πράματα καλύτερα για τη λειτουργία της :D

 

Μια ιδέa...

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει καλο δεσιμο η κιθαρα (τα ξυλα εννοω δεν ειναι στραβα ή τα ταστα δεν εχουν μοει λαθος και φαλτσαρει κλπ)

Αλλαξε Bridge (βαλε ενα fender original ή wilkinson για πιο βαθυ τρεμολο)

Αλλαξε Μαγνητες (προτεινω JB διπλο πολυ καλυτερο απο junior' date=' κοψε στην αναγκη το πικγκαρντ για να μπει ή βαλε αλλο με θεση για διπλο)

Αλλαξε και μονους μαγνητες (βαλε duncan ssl1 ή κατι τετοιο)

Οπωσδηποτε ηλεκτρικα (volume tone και βισμα)

Και κλειδια (fender κλασικα ή σπερτσελ αν βαλεις wilkinson Bridge)[/quote']

 

Η ΠΕΤΑ ΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΣΤΡΑΤΟ ('59 ας πουμε) ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.

ΧΑΧΑ

Φιλικα Δελτα.

(Με λεγανε Γαμα αλλα με εκοψε η λογοκρισια)

 

ΧΑΧΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω και γω μια ιδια koreaτικη και τις εχω αλλαξει ηλεκτρικα αυθεντικα fender, ταστα ,Pickguard αυθεντικο fender, χρωμα και bridge μαγνητη Jb jr. εχει γινει φοβερη..βεβαια αν τα βαλω κατω παιρναω τα 450 ευρω αλλα εφτιαξα κατι που ηταν πολυ χαλια και δεν ηθελα να την δωσω

βεβαια δεν παιζω bluesιες παιζω πιο alternative και το οργανο εχει γινει ιδανικο και γενικα ειναι Must οπου και αν πηγαινω διακοπες,ταξιδια και λοιπα,οποτε ηλεκτρικα και μαγνητακι για αρχη σου συνιστω τα ηλεκτρικα πηγαν 70ευρω η τοποθετηση και η αγορα του μαγνητη και λοιπα επειδη παει καιρος δεν θυμαμαι ακριβως αλλα πανω απο 140 ευρω σιγουρα

 

τα κλειδια ειναι gotoh fender και η γεφυρα ηταν fender απο τη μανα της..

δεν τα εχω πειραξει καθολου αυτα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου