Προς το περιεχόμενο

Το φαινόμενο Μαρίνα Σάττι και οι αντιδράσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας κύριοι συνάδελφοι.

 

Με αφορμή το καινούριο τραγούδι-βίντεο της Μαρίνας Σάττι, έκανα μερικές σκέψεις από εχθές τις οποίες φαντάστηκα ότι θα μπορούσαμε να συζητήσουμε εδώ. Για όποιον δεν ξέρει περί της Σάττι, ενημερώνω εν τάχει ότι πρόκειται για νέα (στην ηλικία) μουσικό/τραγουδίστρια που εδώ και μερικούς μήνες έχει κάνει πάταγο στο youtube, αρχικά με μια εμπνευσμένη διασκευή ενός παραδοσιακού και κατόπιν μ' ένα πρωτότυπο κομμάτι. Χάριν οικονομίας χώρου δε βάζω λινκς, όποιος δεν τα έχει ακούσει/δει και θέλει να σχηματίσει άποψη, ας το κάνει.

 

Πάταγος λοιπόν δεδομένου ότι η διασκευή που αναφέρω παραπάνω έχει μέχρι στιγμής πάνω από 11 εκατομμύρια views ενώ το τελευταίο της πάνω από 6, αριθμοί πρωτοφανείς για τα ελληνικά δεδομένα και ειδικά όταν μιλάμε για κομμάτια όχι λαϊκά/πίστας. Προσωπικά αυτό που κάνει η Σάττι μου αρέσει χωρίς να σημαίνει ότι την ακούω κι όλη μέρα ή ότι είμαι φαν. Είναι κάτι που ξεφεύγει από τις νόρμες της ελληνικής μουσικής "ποπ" σκηνής ενώ διατηρεί σαφές παραδοσιακό στοιχείο. Δεν είναι με άλλα λόγια, δυτικότροπα τραγούδια με μόνη διαφορά τον ελληνικό στίχο όπως είχαμε ως τώρα συνηθίσει. Αλλά το θέμα εδώ δεν είναι η προσωπική μου άποψη περί της δουλειάς της.

 

Αυτό που βρήκα ενδιαφέρον είναι ότι αρκετά γνωστός τραγουδιστής/τραγουδοποιός (έκανε πολύ μεγάλη επιτυχία κυρίως στις δεκαετίες 60-70 και τώρα επιχειρεί comeback) στο στάτους του στο fb, αναρωτιόταν πώς γίνεται να έχει το τελευταίο βίντεο της Σάττι πάνω από 6 εκατομμύρια θεάσεις (εδώ δική μου προσθήκη: ενώ το δημοφιλέστερο δικό του κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες) και αν αυτό είναι δυνατό από την άποψη του αριθμού υπολογιστών που χρησιμοποιήθηκαν για να μπουν να το δουν. Εδώ είναι προφανές ότι λόγω αγνοίας του για το πώς λειτουργεί το σύστημα, δεν υπολόγισε κινητά αλλά και δεν καταλαβαίνει ότι τα views δεν έχουν καμία σχέση με το μέσο, εν ολίγοις θα μπορούσαν όλα να είχαν γίνει κι από την ίδια συσκευή και αυτό δε θα έκανε κάποια διαφορά.

 

Όμως η ανάρτησή του πήγαινε και λίγο παραπέρα όπου εξέφραζε την απορία μήπως τελικά τα τόσα πολλά views είναι "αγορασμένα". Το παραπάνω στάτους είχε εκατοντάδες likes και δεκάδες απαντήσεις (κυρίως από απλούς θαυμαστές αλλά το μάτι μου πήρε και 2-3 ονόματα) οι οποίες κατά συντριπτικό ποσοστό επιβεβαίωναν την άποψη ότι η Σάττι έχει αγοράσει views. Η δικαιολόγηση ήταν πρόχειρα βασισμένη σε  επιχειρήματα ημιμαθούς γνώσης περί των ψηφιακών μέσων, του στυλ "ένας φίλος μου είπε..." και "διάβασα στο τάδε ότι...", αλλά κυρίως στην πεποίθηση ότι απλά "δεν γίνεται να έχει τόσα πολλά views". Πολλά σχόλια δε ήταν ευθέως υποτιμητικά για την Σάττι και οριακά προσβλητικά.

 

Χωρίς να το έχω ψάξει, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι, αν όχι δημοσίως σίγουρα κατ' ιδίαν, παρόμοιες κουβέντες έχουν γίνει πάρα πολλές και ειδικά μέσα στο μαγαζί που λέγεται ελληνική μουσική κοινότητα. Η Σάττι άλλωστε δεν είναι η πρώτη που έκανε απότομα "επιτυχία", έχουν προηγηθεί αρκετοί/αρκετές αν και η Μαρίνα είναι ίσως η πρώτη που κάνει τόση "φασαρία" στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης προφανώς και λόγω εποχής.

 

Τι λέτε;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 258
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το thread ανέβηκε άτιτλο ενώ είχα βάλει "Το φαινόμενο Μαρίνα Σάττι και αντιδράσεις της μουσικής κοινότητας". Ας διορθωθεί παρακαλώ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε;

 

1.το κομματι ΔΕΝ μου αρεσει (τα "παραδοσιακα"  και ρεμπετικα τραγουδια με αφηνουν παγερα αδιαφορο και μισω τα πειραγμενα παραδοσιακα τραγουδια )

 

2.η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ

 

3.η Σατι ειναι ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ και ΦΩΝΑΡΑ και ΕΞΑΙΡΕΤΗ μουσικος ,οποιος την ειδε με τον ΠΑΥΛΙΔΗ στο Γκαζαρτε το διαπιστωσε και απο κοντα

 

4.ειναι ΤΡΕΝΤΥ  ;D και πιο....ΧΙΠΣΤΕΡ πεθαινεις  ;D, αλλα ΠΟΙΟΣ ειμαι εγω ο ΠΡΩΚΤΟΓΕΡΟΣ να το ΚΡΙΝΩ?

 

5.το βιντεο ειναι χαρμα οφθαλμων και πολυ ωραια γυρισμενο

 

6.ΖΗΛΙΑ ΠΣΩΡΑ και να φατε τα λυσακα σας Haters  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι απλό.

Το συγκεκριμένο τραγούδι, πέρασε από μπροστά μου 1000δες φορες.

Είχε ΤΡΟΜΕΡΗ υποστήριξη από το ελληνικό διαδίκτυο και λογικό να πάρει τόσα views.

 

Και εγώ μπήκα στη διαδικασία να το πατήσω) .

 

Δεν νομίζω να «αγόρασαν» views.

 

Τα views στο youtube , αν κάτι γίνει viral , είναι εύκολα.

 

Δεν υπάρχει πιο άχρηστο πράγμα από τα views στο youtube (οκ, αν είσαι «συνεργάτης» έχει κάποια οικονομική απολαβή) μιας και αφορούν εντελώς untargeted κοινό.

 

Επί της ουσίας, το κομμάτι το βρήκα βαρετό και το Video clip άθλιο.

 

 

Υ.Γ για SF....Φυσικά ΔΕΝ ζηλεύω την πιτσιρίκα......ΖΗΛΕΥΩ όμως με όλο μου το ΕΙΝΑΙ τους Jamiroquai π.χ. για Love Foolosophy.....αν μη τι άλλο για την 1958 Bentley S1 και ΦΥΣΙΚΑ για την Heidi Klum.......A! ΚΑΙ για  την ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε ΤΡΟΜΕΡΗ υποστήριξη από το ελληνικό διαδίκτυο και λογικό να πάρει τόσα views.

 

Λάκη, θέλεις να διευκρινίσεις τι θα πει "είχε τρομερή υποστήριξη"; Εγώ καταλαβαίνω ότι άρεσε σε πάρα πολύ κόσμο. Λες κάτι διαφορετικό;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λάκη, θέλεις να διευκρινίσεις τι θα πει "είχε τρομερή υποστήριξη"; Εγώ καταλαβαίνω ότι άρεσε σε πάρα πολύ κόσμο. Λες κάτι διαφορετικό;

 

Λέω ότι πολλά sites, blogs κ.λ.π, μεγάλης επισκεψιμότητας,  το προμόταραν.

Σαν να έβγαινε στα 90'ς  π.χ. η Μενεγάλη στον ΑΝΤ1 και να το έβαζε συνέχεια και να το εγκωμίαζε.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω ότι πολλά sites, blogs κ.λ.π, μεγάλης επισκεψιμότητας,  το προμόταραν.

 

Όντως έτσι έγινε. Για ποιο λόγο πιστεύουμε ότι έγινε αυτό είναι νομίζω η ουσία της κουβέντας εδώ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο respect στη γυναίκα. Ρίξτε απλά μια ματιά στο βιογραφικό της. Λέει κάτι για Berkleey και για υποτροφία. Εκτός από την Αρχιτεκτονική και όλα τα άλλα...

Μαρίνα Σάττι - Βικιπαίδεια

 

Προσωπικά, την είχα ξεχωρίσει όταν την είχα δει στο παρακάτω καταπληκτικό live looping - η τύπισσα έχει την ενορχήστρωση στο κεφάλι της - η "Νιφάδα" (σε μουσική του Κυπουργού) μου αρέσει πιο πολύ από τις "Κούπες" και από τη "Μάντισα".

Είναι δε, στην ίδια αισθητική/λογική east mediterranean επιρροής, γεγονός που αν μη τι άλλο, δείχνει εκτός από συνέπεια ότι η Σάττι είναι ικανή να φτιάξει τη δική της καλλιτεχνική ταυτότητα (που για όποιον συνθέτει / γράφει δημιουργεί, είναι μέγα ζητούμενο).

 

 

Και μια ξεκαρδιστική τρολιά

Δημήτρης Μίνως Λάμπρος Θεοχάρης Φισφής Μακαλιάς παίζουν μελάλη μπάλα  ;D

έκλαψα από τα γέλια

Aktualisiere deinen Browser | Facebook

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όντως έτσι έγινε. Για ποιο λόγο πιστεύουμε ότι έγινε αυτό είναι νομίζω η ουσία της κουβέντας εδώ.

 

Γιατί ΔΕΝ έχουμε γούστο ως λαός

ΚΑΙ

Γιατί ΔΕν έχουμε κάτι καλλιτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκετά γνωστός τραγουδιστής/τραγουδοποιός (έκανε πολύ μεγάλη επιτυχία κυρίως στις δεκαετίες 60-70 και τώρα επιχειρεί comeback)

Επειδή είναι ακόμα πρωί θα κρατηθώ και θα γελάσω αργότερα κατά το μεσημεράκι

 

Διάβασε λίγο και το βιογραφικό της και πες μου τις σκέψεις σου

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE%B1_%CE%A3%CE%AC%CF%84%CF%84%CE%B9

 

Αν ήταν να αγόραζε views θα το έκανε και για το "Νιφάδα" το οποίο σε σχέση με τα άλλα 2 πήγε "άπατο" .

 

Εδώ κάνουν εκατομμύρια views κάποιοι ατάλαντοι hiphop/dub/πως στον λούτσο τους λένε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου