Προς το περιεχόμενο

Μουσική και μουσικό video.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Είμαστε λοιπόν  στην εποχή του youtube , όπου η ακρόαση της μουσικής συνοδεύεται σχεδόν πάντα από οπτοικοποίηση αυτής (είναι άλλωστε επιλογή σχεδόν του συνόλου των καλλιτεχνών) γίνεται λοιπόν κατά κάποπιο τρόπο και θέαση. 

 

Τρία γενικά ερωτήματα, και όποιος θέλει  συμπληρώνει ό,τι θέλει.

 

1) Το μουσικό video εξ ορισμού έχει να κάνει και με την εικόνα. Συνεπώς και άλλες τέχνες  εκτός από την «μουσική» εμπλέκονται. Εμπλέκεται η φωτογραφία, το σενάριο/ αφήγημα,  η ενδυματολογία, το styling κ.ο.κ.

Επειδή τα τελευταία υπηρετούν κατά κάποιο τρόπο το βασικό (μουσική) είστε πιο διαλλακτικοί με αυτά ή τα αντιμετωπίζεται ισάξια ως ενιαίο έργο.

 

2) Μπορείτε να καταλάβετε πότε το Lo-fi (είτε στην εικόνα είτε στον ήχο..είτε οπουδήποτε) είναι «καλλιτεχνική άποψη» και πότε…..ποιούμε την ανάγκη φιλοτιμία;

 

3) Όταν ένα ωραίο video συνδέεται με μία «κακή» μουσική ή το αντίθετο όταν μια ωραία μουσική ενσωματώνεται σε ένα «κακό» video , σας επηρεάζει ή όχι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o_O

 

Ωραίο θέμα Λάκη!

 

Πάμε λοιπόν.

 

1. Εξαρτάται από το είδος του βίντεο και της μουσικής. Σε κάποιες περιπτώσεις βρίσκω ότι το βίντεο συμπληρώνει τόσο καλά τη μουσική, που οφείλω να του δώσω credit και να το συνυπολογίσω στο σύνολο. Άλλες φορές είναι μια συνοδεία απλά και δεν αξίζει τον κόπο. Αλλά όταν βλέπω το βίντεο, κοιτάζω μαζί με να ακούω, άρα...

 

2. Ναι, μπορώ. Και το κάνω και στη μουσική με το ερώτημα "άγνοια ή γνώμη;". Πράγμα που σπάει τα νεύρα σε μερικούς, αλλά έτσι είναι... δε μπορώ, ως εκδότης μουσικών έργων, να κάνω διαφορετικά.

 

3. Ναι, μέχρι ένα σημείο. Αν η μουσική είναι καλή, φτάνει στο κινητό μου όταν οδηγώ (παράδειγμα) κι έτσι το βίντεο δε με νοιάζει. Αν η μουσική είναι κακή, θα χρησιμοποιήσω το βίντεο για διδακτικούς σκοπούς και θα σκίσω τη μουσική με τα σχόλιά μου γενικώς.

 

Κάπως έτσι, τέλος πάντων.

 

Καλημέρα! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το μουσικό βίντεο-κλιπ είναι ένα κινηματογραφικό φιλμ μικρού μήκους. Οτιδήποτε περιέχει (πόσο μάλλον το soundtrack) αντιμετωπίζεται ως κάτι που πρέπει να λειτουργεί σε όφελος του συνολικού αποτελέσματος.

 

2. Άλλοτε μπορώ (λόγω μακράς τριβής με το αντικείμενο, ως θεατής), άλλοτε δεν μπορώ, αλλά δεν έχει σημασία. Όταν ο δημιουργός δημοσιοποιεί το αποτέλεσμα της εργασίας του, οι διαδικασίες παραγωγής, το κόστος, οι τυχόν δυσκολίες, και οτιδήποτε παρόμοιο δεν αφορούν το θεατή. Μάλιστα ενοχλούμαι όταν κάποιος επιδιώκει να καταστήσει τον θεατή μέτοχο αυτών των θεμάτων.

 

3. Στην προέκταση της απάντησης(1), απαντώ πως βεβαίως με επηρρεάζει. Μερικοί, όταν δεν τους ενδιαφέρει η μουσική, απορρίπτουν και το βίντεο. Εγώ αφήνω χώρο στο νου μου, να με κερδίσει ένα βίντεο φωτογραφικά (π.χ.) ακόμη και αν δεν με κερδίσει μουσικά.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρη υποσημειωση: πολυ πριν το youtube, ηταν το MTV αυτο που συνεδεσε υποχρεωτικα την ακροαση της μουσικης με οπτικο υλικο.

 

1) Γενικα τείνω να ακουω περισσοτερο απο το να βλέπω. Αν επρεπε να το ποσοτικοποιησω, θα ελεγα οτι μαλλον οι αισθησεις μου εν προκειμενω δουλευουν με μια αναλογια 60-40. Υπαρχουν βεβαια καποιες περιπτωσεις, που το οπτικο σκελος ειτε επειδη ειναι τοσο καλο (η κακο), η εχει καποιου ειδους ενδιαφερον, καποια αφηγηση στενα συνδεδεμενη με μια καλη μουσικη,  γινεται και αυτο πρωταγωινστης. Γενικα, ενω ειμαι πιο δεκτικος στο ακουστικο κομματι, το βιντεο πρεπει να "παλεψει" περισσοτερο για να μου κινησει το ενδιαφερον. Αρα μαλλον λιγοτερο διαλλακτικος  ειμαι. Δεδομενου ομως οτι πλεον μουσικη και βιντεο παρουσιαζονται ως ενα η σωστη σταση ειναι να αντιμετωπιζονται ως αδιαιρετα κομματια.

 

2) Σε γενικες γραμμες ναι, ωστοσο δεν μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι δεν υπηρξαν περιπτωσεις στις οποιες να ξεγελαστηκα

 

3) Οπως ειπα και πριν, τεινω να ειμαι καπως partial υπερ του μουσικου μερους. Γενικα θα συγχωρησω ευκολοτερα ενα κακο βιντεο απο μια κακη μουσικη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το μουσικό βίντεο-κλιπ είναι ένα κινηματογραφικό φιλμ μικρού μήκους. Οτιδήποτε περιέχει (πόσο μάλλον το soundtrack) αντιμετωπίζεται ως κάτι που πρέπει να λειτουργεί σε όφελος του συνολικού αποτελέσματος.

 

2. Άλλοτε μπορώ (λόγω μακράς τριβής με το αντικείμενο, ως θεατής), άλλοτε δεν μπορώ, αλλά δεν έχει σημασία. Όταν ο δημιουργός δημοσιοποιεί το αποτέλεσμα της εργασίας του, οι διαδικασίες παραγωγής, το κόστος, οι τυχόν δυσκολίες, και οτιδήποτε παρόμοιο δεν αφορούν το θεατή. Μάλιστα ενοχλούμαι όταν κάποιος επιδιώκει να καταστήσει τον θεατή μέτοχο αυτών των θεμάτων.

 

3. Στην προέκταση της απάντησης(1), απαντώ πως βεβαίως με επηρρεάζει. Μερικοί, όταν δεν τους ενδιαφέρει η μουσική, απορρίπτουν και το βίντεο. Εγώ αφήνω χώρο στο νου μου, να με κερδίσει ένα βίντεο φωτογραφικά (π.χ.) ακόμη και αν δεν με κερδίσει μουσικά.

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να απαντήσω και εγώ:

 

1) Συνήθως μου αρέσει μια μουσική που ντύνει μια εικόνα, παρά μια εικόνα που ντύνει μια μουσική.

 

2) Ειδοποιός διαφορά είναι οι  προηγούμενες δουλειές.

ΑΝ με έπεισε κάποιος ότι έχει το Hi-end, φυσικά το Lo-fi που τυχόν θα παράξει είναι καλλιτεχνική άποψη

 

3) Αν είναι καλή η μουσική, αγνοώ τελείως το video και το ακούω σε audio μορφή.

Το αντίθετο μου έχει τύχει πρόσφατα.

Είδα μια πολύ καλογυρισμένη ταινία (με αδιάφορη υπόθεση και  λάθος μουσική).

Την είδα όλη, με κράτησε πάρα πολύ η δύναμη της εικόνα (και κατάφερα να αγνοήσω και την υπόθεση και την μουσική επένδυση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου