Προς το περιεχόμενο

μεταχειρισμενο το πολύ μιση τιμη?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι πως έχουμε πετύχει στις αγγελίες διάφορα μαργαριτάρια κατά καιρούς, γι' αυτό και μένουν εκεί μέχρι να λήξει η αγγελία.  ;)

 

Προσωπικά δε μου φαίνεται παράλογο να πέσει η τιμή στο 50%. Εντάξει σε κάποιες περιπτώσεις ίσως είναι πολύ, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πέσει η τιμή τόσο. Είναι μεταχειρισμένο, το "παίρνω δεύτερο χέρι" δηλαδή, μπορεί να συμπεριφέρεται "σα καινούριο" αλλά ΔΕΝ είναι καινούριο, ούτε καμιά εγγύηση έχει. Καινούριο σημαίνει πως αν όλα πάνε όπως πρέπει  αυτό που θα αγοράσεις θα είναι σε άψογη κατάσταση λειτουργίας, πεντακάθαρο, χωρίς να το έχουν χρησιμοποιήσει άλλα χέρια (ή πόδια :P ). Περά απο δοκιμές κλπ φυσικά.  Το 50% ίσως είναι πολύ, το 30% σίγουρα λίγο. Ένα 40% κατά την κρίση μου είναι η μέση λύση.

 

Όπως επίσης με εκνευρίζουν τα συνοδευτικά σχόλια τύπου "σχεδόν αχρησιμοποίτητο- σχεδον καινούριο- καινούριο κοσκινάκι μου" και άλλα τέτοια χαρούμενα και δίπλα η τιμή είναι ριγμένη όσο χρειάζεται ώστε να μου φανεί αστείο!!!  Εκνευρίζομαι γιατί όσο καινούριο και να είναι, πάλι δεύτερο χέρι θα το πάρω. Και μια εβδομάδα να το έχει πάλι μεταχειρισμένο είναι!

Ένα πετάλι που καινούριο κάνει 120 ή 140 ευρό να πέφτει στα... 100???

 

Παραθέτω και ένα πολύ σωστό κατά τη γνώμη μου post:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=192.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως μου έλεγε και ένας έμπορος.

"Αν έχεις τρόπο και υπομονή, για όλα υπάρχει κάπου κάποιος αγοραστής".  ;)

 

Δεν ξέρω αν ισχύει .......  ;D

 

Γελασα πολύ μ'αυτο που ειπες γιατι μου θύμισε εναν τετοιον εμπορο που εχουμε στην μικρη πολη μας που περιμένει σαν τη γυναικα οδυσσεα, που με τις αισχρες τιμές του εχει σκουριάσει το μαγαζι περιμένοντας χρόνια να πουλησει κατι βασιζόμενος στα "κορόιδα" οπως ειμαι σίγουρος οτι απο μέσα του ετσι τους λεει  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε μου φαίνεται παράλογο να πέσει η τιμή στο 50%. Εντάξει σε κάποιες περιπτώσεις ίσως είναι πολύ, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην πέσει η τιμή τόσο. Είναι μεταχειρισμένο, το "παίρνω δεύτερο χέρι" δηλαδή, μπορεί να συμπεριφέρεται "σα καινούριο" αλλά ΔΕΝ είναι καινούριο, ούτε καμιά εγγύηση έχει. Καινούριο σημαίνει πως αν όλα πάνε όπως πρέπει  αυτό που θα αγοράσεις θα είναι σε άψογη κατάσταση λειτουργίας, πεντακάθαρο, χωρίς να το έχουν χρησιμοποιήσει άλλα χέρια (ή πόδια :P ). Περά απο δοκιμές κλπ φυσικά.  Το 50% ίσως είναι πολύ, το 30% σίγουρα λίγο. Ένα 40% κατά την κρίση μου είναι η μέση λύση.

 

Δηλαδη φιλε μου αν εγω το εχω ενα μηνα και εχω παιξει δεκα φορες και ειναι σε αψογη κατασταση θεωρειται μεταχειρισμενο ενω αν το εχουν δοκιμασει 300 φορες στο μαγαζι εσυ θα πας να το παρεις για καινουριο?Sorry αλλα αυτο δεν στεκει.

Πιο πολυ ψυχολογικο ειναι το θεμα οτι ντε και καλα θελω καινουριο.Εγω εχω παρει πραγματα σχεδον αχρησιμοποιητα κοντα στην αρχικη αξια απο ατομο που ξερω οτι ειναι σπασικλας με τα πραγματα του και δεν βγηκα ποτε χαμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυγορουμε και διαβαζω..αλλα δεν βγαζω ουσια συμφορουμιτες.

Ο καθε πωλητης ειναι ενα καταστημα. Εχει τιμες του δικου του καταλογου.Περνανε οι πελατες,βλεπουν,ρωτουν και αποφασιζουν ειτε αρνητικα ειτε θετικα.

Το ποσό ειναι απλα και μονο ενα νουμερο. Ποσο νουμερο γινεται ο πωλητης ειναι θεμα χρονου..μιας και δεν θα χει ανταποκριση,ή θα πουλαει σε λαθος χρονικο διαστημα αναλογα με την ζητηση.

Ας πουμε για την Πετρουλα καλυτερα..ή για το ποσο ευκολη ειναι η ζωη μας με τοση τεχνολογια...ή ας πιουμε μια Λεβενμπροι στην υγεια μας !

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν περιμένεις να βρεις μεταχειρισμένη αμερικάνα strat με 550 ευρώ, ξέχασέ το :)

 

 

Και που να μιλήσουμε για gibson...

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=38602

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παραλετε...εγω βρηκα gibson  με 11 λιρες και κατι ψιλα...και fender μπορει να χει το μαγαζι...

 

 

http://www.kapoww-miniature-guitars.com/ordering-pages/07-usa-flag-electric.php

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου