Προς το περιεχόμενο

Gibson Les paul Trad. Pro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_stand_trad_pro_eb.htm

 

Καλησπερα , παιδια....

 

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με αυτην την κιθαρα ... Βασικα ηθελα να ρωτησω αν ειναι ``GIBSON`` με την εννοια οτι αυτη η κιθαρα εχει χαρακτηρα και αρωμα απο gibson η ειναι κατι σε στυλ studio , οπου εμενα προσωπικα δεν μου εκαναν αισθηση !!!

 

Δηλαδη συγκριτικα με τις στανταρντ , υπαρχει περιθωριο συγκρισης ? η και με τις traditional ακομα ?

 

Δυστηχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει τροπος να δοκιμαστει η συγκεκριμενη κιθαρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για μενα ειναι το καλυτερο value for money αυτη τη στιγμη της Gibson.

Ειναι Gibson κανονικοτατες,οχι κουφια παιχνιδακια,και ειναι καλυτερες απο τις νεες στανταρ που δεν ειναι στανταρ..

 

Μακαρι να ξαναβγαζαν τις classic (πριν το 07)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ειναι το καλυτερο value for money αυτη τη στιγμη της Gibson.

Ειναι Gibson κανονικοτατες,οχι κουφια παιχνιδακια,και ειναι καλυτερες απο τις νεες στανταρ που δεν ειναι στανταρ...

 

"κούφια παιχνιδάκια" είναι θαυμάσιες κιθάρες που είχαν μερικές επίκαιρες και προσεγμένες αλλαγές στα σχεδόν 60ετή σχέδια της Les Paul, που ενώ θα μπορούσαν να συνεχίσουν να είναι "μια από τα ίδια"... τελικά δεν είναι. Aυτές οι αλλαγές σε μερικούς δεν άρεσαν, και άλλοι τις βρήκαν πολύ πετυχημένες (όπως εγώ), ειδικά όταν λαμβάνεται υπόψη και η παράλληλη προσοχή σε σημεία όπως πχ. το long tenon. Επομένως, ας μην γενικεύουμε απόψεις χρησιμοποιώντας φρασεολόγιο γηπέδου / φραπογαλόταβλου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"κούφια παιχνιδάκια" είναι θαυμάσιες κιθάρες που είχαν μερικές επίκαιρες και προσεγμένες αλλαγές στα σχεδόν 60ετή σχέδια της Les Paul, που ενώ θα μπορούσαν να συνεχίσουν να είναι "μια από τα ίδια"... τελικά δεν είναι. Aυτές οι αλλαγές σε μερικούς δεν άρεσαν, και άλλοι τις βρήκαν πολύ πετυχημένες (όπως εγώ), ειδικά όταν λαμβάνεται υπόψη και η παράλληλη προσοχή σε σημεία όπως πχ. το long tenon. Επομένως, ας μην γενικεύουμε απόψεις χρησιμοποιώντας φρασεολόγιο γηπέδου / φραπογαλόταβλου.

 

 

Επι του θεματος εχεις απαντηση ή μονο επι της υπερασπισης της επιλογης σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του θέματος δεν έχω να σχολιάσω κάτι, μιας και δεν έχω παίξει με Traditional Pro (παρά με την ακριβότερη Traditional και όλη την υπόλοιπη σειρά των LP). Αν έχεις παίξει εσύ, θα ήταν καλύτερο να γινόσουν πιο συγκεκριμένος. To ανωτέρω σχόλιο έγινε επί του προηγούμενου ισοπεδωτικού.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επι του θεματος εχεις απαντηση ή μονο επι της υπερασπισης της επιλογης σου?

 

επί του θέματος λοιπόν:

 

η τωρινή μου Les Paul Standard (2007) είναι κλάσεις ανώτερη από την Les Paul Classic μου(2000) και συγκριτικά με την Les Paul Standard μου (2001) είναι πιο ευκολόπαιχτη (60's neck και οι 2).

Εσύ πόσες gibson (δικές σου) σύγκρινες και κατέληξες στο αποτέλεσμα ότι οι μεν κάνουν,οι δε δεν είναι καλές;

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα specs της Pro ούτε παραγγελία να ήταν σίγουρα.....Και συμφωνώ με το value for money.

Τα δε κούφια παιχνιδάκια τα ακούω βερεσέ προσωπικά.

 

Ο ήχος που βρίσκεται στο κεφάλι του καθενός δεν μετριέται με ευρώ.Ούτε το playability επίσης.

Τέτοιοι γενικοί αφορισμοί μόνο εκθέτουν αυτόν που τους ξεστομίζει.

 

 

Τι να πούνε δηλαδή και οι tribute για value for money....

 

To στυλ studio είναι καινούριο φρούτο?Είμαι περίεργος να μάθω πάντως τι άρωμα έχουν αυτές οι τύπου gibson κιθάρες που κυκλοφορούν.

Θα τις ψάξω μωρέ στα Jumbo.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Βασικα ηθελα να ρωτησω αν ειναι ``GIBSON`` με την εννοια οτι αυτη η κιθαρα εχει χαρακτηρα και αρωμα απο gibson η ειναι κατι σε στυλ studio , οπου εμενα προσωπικα δεν μου εκαναν αισθηση !!!

 

2.Δυστηχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει τροπος να δοκιμαστει η συγκεκριμενη κιθαρα...

 

 

1. Το "άρωμα" της Gibson έχει "ξεφτισει" από το 1969... :P Εκτός αν εννοείς το άρωμα της θήκης όταν την πρωτοανοίγεις,αλλά και αργότερα... :P  ;D

 

2. Γιατί,πήρες τηλ. στο Bon Studio και στο απέκλεισαν σαν ενδεχόμενο; (Παρεμπιπτόντως, είναι ακόμα το Bon Studio αντιπρόσωπος της Gibson για την Ελλάδα; Μήπως έχω "χάσει επεισόδια" δηλαδή...)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_stand_trad_pro_eb.htm

 

Καλησπερα , παιδια....

 

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με αυτην την κιθαρα ... Βασικα ηθελα να ρωτησω αν ειναι ``GIBSON`` με την εννοια οτι αυτη η κιθαρα εχει χαρακτηρα και αρωμα απο gibson η ειναι κατι σε στυλ studio , οπου εμενα προσωπικα δεν μου εκαναν αισθηση !!!

 

Δηλαδη συγκριτικα με τις στανταρντ , υπαρχει περιθωριο συγκρισης ? η και με τις traditional ακομα ?

 

Δυστηχως στην Ελλαδα δεν υπαρχει τροπος να δοκιμαστει η συγκεκριμενη κιθαρα...

 

 

Κατ' αρχάς κιθάρα με κιθάρα ακόμα και στις ίδιες σειρές στις Gibson έχουν τουλάχιστον μικροδιαφορές.

 

Από κει και πέρα αν ρωτάς κατά πόσο η Traditional είναι κοντά στον "απόλυτο" 'ηχο Les Paul τότε η δική μου απάντηση είναι:

 

1. Έχω δει ανθρώπους να θεωρούν εντελώς διαφορετικά πράγματα ως τον "απόλυτο Les Paul ήχο". Από "twangy" και και piano like συχνοτικά '59 στυλ ήχο μέχρι punchy και μπασοπρίμο 70s στυλ ήχο και μέχρι τις τελείως διαφορετικές από πλευράς resonance και ηλεκτρικού ήχου κατά συνέπεια, πιο μεσαίες συχνοτικά και με λιγότερο punch, chambered Les Pauls. Άρα δεν ξέρω καν τι εννοείς με την αρχική σου ερώτηση.

 

2. Εξαρτάται από το πόσο "ψείρας" είσαι. Από ένα σημείο και μετά δοκιμάζεις πολλές κιθάρες και αποφασίζεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βloody sunday οι στάνταρντ έχουν λονγκ τενον ; γιατί από όσο ξέρω δεν έχουν... Όσο για τα υπόλοιπα με τζάμπο και γενικά προσωπικές διαμάχες ας μην  υπάρξουν στην συνέχεια παρακαλώ. Εγώ είπα ότι η προσωπική μου εκτίμηση λέει ότι οι στούντιο δεν μου εμπνέουν κάτι από εταιρεία 60 ετών. Οι ακριβές επιφών μου το ενέπνευσαν περισσότερο. Εμένα προσωπικα πάντα... Εν πάσει περίπτωση επειδή κάθε που συζητιέται το θέμα λες πολ η κατάσταση γίνεται ξεκατινιασμα , παρακαλώ διατήρηστε χαμηλους τόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου