Προς το περιεχόμενο

E-drums vs ακουστικα drums


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Μπορει καποιος με εμπειρια και απο τα διο να μου πει πλεονεκτιματα και μειονεκτιματα;

2) Μπορει καποιος να μου πει αν μπορω απο ελεκτρονικα να περάσω σε ακουστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρονικά τύμπανα έχουν πρακτικά πλεονεκτήματα (ένταση, χώρος) και ίσως λίγο fun βάζοντας διάφορους ήχους.

Σε οτιδήποτε έχει να κάνει με το όργανο καθεαυτό είναι χειρότερα από τα ακουστικά.

 

Φυσικά και μπορείς να περάσεις σε ακουστικά.. θα είναι λίγο παράξενα στην αρχή αλλά θα συνηθίσεις  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μπορει καποιος με εμπειρια και απο τα διο να μου πει πλεονεκτιματα και μειονεκτιματα;

2) Μπορει καποιος να μου πει αν μπορω απο ελεκτρονικα να περάσω σε ακουστικα

1)Δεν υπαρχουν κατα την γνωμη μου πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.Ο καθε ενας ειναι πως το βλεπει.Κατα την δικη μου γνωμη λοιπον τα ηλεκτρονικα ειναι κυριως βοηθητικου χαρακτηρα,εξασκηση,εντασεις,χωρος-αρα συνεπαγεται και πιο οικονομικα.

Η πραγματικη αισθηση ειναι στα φυσικα.Αν ειχαμε πιστευω ενα δικο μας στουντιο και να παιζουμε και τα υπολοιπα παρελκομενα(ντραμς-πιατινια-κονσολες)πιστευω οτι ολοι μας θα ειχαμε επιλεξει τα φυσικα.

ΥΓ.(Οπως και ενα σωστο χωρο για live)

2)Ναι οπως και το αντιθετο,αλλα υπαρχουν διαφορες που για να εξομοιωθουν απολυτα,θελει χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά θέμα απαιτήσεων και προτεραιοτήτων.

Συγκεκριμένα, έστω ότι:

1) έχεις μια καθαρά pop-electro μπαντα..αυτά που μπορεις να κάνεις με ένα μέσης κλάσσης (~1000ευρώ) ηλεκτρονικό σετ δε μπορείς με τίποτα να τα κάνεις με ένα φυσικό σετ.

2) έχεις μια hard rock μπάντα. Χρειάζεσαι όσο το δυνατόν πιο φυσικό ηχο, ειδικά στα πιάτα (που είναι και το μεμπτό σημείο των ηλεκτρονικών ντραμς)...εκεί επιλέγεις φυσικό σετ.

 

Επίσης, κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να μάθεις ντραμς σε ηλεκτρονικά τύμπανα. Παρεξηγείς το όργανο, κυριολεκτικά. Επειδή, μεταξύ άλλων, στα ηλεκτρονικά μπορείς να ρυθμίσεις εντάσεις και η απόκριση τους σε δυναμικές (ακόμα και στα td-20) πάντα κάπου υστερεί έναντι των φυσικών, αν μάθεις ντραμς σε ηλεκτρονικό κιτ θα έχεις κατά κανόνα κακές δυναμικές. Εγώ λόγω έλλειψης χώρου έχω ηλεκτρονικά. Αλλά όπως είπε κι ο φίλος από πάνω, αν είχα έναν ηχομονωμένο χώρο μπορεί να έπαιρνα και ακουστικά τύμπανα.

 

Σκέψου, τί χρειάζεσαι πραγματικά, τί δυνατότητες χώρου έχεις, σε τί επίπεδο βρίσκεσαι και πράττεις ανάλογα.

Πάντως τα ηλεκτρονικά ντραμς στην αγορά για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει (μιας και δε φθείρονται τόσο εύκολα όσο τα φυσικά) απαξιώνονται γρήγορα, οπότε ένα μεταχειρισμένο σετ ηλεκτρονικών συχνά συμφέρει. Για να μην παρεξηγηθώ, το δικό μου το έχω πουλήσει οπότε δε μιλάω από συμφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να μάθεις ντραμς σε ηλεκτρονικά τύμπανα. Παρεξηγείς το όργανο, κυριολεκτικά. Επειδή, μεταξύ άλλων, στα ηλεκτρονικά μπορείς να ρυθμίσεις εντάσεις και η απόκριση τους σε δυναμικές (ακόμα και στα td-20) πάντα κάπου υστερεί έναντι των φυσικών, αν μάθεις ντραμς σε ηλεκτρονικό κιτ θα έχεις κατά κανόνα κακές δυναμικές.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Τα ηλεκτρονικά τύμπανα έχουν όλα τα πλεονεκτήματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω, αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βρεις ένα τρόπο να παίζεις/μελετάς και σε ακουστικό σετ, έστω κι αν αυτός είναι να κλείνεις ένα δίωρο την εβδομάδα σε ένα προβάδικο. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το εψαξα πολυ το θεμα εαν ξεκινουσα απο την αρχη θα επαιρνα ενα καλο ακουστικο σετ να μεινει και ενα πολυ μετριο ηλεκτρονικο μονο για εξασκηση στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Απο προσωπικη εμπειρια:

 

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΥΜΠΑΝΑ - Πλεονεκτηματα

 

1) Παίζεις όποτε γουσταρεις

2) Γράφεις μόνος σου και με καλο αποτέλεσμα (εφοσον εχεις γνωσεις και μεράκι)

3) Κανεις προβα με τη μπάντα σου με ακουστικά χωρις να ενοχλεις

 

 

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΥΜΠΑΝΑ - Μειονεκτήματα

 

1) Δεν έχουν την ίδια αισθηση με τα ακουστικά τύμπανα

2) Μετα απο καποια ωρα (1+) αν δεν εχεις mesh heads ξεκινανε και πονανε καρποι δαχτυλα κτλ. απο τους κραδασμους

 

ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΤΥΜΠΑΝΑ - Πλεονεκτηματα, Μειονεκτήματα

 

Προφανως τα αντίθετα με τα παραπάνω

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, επειδή εδώ και 2 περίπου χρόνια έχω ηλεκτρονικά σετ, αυτό που λες για το ότι μπορείς να παίζεις ό,τι ώρα θες νομίζω σηκώνει κουβέντα. Ειδικά το χτύπημα του παντ της μπότας από το πετάλι ακούγεται, ακόμα και mesh head μπότα να έχεις...Οπότε για πολυκατοικία που μένουν από κάτω σου άλλοι δε γίνεται να παίξεις ώρες κοινής ησυχίας. Αλλά φαντάσου, εγώ σε μονοκατοικία τα έχω, και πάλι οι γείτονες όλο και κάτι ακούνε απ' ό,τι μου λένε. Συμπέρασμα: το όργανο είναι τόσο "αλήτικο" που όσο και να προσπαθείς για το αντίθετο, τελικά θα ακουστείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο βασικα...το οτι ωρα γουσταρεις σχετικο ειναι. παντως σιγουρα δεν ειναι το ιδιο να παιζεις 11.00-15.00 ηλεκτρονικα με το να παιζεις ακουστικα.

κατα ταλλα εγω εχω ξενερωσει λιγακι με τα ηλεκτρονιακα η αισθηση ειναι μουφα και με τα λαστιχα που εχουν η αντισταση ειναι μεγαλη με αποτελεσμα να ειναι κουραστικά. εχθες πηγα και επαιξα στο στουντιο με τη μπαντα μου και καμια επαφη χερια ποδια φυσαγανε

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μειονεκτημα φυσικου σετ που δεν αναφερθηκε,μετα απο μερικα χρονια παιξιματος απωλεια ακοης.αληθεια ποσοι απο εμας που εκθειαζουμε τα φυσικα σετ και πιατινια εχουμε κανει ακουοραμα[ακουογραφημα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου