Προς το περιεχόμενο

Tο πιο πολύπλοκο και περιέργο συγκρότημα από progressive rock/metal?


ThePilgrim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Από τη δημιουργία του progressive rock τη δεκαετία του '70 και από την εκ-μετάλιση του από τα μέσα του '80 μέχρι σήμερα έχουν δημιουργηθεί πάρα πολλά συγκροτήματα μεγάλα και μικρά που με τα έργα τους διεύρυναν τους μουσικού ορίζοντες και κατέρριψαν όρια και μουσικά ταμπού. Ποία είναι τα συγκροτήματα από το συγκεκριμένο μουσικό ιδίωμα που σας έκαναν εντύπωση τόσο με την πολυπλοκότητά τους όσο και με τις περίεργες δομές και τεχνικές των τραγουδιών τους?

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Whatchtower, Planet X, Acid Death, Phychotic Waltz, Mars Volta αλλά και Yes, Jethro Tull, Queen (όχι οι επιτυχίες) και King Crimson είναι μερικά απ' αυτά.... Το καθένα για διαφορετικούς λόγους.

 

Είναι συγκροτήματα απ' αυτά που αποκαλούμε εύκολα "δύσκολες μπάντες" λόγω της πολυπλοκότητας και της περίεργης δομής των κομματιών.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα συγκροτημα μου ηρθε στο μυαλο αμεσως..

Αν και δεν ειμαι της αποψης οσο πιο πολυπλοκο τοσο πιο Progressive...

Η ψηφος μου παει σε μια οχι και τοσο γνωστη φιλανδικη μπαντα

Spiral Architect

Ενα δισκο εχουν στο δυναμικο τους (A sceptic's Universe) και εξαφανιστηκαν απο εκει κ περα...

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγγνώμη για το off topic, αλλά επειδή είχε περάσει απαρατήρητο όταν το πόσταρα:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173117.0

 

;D ;D ;D

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'οτι εχω σταματησει να ακουω τακτικα προγκ κ να ενημερωνομαι πανω στα 10 χρονια υπαρχουν 2-3 πραγματα που τα λατρευω.

 

1)Ark: Δεν ξερω αν θεωρουνται καθαρο προγκ αλλα οι τυποι ειναι σαν μια all-star μπαντα με hard rock επιρροες και...βιογραφικα (εκτος του Ostby).

Eιδικα στο Burn the Sun (μια απο τις μεγαλυτερες δισκαρες ever) ειναι σχεδον ολα τα κομματια συνθεσαρες (Πραγμα που ειναι κ η ουσια της μουσικης κ το προβλημα του προγκ δυστυχως κατα τη γνωμη μου). Επειδη εκτος απο παιχτρονια ειναι k μουσικαρες (δεν ειναι απαραιτητο να συμβαδιζουν αυτα τα δυο) κ εχουν κ τρελη εμπνευση οπως ξαναπα, οταν χανεται η μπαλα, χανεται με απιστευτα.. "ταξιδιαρικο" τροπο κ παρακαλας να ταν κι αλλο.

Το πρωτο τους αλμπουμ παρ'οτι εχει πολυ καλες ιδεες δε μπορει να κριθει σοβαρα λογω ελεινης παραγωγης κ ελλειψης μπασσιστα.

 

2)Psychotic Waltz!! Με διαφορα η πιο χαωτικη κ πολυπλοκη μπαντα χωρις παπατζιλικια. Τεραστιοι. Το Into The Everflow....αχ το Into the everflow....

 

3)Dream Theater απο Images μεχρι Falling into Infinity κ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ: Οσο κ να μου προκαλουν απο αδιαφορια μεχρι αηδια ο,τι καναν απο το 98 κ μετα αυτη η περιοδος ηταν αντε γεια.. Ακομα κ η τεχνικες-πολυπλοκες..επιδειξεις τους τοτε (βλεπε Metropilis) ειναι κομματια που ακουγονται.

Στιγμες οπως Under a Glass Moon, Surrounded, Lie, Scarred, Space-dye vest (σορρυ ξεχασα αυτο δεν ειναι Θηατερ ειναι Μουρ), Change of Seasons, Lines in The Sand, Trial of Tears και ποσα αλλα απο κεινη την περιοδο με κανουν να στεναχωριεμαι που αυτη η μπαντα καταστραφηκε τοσο αδοξα λογω τεραστιων εγωισμων κ του καρα απαραδεκτου Ρουντες. Αυτη ειναι η αποψη μου..

 

4)Vagabond: Lande, Le Tekkro κ σια.. Πολυπλοκοτις 0 αλλα τι ακριβως παιζει αυτη η μπαντα δεν εχω καταλαβει ακομα. Prog, hard rock, AOR? Οποιος μπορει να μου λυσει την απορια. Η μαλλον οχι. Δε μ'ενδιαφερει καθολου. Κομματαρες, μπανταρα, υπερ-φωναρα. Οσοι δε τους εχουν ακουσει κ γουσταρουν προγκ η χαρντρο-κ να βρουν τα 2 τους αλμπουν οπωσδηποτε..

 

ΥΓ: Οι Ark επανασυνδεθηκαν κ ειναι στο στουντιο. Χωρις Lande μεν, παλι μαζι δε!!!!

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ.. αν και πάντα προτιμούσα τις μπάντες που είχαν και πιο δομημένο ήχο και όχι υπερβολή στο progressive μια δυο δουλειές τις θεωρώ πολύ αξιόλογες,

Με κορυφή Psychotic Waltz και εγώ στο Into the Everflow

Dream theater Images and Words ΜΟΝΟ :) (ok και το scenes from a memory είχε ενα δυο highlights.)

(Το When dream and day unite μου άρεσε πάρα πολύ επίσης αλλά ήταν ακόμα νορμαλ τότε! :D )

Pain of Salvation, τους απεχθάνομαι σχεδόν, αλλά το one hour by the concrete lake ήταν φοβερό.

Eldritch όχι και ακριβώς progressive αλλά άντε, σε κάτι μεταξύ El Nino και Headquake.

Οι Fates Warning ! :D

Από το the sky moves sideways ως το In Absentia των Porcupine Tree.

Μια άκυρη μπάντα που άκουσα παλιά που λεγόνταν Toxic και έβγαλαν δυο δίσκους. Πρακτικά ακραίο progressive.

Οι Primus τους θεωρώ πιο hardcore και από deathαδες στον ήχο τους.

Οι Ozric Tentacles απαραίτητο άκουσμα! :D

Κόντεψα να ξεχάσω τους Tool! :)

 

Και επειδή έχει πολύ μέταλ κατεύθυνση το θέμα παραθέτω και Pink Floyd, Camel, Jethro Tull, Yes και King Crimson. (όταν είμαι δηλαδή σε αντοχές για τέτοια, ειδικά για τους τελευταίους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου