Προς το περιεχόμενο

Μαθηματα drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις γράφτηκα κι ελπίζω να με βοηθήσετε γενικά σε ότι αφορά τα drums. Είμαι τελείως αρχάριος και θέλω να αρχίσω μαθήματα. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι φοιτητής στην Πάτρα και μένω στον 5ο σε ένα 2αρι 57 τετραγωνικά... Τι μου προτείνετε για αγορά? (προφανώς ηλεκτρονική drums)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ez drummer είναι drum sampler για PC, ο φίλος αστειέυεται..!  ;)

 

Μονόδρομος είναι η ηλεκτρονική drums, κάνε ένα search γιατι εχει συζητηθεί το θέμα και αν έχεις απορίες..εδώ είμαστε!

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα θες να μάθεις drums, να πάρεις φυσικά τύμπανα...

το ξέρω οτι δεν βγένει με τον ήχο αλλά έστω και με τα λάστιχα μελέτης πάνω και που και που άμα τα μεταφέρεις live ή πρόβες σε κανένα υπόγιο, θα καιρδίσεις περισσότερα

 

πιστεύω με τα ηλεκτρονικά δεν θα μάθεις ποτέ να σκέφτεσαι σωστά, δεν σου δίνουν πολλές ιδέες και μετά τον 1o,2o χρόνο δεν σε βοηθουν να μάθεις τεχνικές..

 

Αμα τώρα δεν γίνεται με τπτ, η θες να παίζεις για πλάκα, με τα ηλεκτρονικά βολευεσαι, αλλά θα μάθεις να παίζεις άλλο όργανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτος  δεύτερος  χρόνος τι γίνετε δηλαδή??

 

πια είναι η διαφορα με μια ακουστική??

 

Τι του λέτε βρε παιδιά του παιδιού??

 

Μην τρελαθούμε τελείως τώρα, OK θέμα αίσθησης θέμα απόδοσης ήχου με μια καλή ακουστική ναι...

 

που και αυτό σχετικό είναι έχω ακούσει πολλές επώνυμες drums λόγο κακού κουρδίσματος και παίζουν σαν κατσαρόλες,

τουλάχιστον με την ηλεκτρονική θα έχεις ένα καλο σταθερό σχετικά ήχο!

 

 

Δεν σου προτείνω κάτι, είναι σχετικό πάντα με τι χρήματα διαθέτης ρίξε μια ματια στο forum έχει πολλά σχετικά θέματα θα βρείς άκρη...

 

ΆΦΟΒΑ όμως πάρε ηλεκτρονική για να μάθεις δεν έχει καμια διαφορα με την ακουστική!!!

 

Μια που έχεις πρόβλημα με τo θόρυβο διαφορετικά είναι άλλη φάση η ακουστική δεν τo συζητώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αρχίζεις να παίζεις δεν χρησιμοποείς καθόλου το rebound, δεν παίζεις με τεχνική, και κατσαρόλες να βαρούσες το ίδιο κάνει... Πρώτα μαθαίνεις να μετράς και μετά να χτυπάς. Το μέρος του πως να χτυπάς δεν θα το μάθει με τα ηλεκτρονικά..

 

Τα ηλεκτρονικά όπως και να τα βαρέσεις αναπαράγουν έναν ηχο.. Για παράδειγμα οταν παίζεις ρούλο είναι σαν να βάζεις στο repeat τον ήχο. Επαναλαμβάνεται ένα sample δηλαδή. Στο φυσικό δεν έχει καμία σχέση όμως. Όσα διαφορετικά trigger και να έχει το ηλεκτρονικό ποτέ δεν θα φτάσει το φυσικό.

 

Όσο διαφορά έχει μία ηλεκτρική κιθάρα από μία κλασσική, άλλο τόσο έχουν και αυτά. (και δεν εννοώ στον ήχο μονο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αρχίζεις να παίζεις δεν χρησιμοποείς καθόλου το rebound, δεν παίζεις με τεχνική, και κατσαρόλες να βαρούσες το ίδιο κάνει... Πρώτα μαθαίνεις να μετράς και μετά να χτυπάς. Το μέρος του πως να χτυπάς δεν θα το μάθει με τα ηλεκτρονικά..

 

Τα ηλεκτρονικά όπως και να τα βαρέσεις αναπαράγουν έναν ηχο.. Για παράδειγμα οταν παίζεις ρούλο είναι σαν να βάζεις στο repeat τον ήχο. Επαναλαμβάνεται ένα sample δηλαδή. Στο φυσικό δεν έχει καμία σχέση όμως. Όσα διαφορετικά trigger και να έχει το ηλεκτρονικό ποτέ δεν θα φτάσει το φυσικό.

 

Όσο διαφορά έχει μία ηλεκτρική κιθάρα από μία κλασσική, άλλο τόσο έχουν και αυτά. (και δεν εννοώ στον ήχο μονο)

 

Υπάρχουν και ηλεκτρονικά με δυναμικές... αν δεν απατώμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, πέραν της τιμής  :)    Όσο εύρος δυναμικών και να έχει δεν φτάνει ποτέ ένα φυσικό snare. Αλλά εγώ επικεντρώνομαι κυρίως στο παίξιμο και ως αποτέλεσμα αυτού είναι ο ήχος.

 

Γιατί κανένας γνωστός drummer δεν παίζει με ηλεκτρονικά? Από ευαισθησία που αναπολεί τα παραδοσιακά drums? Δεν νομίζω.. Η μόνη περίπτωση που το κάνουν είναι όταν πρέπει να διαφημίσουν κάτι από την εταιρία.. (δες Roland)

 

Τελος πάντων, μπορεί να το βάζω λίγο στο μικροσκόπιο αλλά εμένα προσωπικά θα με πείραζε να είχα ηλεκτρονικά τύμπανα. Κάθε φορά που κάθομαι σε αυτά καταλαβαίνω τι ΔΕΝ μπορώ να κάνω. Ο καθένας με τα standard του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου