Προς το περιεχόμενο

Prestige. Μια εταιρεια που λιγοι γνωριζουν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινησα το θεμα μια που κουραστηκα να απανταω στους φιλους συνφορουμιτες πως η κιθαρα μου ΔΕΝ ειναι heritage....   :'( ειναι prestige heritage elite

 

 

 

Ας πουμε μερικα πραγματακια λοιπον για μια εταιρεια που τελικως κανενας εδω μεσα δε γνωριζει.

Πριν απο ενα περιπου χρονο αγορασα με ρισκο μια κιθαρα απο το Καναδα. Ειναι μια LP-style κιθαρα. Τη βρηκα στο διαδικτυο και σκεφτηκα αφου εχω μια ταση να αγοραζω οργανα τα οποια δεν ειναι τοσο ευρεως διαδεδομενα στην Ελλαδα γιατι να μη δοκιμασω και αυτην. Πληρωσα τα απαραιτητα εξοδα μεταφορας-τελωνειου κλπ κλπ και τη πηρα στα χερια μου. Εμεινα αφωνος και απο την εμφανιση και απο τον ηχο. Στο παρελθον εχω παρει Edwards (και ημουν μαλλον απο τους πρωτους) goldtop που δυστυχως πουλησα σε καποιον εδω μεσα και μου υποσχεθηκε πως θα μου τη ξαναεδινε αλλα τριχες...χαζος ειναι?. Εχω Gibson LP ,GRECO,και εχω παιξει με παρα πολλα οργανα στο στυλ LP (Τοκαι-Burny κ.α.). Αυτη η κιθαρα πραγματικα με αφησε αφωνο. Φινιρισμα,SD μαγνητες....νομιζω πως κοιταει στα ματια καθε Gibson.Καλα την EDWARDS την αφηνει 2 γυρους πισω....

Επειδη η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας θα ηθελα να σας ξεκαθαρισω πως αυτη η εταιρεια ΔΕΝ εχει καμια σχεση με την εταιρεια HERITAGE. Αλλο το ενα-αλλο το αλλο. Η Prestige ειναι μια Καναδεζικη εταιρεια η οποια χρησιμοποιει Καναδεζικα ξυλα. Απλα για οικονομικους λογους στελνει τα υλικα και συναρμολογει τα οργανα στη Κορεα (εκει που το 80% των οργανων φτιαχνονται). Στη συνεχεια τα οργανα επιστρεφουν στον Καναδα για τα τελικα (μαγνητες και ηλεκτρικα ισως set up και δε ξερω τι αλλο).

Και απο εκει πωλουνται μετα οι κιθαρες.

Την εχω στη κατοχη μου περιπου ενα χρονο και νομιζω πως ειδα εναν ακομη εδω μεσα να πουλαει μια. Ειναι πολυ λιγοι οι Ελληνες που εχουν μια τετοια και πραγματικα μου φαινεται πολυ περιεργο.

 

Απορω πως με τοσο GAS εδω μεσα αυτη η εταιρεια ξεφυγε.....

 

Αυτα ειχα να πω, για οσους ενδιαφερονται

 

 

www.prestigeguitars.com

 

 

 

 

Υπαρχει καποιος που να εχει μια κιθαρα της εταιρειας αυτης η μονο εγω υπαρχω ρε παιδια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ενα search για Prestige να μαζέψω τις όποιες αναφορές (εκτός από τις δικές σου) να υπάρχουν εδώ.

 

Όντως είναι σχεδόν ανύπαρκτες:

 

Λοιπόν, η prestige είναι μια εταιρία που ξεκίνησε φτιάχνοντας κόπιες απ'όλων των ειδών, strat, tele, les paul, sg κλπ.

Τα όργανα ήταν χωρισμένα σε 2 κατηγορίες, τις φθηνές πλήν τίμιες κινέζες και τις καναδέζες με αυξημένη τιμούλα.

Αν θυμάμαι καλά, πλέον είναι στο δίκτυο πωλήσεων της Heritage και εξακολουθούν να βγάζουν κάποια κομμάτια κάτω απ'το όνομα prestige.

σ.σ: Ήταν απο τις πρώτες εταιρίες που έβγαλαν πακέτο, κιθάρα-ενισχυτής.

 

Καλησπερα σε ολους,ξερει κανεις κατι για αυτους τους ενισχυτες?

http://www.prestigeguitars.com/prestigeamps.html

 

Υπαρχουν Ελλαδα? Βρισκω απο Αμερικη με 270 Ευρω κομπλε τον 10 watt.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ηθελα να προσβαλλω το φιλο williamsats αλλα απο αυτα που λεει τιποτα δεν ειναι αληθινο. Κανενα απο τα στοιχεια δεν υπαρχει. ουτε strato ουτε tele ουτε sg βγαζουν ουτε εχουν καμια σχεση με τις heritage.

Λυπαμαι αλλα δεν ειναι ετσι.

no offence...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιστορικό "κατασκευή στην Κορέα από Καναδέζικα ξύλα" μου θυμίζει την Eastwood Joey Leone Limited Edition που αγόρασα κι εγώ..... Μιλάμε για φανταστική κιθάρα με φοβερή ποιότητα κατασκευής.... όμως και η τιμούλα της λίγο αλμυρή με τελωνεία κλπ 1450 Euro μου ήρθε.....

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη απορια μου δημιουργηθηκε φιλε solega με ολα αυτα που διαβασα... Αφου εισαι τοσο πολυ ευχαριστημενος με την κιθαρα και αφου εχεις και τοσες les paul γιατι δεν πουλας μια απο τις αλλες.

Παντως περα απο αυτο, η κιθαρα ειναι πανεμορφη και στα βιντεακια ακουγεται πολυ καλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ιστορικό "κατασκευή στην Κορέα από Καναδέζικα ξύλα" μου θυμίζει την Eastwood Joey Leone Limited Edition που αγόρασα κι εγώ..... Μιλάμε για φανταστική κιθάρα με φοβερή ποιότητα κατασκευής.... όμως και η τιμούλα της λίγο αλμυρή με τελωνεία κλπ 1450 Euro μου ήρθε.....

Γιατί τελωνεία?

http://web.mac.com/taranakiguitars/Taranaki-Guitars.de/Eastwood_Guitars/Einträge/2009/5/25_Joey_Leone_LTD.html

Αφού υπήρχε ο φίλος μας ο Taranaki

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τελωνεία?

http://web.mac.com/taranakiguitars/Taranaki-Guitars.de/Eastwood_Guitars/Einträge/2009/5/25_Joey_Leone_LTD.html

Αφού υπήρχε ο φίλος μας ο Taranaki

 

 

 

ΕΛΕΟΣ μέχρι και τα λινκ σου έχουν τη λέξη mac  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι για το οφτόπικ, αλλά πώς το ξέρουμε για τα καναδέζικα ξύλα? Έχω κι εγώ κορεάτικη Eastwood αλλά πουθενά δεν έχω διαβάσει για κάτι τέτοιο από το 2005 που την έχω. Ο Robinson που την έχει Καναδός είναι και τα γραφεία τους είναι εκεί, αλλά για τα ξύλα δεν γνωρίζω τίποτα (όχι ότι έχει και την παραμικρή σημασία για μένα - η κιθάρα είναι η βασική μου & πετάει ούτως ή άλλως).

 

Solega εσύ πού την δοκίμασες και πώς την απέκτησες?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη απορια μου δημιουργηθηκε φιλε solega με ολα αυτα που διαβασα... Αφου εισαι τοσο πολυ ευχαριστημενος με την κιθαρα και αφου εχεις και τοσες les paul γιατι δεν πουλας μια απο τις αλλες.

Παντως περα απο αυτο, η κιθαρα ειναι πανεμορφη και στα βιντεακια ακουγεται πολυ καλη

 

βαγγελη την ειχα βγαλει προς πωληση εχεις δικιο μα δε σκοπευω να τη σκοτωσω οπως πολλοι φιλοι εδω μεσα ηθελαν.οποτε την ξαναεβαλα στη θηκουλα της και κατω απο το κρεβατακι  ;D

Οι λογοι ηταν οικονομικοι μα προσπαθω να αποφυγω την πωληση της.Οποιος φιλος ομως σκοπευει να αγορασει μια τετοια αλλα θελει να την ακουσει πρωτα ευχαριστως να τον εξυπηρετησω. Θεσσαλονικη ειμαι μπορει να επικοινωνησει μαζι μου να το κανονισουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Eastwood φτιαχνονται στην Κινα και στην Κορεα και σιγουρα ΟΧΙ απο καναδεζικα ξυλα... ;),κατα τα αλλα ειναι σουπερ κιθαρες απο πλευρας κατασκευης & ηχου και σιγουρα οι ομορφοτερες που κυκλοφορουν.

 

Εξαλου τι ξυλα ρε παιδια μου τσαμπουνατε οταν μιλαμε για κιθαρες τυπου ES335 αφου oλες ειναι καπλαμας του ...κερατα... ;D (οπως αλλωστε και οι original Gibson)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου