Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιού delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω ένα delay πετάλι.Είχα δει το digitech x-delay αλλά από διάφορες κριτικές και μια δοκιμή που κάναμε σε ένα μαγαζί είχε κάποια μικροπροβλήματα. Για παράδειγμα όταν το άνοιγες με full το feedback κόλαγε και έπρεπε να το βγάλεις/ξαναβάλεις στη μπρίζα..Οπότε κοίταζα και για τα boss.Με λίγα λεφτά παραπάνω από το dd6 έχω δει και το akai headrush e-2 που έχει 24 δευτερόλεπτα delay και looper.Μήπως το έχει ακούσει-δοκιμάσει κανένας?Επίσης τα elecrto-harmonix αξίζουν?(αναλογικό αλλά μόνο 550ms delay).

Όσο για dd20 και line6 δεν λέω τίποτα γιατί ειδικά το πρώτο, πολύ ψηφιακούρα!

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Digitech Digidelay είναι σαφώς το καλύτερο πεταλάκι στην αγορά,δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο πετάλι που δοκίμασες το δοκίμασες σωστα ή αν είχε πρόβλημα πάντως εγω έχω 2 και τα χρησιμοποιώ εδω και 2 χρόνια περίπου καθημερινά χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. :wink:

 

το AKAI HEADRUSH είναι εξαιρετικό πετάλι και το συνιστώ ανεπιφύλακτα μια και έχει πολύ καλό ήχο & καλό looper,μόνο που είναι λίγο μεγάλο σε όγκο.

 

το dd6 είναι το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ delay που έχω ακούσει..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης τα EH είναι ωραία vintage πετάλια αλλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ,χρειάζονται τον δικό τους μετασχηματιστη (εφιάλτης αν έχεις τα πετάλια σου σε πεταλιέρα) και είναι θορυβωδη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τόσο χάλια το dd6?Εγώ έχω ακούσει το dd3 και το θεωρώ πολύ καλό και παίζοντας και με τα ποτενσιόμετρα βγάζεις και πολύ περίεργους ήχους.

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Digitech Digidelay είναι σαφώς το καλύτερο πεταλάκι στην αγορά' date='δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο πετάλι που δοκίμασες το δοκίμασες ακούσει[/quote']

 

Μετά από συμβουλή του Superfunk, πήρα το Digitech Digidelay και έχω πάθει την πλάκα μου. ΦΟΒΕΡΟ πετάλι, αρκεί να το τροφοδοτείς με αντάπτορα και όχι με μπαταρίες... Δες εδώ

To μόνο "πρόβλημα" που έχω δει είναι ότι όταν χρησιμοποιώ την λειτουργία TAP (ρυθμίζεις το τέμπο δηλ. με το πόδι) το πετάλι κάνει θόρυβο (κάτι σαν βόμβο) ενώ κατά τα άλλα είναι απίστευτα ήσυχο...

 

Όπως και να έχει όμως, το προτείνω κι εγώ ανεπιφύλακτα, ειδικά για τους tape (vintage) ήχους που βγάζει. Βέβαια πάντα από Thomann που το έχει γύρω στα 90€ και όχι από τους Έλληνες κλέφτες που το έχουν 160!!!!! :evil:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική άποψη ένα από τα καλύτερα ψηφιακά delay που έχω ακούσει είναι to dd-3 της Boss το οποίο είναι κλάσης ανώτερο από την επόμενη γενιά ψηφιακών εφφέ (της ίδιας εταιρίας) και αυτό οφείλεται κυρίως στους αναλογικούς κονβέρτορες που χρησιμοποιεί για να μετατρέψει τα ψηφιακά σήματα.

Για το Digitech Digidelay δεν ξέρω δεν απαντώ. Αλλά το electro harmonix είναι ένα αναλογικό delay και προσωπικά αναλογικά και ψηφιακά delay τα θεωρώ διαφορετικά εφέ! Οπότε και δεν θα μπω στη διαδικασία να σου πω αν είναι καλύτερο από τα προαναφερθείσα ή όχι. Πράγματι έχει τεράστιο κουτί, δικό του αντάπτορα και δεν είναι crystal clear τύπου πετάλι (έχει λίγο noiz το οποίο όμως δεν είναι απαραίτητα κακό, εξαρτάται τι θες να παίξεις).

 

Πάντως αυτό που είπες ότι έχει μόνο 550ms τι ακριβώς σημαίνει? Δηλαδή χρειάζεσαι περισσότερη καθυστέρηση από τα 550ms ή μήπως εννοείς ότι είναι ελλιπές σε σύγκριση με τα ψηφιακά εφφέ?

 

Ο Jam έχει ένα ωραίο ψηφιακό της Boss αλλά δεν ξέρω πως λέγεται…

 

Υγ. Σε προηγούμενες σελίδες του noiz θα βρεις αρκετά θέματα γύρω από τα delay.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω ότι χρειάζεσαι πολλα ms delay γιατι θες να έχεις looping effects ή πολύ μακριές επαναλήψεις σε αυτό το digidelay είναι ακτύπητο μια και έχει 4000ms !

επίσης το "αναλογικό" tape echo setting του είναι τόσο καλό & ζεστό που με έπεισε να αντικαταστήσω το πιστό μου Rockman Stereo Analog Echo (ισως το καλύτερο non tape αναλογικό delay όλων των εποχών (προσωπικά τα προτιμώ και απο το tape..)) :!:

side by side κατάφερα να τα κάνω να ακούγονται ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο κάτι που λέει πολλά για την ποιότητα του digidelay.

 

όντως τα dd2 & dd3 είναι πολύ καλύτερα απο τα dd5 $ dd6

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου