Προς το περιεχόμενο

Ασύρματη ιντερνετική σπιτική δικτύωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν η κατάσταση έχει ως εξής:

 

Εχω ένα desktop pc το οποίο έχει ADSL με τον παραδοσιακό τρόπο (Πρίζα τηλεφώνου >> Σπλιτερ >> ADSL Modem >> PC).

 

Και έχω και ένα laptop το οποίο θέλω να συνδέσω επίσης με Internet.

 

ΑΛΛΑ:

- Δεν θέλω να φτιάξω δίκτυο...

- Θέλω το PC να συνδέεται στο Internet όπως είναι τώρα (ενσύρματα).

- Θέλω το laptop να συνδέεται στο Internet Ασύρματα.

- Οταν συνδέεται το laptop δεν θέλω να είναι υποχρεωτικά το desktop ανοικτό.

- Τέλος, θέλω να μπορώ να συνδέονται και τα 2 ταυτόχρονα (δεν θα γίνεται συνέχεια, αλλά καλό είναι να υπάρχει αυτή η δυνατότητα).

 

Σημείωση: Το laptop διαθέτει κάρτα για ασύρματη σύνδεση.

 

Ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση; Τι χρειάζομαι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ασύρματο ADSL modem τύπου Sagem (Adsl On Kit, Connx)....εγώ έτσι μοιράζω σε όλο το σπίτι σε 5 μηχανάκια (Mac και Pc)...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση

 

Δεν θέλω όμως να καταργήσω την ενσύρματη σύνδεση που έχει το pc μου. Θέλω ασύρματη μόνο για το laptop (για να μετακινείται από δωμάτιο σε δωμάτιο).

 

Τα access points τι είναι; κάνουν για την περίπτωσή μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση

 

Δεν θέλω όμως να καταργήσω την ενσύρματη σύνδεση που έχει το pc μου. Θέλω ασύρματη μόνο για το laptop (για να μετακινείται από δωμάτιο σε δωμάτιο).

 

Τα access points τι είναι; κάνουν για την περίπτωσή μου;

 

Μην σε ανησυχεί αυτό.

 

Παίρνεις κατ αρχήν ένα ασυρματό router. Aυτό θα το έχεις κανονικά συνδεδεμένο στο desktop σου μέσω ethernet(η usb, ανάλογα το router που θα πάρεις). Από κεί και πέρα, θα μπείς μέσα στο ρούτερ, θα ανοίξεις το ασύρματο(πρόσεξε να βάλεις και κωδικούς ασφαλείας για να μην σου δανείζονται οι γείτονες την σύνδεση) και στην συνέχεις θα βάλεις τους κωδικούς στο laptop(εννοείται ότι έχεις κάποιον ασύρματο δέκτη στο laptop).

Τα xp έχουν και κάποιον οδηγό για να σου φτιάξει το ασύρματο δίκτυο στο laptop, χρησιμοποιώντας ένα usb, σε περίπτωση που πελαγώσεις με το χειροκίνητο φτιάξιμο του δικτύου.

 

Και οι 2 συνδέσεις λειτουργούν συγχρόνως, δεν χρειάζεται να χεις το desktop ανοιχτό(το laptop επικοινωνεί μόνο με το router για να συνδεθεί στο Internet) και να ξέρεις ότι όσο μεγαλύτερο σπίτι έχεις και όσο περισσότερους τοίχους μακρυά είσαι από το router, τόσο χειρότερο σήμα έχεις.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παιδιά!

 

Το έφτιαξα χθες όπως μου είπατε και λειτουργεί κανονικότατα! (Απλώς χρειάστηκε να βάλω και μια κάρτα ethernet στο desktop γιατί δεν είχε).

 

Για ακόμη μία φορά το NOIZ έδωσε τη λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου