Προς το περιεχόμενο

κουρδισμα mastodon


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον σε μια esp eclipse I standard  θα μπορεσουμε να βγαλουμε το επιθυμιτο κουρδισμα με 11αρες?

με 10αρες εχω καταφερει να κουρδισω μεχρι standard c για να πaiξω kyuss

τι αλλες ρυθμισεις θα χρειαστω?

ο τιτλος το ξερω ειναι λιγο χυμα

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε elixir χρειαζόμαστε παραπάνω πληροφορίες,το 10άρες και 11άρες ουσιαστικά δε λέει τίποτα πρέπει να αναφέρεις όλο το σετ των χορδών,πχ υπάρχει σετ 11-52 όπως επίσης 11-49 όπως επίσης και πολλά άλλα.

Ακόμα, πρέπει να πεις συγκεκριμένα ποιό κούρδισμα των mastodon θες γιατί δεν έχουν μόνο ένα. Από κεί και πέρα ανάλογα με το σετ των χορδών και πως είναι σεταρισμένη η κιθάρα σου είναι αρκετά πιιθανό για να χρειαστείς άλλο σεταρισμα αν βάλεις πάνω αρκετά διαφορετικές χορδές απο τι έχεις τώρα και κάνεις και ένα αρκετά διαφορετικό κούρδισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο δικο μου το λαθος

λοιπον  11-46 η 11-48 ειναι (ernie ball)

και το επιθυμητο κουρδισμα ειναι drop b

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, γενικά πιστεύω χρειάζεσαι πιο χοντρές χορδές, ας πούμε εγώ έχω στη δικιά μου 12-56, αν και 56 η πάνω όταν την ρίχνω σε B είναι αρκετά χαλαρές οι χορδές αλλά παρόλα αυτα δεν έχω πρόβλημα στον ήχο αμα παίζω μαλακά. Έχε υπόψην όμως ότι η συγκεκριμένη κιθάρα μου είναι σεταρισμένη σε C,ένα κούρδισμα κοντά στο B

 

Τώρα,στις υπόλοιπες χορδές εκτώς της E που το κούρδισμα ουσιαστικά είναι C# μπορεί να μην έχει πρόβλημα με αυτά τα νούμερα των χορδών, η Ε όμως ακόμα και με 48 σε B πιστεύω θα χαλαρώσει πολύ

 

Τα πράγματα όμως είναι σχετικά, δηλαδή δοκίμασε να κάνεις το κούρδισμα και δες αν ταστάρουν οι χορδές δες αν παραμορφώνουν οι νότες και αν μπορείς να παίξεις, παίζει ρόλο και η κθάρα,εγώ στην ltd eclipse που έχω δύσκολα κάνω μεγάλες διακυμάνσεις σε κουρδίσματα χωρίς να κάνω σετάρισμα,αντίθετα η gibson το σηκώνει χωρίς ιδαίτερες αλλαγές, οπότε το δοκιμάζεις και βλέπεις πως θα πάει

 

Κατά τη γνώμη μου, καλό θα ήταν να βάλεις πιο χοντρές χορδές και να δεις αν χρειάζεται να κανεις και ένα σεταρισμα στο συγκεκριμένο κούρδισμα με τις συγκεκριμένες χορδές (αν πιστεύεις ότι θα την κρατήσεις την κιθάρα εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερχεται απο τον θωμα ο tiny terror μαζι με 4 πακετα χορδες...

μαλακια.. επρεπε να παρω λιγο πιο μεγαλες...

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγιά τον tiny terror, δε ξέρω γενικά τι είδος παίζεις αλλά είναι και γαμώ τις κεφαλές. Τώρα χορδές εντάξει βρίσκεις και στην Ελλάδα,μόνο που παίζει να πας Αθήνα ή Θεσσαλονίκη (ανάλογα που μένεις) για τέτοια νούμερα xD .Τις άλλες που πήρες τις κρατάς για άλλα κουρδίσματα,χαμένες δε νομίζω να πανε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα τον πηρα για zeppelin,down,kyuss,clutch αλλα μου αρεσει ο βαρυς και μελοδικος ηχος των mastodon

μαλλον θα κρατησω το standard c και πανω σε αυτο θα βασιστω...

οταν πηρα την κιθαρα το intonation ηταν καλητερο σε αυτο το κουρδισμα...

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για drop Β αλλα και για drop Bb αν θες ναναι λιγο πιο χαλαρες οι χορδες το σετακι αυτο ειναι ακριβως οπως πρεπει...για μενα τουλαχιστον. Μη κοιτας που λεει drop C. ;)

 

http://www.guitarcenter.com/D-Addario-XL148-Nickel-Wound--Drop-C-Tuning-Electric-Guitar-Strings-106356876-i1518424.gc

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου