Προς το περιεχόμενο

Traditional Grip ή Match?


dionisissab

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τι παίζετε; Με "παραδοσιακό" ή με "απλό";

 

Εγώ έπαιζα μέχρι πρότινως με απλό όπως συνήθισα δηλαδή. Αλλά τον τελευταίο καιρό με την μπάντα και τις πρόβες που κάνουμε (αλλά και σε προσωπική μελέτη) προσπαθώ να ενσωματώσω και τους δύο εξίσου καλά. Ο πρώτος "δίνει" πολύ καλύτερες δυναμικές και χαλαρώνει χωρίς να το καταλαβαίνεις το παίξιμο. Τουλάχιστον σε μένα που συνήθισα να παίζω με τον απλό τρόπο.

Αλλά υπάρχει ένα θεματάκι: όταν ξεκίνησα πριν από 13 χρόνια στη Φιλαρμονική ο δάσκαλος χωρίς να ξέρει ότι είμαι αριστερόχειρας με έβαλε να μάθω τύμπανα με το αριστερό χέρι να κρατάει κάθετα την μπακέτα και όχι το αντίθετο... Έτσι συνήθισα να παίζω έτσι και τώρα προσπαθώ και να ξεσυνηθίσω και να βάλω το δεξί στο παιχνίδι. Εν πάση περιπτώσει, κάτι θα κάνουμε...

(α ρε οι αριστερόχειρες τι περνάνε! Χούντες πληρώνουμε  8))

 

(σορρυ αν έχει υποθεί κάτι παρόμοιο...έκανα ένα search αλλά δεν βρήκα κάτι)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παίζω metal οπότε μόνο καρπό, να προσέχεις στο traditional αν και όταν παίζεις δυνατά, δεχονται πιο πολύ τένοντες πίεση και είναι και πιο ευάλωτο το σημείο που είναι το grip.

 

Δε μπορω να στο αποδείξω επιστημονικά απλά είναι μια κουβεντα που μου είχε πει ενας παλιός μου δάσκαλος ο οποίος μου είχε αναφέρει και ενα ντραμμερ που έπαιζε δυνατα και με traditional grip και έπαθε χοντρη ζημια στου τένοντες στην περιοχή της παλάμης

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες beeros05 είναι πολύ σωστό και μού το είχε τονίσει εξ' αρχής ο καθηγητής μου. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή και το άσχημο είναι ότι τα δύο χέρια ακολουθούν "διαφορετικές" πορείες στην εξέλιξη. Δηλ. άλλον τρόπο χρησιμοποιεί το αριστερό και άλλο το δεξί. Συνεπώς, είναι σαν να δουλεύεις ξεχωριστά δύο πράγματα. Ενώ με το match grip δουλεύεις ταυτόχρονα.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω παίζω metal οπότε μόνο καρπό, να προσέχεις στο traditional αν και όταν παίζεις δυνατά, δεχονται πιο πολύ τένοντες πίεση και είναι και πιο ευάλωτο το σημείο που είναι το grip.

 

Δε μπορω να στο αποδείξω επιστημονικά απλά είναι μια κουβεντα που μου είχε πει ενας παλιός μου δάσκαλος ο οποίος μου είχε αναφέρει και ενα ντραμμερ που έπαιζε δυνατα και με traditional grip και έπαθε χοντρη ζημια στου τένοντες στην περιοχή της παλάμης

 

Αυτος που επαθε ζημια στους τενοντες μαλον προσπαθουσε να παιξει γρηγορα με traditional grip και προφανως δεν ανοιγε το grip εντελως ωστε να αποφυγει την καταπονηση του χεριου...

Η πολυ πι8ανον να τραβουσε πολυ το grip προς τα πισω χωρις να χρησιμοποιει τον αγκώνα ή τον πηχη σωστα για να επαναφερει την μπαγκετα στην αρχικη θεση(free stroke)..

Πρακτικά και με το traditional grip μπορεις να βγαλεις τις ιδιες δυναμικες...

 

Οσο για το match grip τιποτα δεν ειναι στανταρ...Υπαρχουν διαφορες τεχνικες και τροποι να πετύχεις το ιδιο πραγμα...Συνδυασμοι πηχη με καρπο (low moeller), ωμοι με καρπό(high moeller), δαχτυλα με καρπό κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να στο αποδείξω επιστημονικά απλά είναι μια κουβεντα που μου είχε πει ενας παλιός μου δάσκαλος ο οποίος μου είχε αναφέρει και ενα ντραμμερ που έπαιζε δυνατα και με traditional grip και έπαθε χοντρη ζημια στου τένοντες στην περιοχή της παλάμης

 

δεν ισχυει,αν και ειναι πολυ πιο δυσκολο και απαιτει εξαιρετικη τεχνικη μπορεις να παιξεις και με Traditional ΠΟΛΥ δυνατα

 

 

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχυει,αν και ειναι πολυ πιο δυσκολο και απαιτει εξαιρετικη τεχνικη μπορεις να παιξεις και με Traditional ΠΟΛΥ δυνατα

 

 

 

:)

 

Supefunk ισχυει και τωρα που εβαλες και το βιντεο μου το θυμησες...ο drummer των police ηταν...τωρα τι ακριβως ειχε παθει και πότε δε ξερω γιατι αυτη τη κουβεντα την ειχαμε οταν ξεκινησα τυμπανα 1η χρονια στο ωδειο το '99. Παντως δεν ειχε παθει ανεπανορθωτη ζημια, ειχε μεινει για αρκετο καιρο ανενεργος

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με σωστό τρόπο καταφέρνεις πολλά...;) Ο Steve Smith παίζει απ' τη δεκαετία του '70 χρησιμοποιώντας σωστά και τους δύο τρόπους και δεν έχει πάθει τίποτα... It's all up to you...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Supefunk ισχυει και τωρα που εβαλες και το βιντεο μου το θυμησες...ο drummer των police ηταν...τωρα τι ακριβως ειχε παθει και πότε δε ξερω γιατι αυτη τη κουβεντα την ειχαμε οταν ξεκινησα τυμπανα 1η χρονια στο ωδειο το '99. Παντως δεν ειχε παθει ανεπανορθωτη ζημια, ειχε μεινει για αρκετο καιρο ανενεργος

 

Ο Copeland, αν και είναι πολύ καλός παίκτης και από τους αγαπημένους μου, δεν είναι και ο πιο τεχνικός ντράμερ στον κόσμο. Ειδικά στην πρώτη περίοδο των Police, μπορείς να δεις ότι κοπανάει αλύπητα, χωρίς καμία προσοχή, και δεν είναι περίεργο που την έπαθε.

 

Πιο μελετημένοι (τεχνικά) ντράμερς που χρησιμοποιούν την παραδοσιακή λαβή - μεταξύ άλλων ο Tony Williams, ο Weckl και o Thomas Lang - έχουν εξαιρετικά δυνατό χτύπημα όταν θέλουν.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν παίζεις με προσοχή και σωστή εκμάθηση, δεν παθαίνεις τίποτα... Προσοχή χρειάζεται και τεχνική σωστή.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου