Προς το περιεχόμενο

Gibson Standard Vs Gibson Studio Vs Epiphone (sustain test)


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Λοιπόν, επειδή την έχω αυτή ακριβώς την EPI…….είναι έτσι ακριβώς…..Endless sustain!!!! :o :o :o

 

Στα ίδια συμπεράσματα κατέληξα και εγώ σε σχέση με την Gibson studio που έχω (η οποία ίσως αδικείται βέβαια λόγω P90's) και με όποια άλλη κιθάρα έχω....still το sustain της epi, είναι αξεπέραστο.

 

 

To τμήμα του video (που αφορά το sustain test) είναι από το 11:58 – 14:13.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

Αλήθεια ποιο μοντέλο είναι;

 

Epi les paul standard plus-top, 2x Alnico-V  classic humbuckers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, δεν είπαμε να σβήνει πριν ακουστεί, αλλά χρειάζεστε τέτοιο sustain ρε παιδιά; Τέλοσπάντων...μη μου δίνετε σημασία, αυτοί οι δύο του βιντέου με νευριάσανε για κάποιο λόγο. :P

 

Κατά τη γνώμη σας ποιοί μπορεί να είναι οι παράγοντες που προκαλούν αυτή το "παράδοξο";

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To plugged-in sustain της Epi έχω παρατηρήσει κι εγώ να είναι μεγαλύτερο από της gibson LP studio μου. Πιθανότατα οφείλεται καθαρά στους μαγνήτες και τη συχνότητα συντονισμού τους.

Ας πούμε, στην epi special 2 που έχω (τιμή και κατασκευή <<< της gibson lp), το sustain έχει περισσότερη διάρκεια διότι οι μαγνήτες είναι overwound, κεραμικοί και με έμφαση στις μεσαίες, άρα ό,τι πρέπει για να "ακούσουν" το μεγάφωνο (vintage30) και να συντονιστούν μηχανικά με αυτό δίνοντας περισσότερο sustain/feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τουλαχιστον αστειο ( ανταξιο του μαχογκανι καοοο για μεταλ?) να κρινεται το sustain απο το ποσο διαρκει η νοτα σε γκαζωμενο ενισχυτη...

Περαν του οτι ειναι αχρηστο,αν θελουν να ειναι αντικειμενικοι ας το εκαναν χωρις βυσμα...

Μια καλοσεταρισμενη strat εχει πολυ περισσοτερο sustain...

Αλλα ειπαμε...

Επιχειρηματα δεκαπενταχρονων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια epi κορεατισα του 98 με bj/jazz....θα ηθελα να κανω μια τετοια δοκιμη αλλα πιστευω οτι δεν εχει νοημα να συγκρινω αποτελεσματα μιας και απο ενισχυτη σε ενισχυτη αλλαζουν τα δεδομενα...σωστα? εχει νοημα?

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια epi κορεατισα του 98 με bj/jazz....θα ηθελα να κανω μια τετοια δοκιμη αλλα πιστευω οτι δεν εχει νοημα να συγκρινω αποτελεσματα μιας και απο ενισχυτη σε ενισχυτη αλλαζουν τα δεδομενα...σωστα? εχει νοημα?

 

Γενικα δεν εχει νοημα...

Τοσο "sustains for days" που θα το χρησιμοποιησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια epi κορεατισα του 98 με bj/jazz....θα ηθελα να κανω μια τετοια δοκιμη αλλα πιστευω οτι δεν εχει νοημα να συγκρινω αποτελεσματα μιας και απο ενισχυτη σε ενισχυτη αλλαζουν τα δεδομενα...σωστα? εχει νοημα?

 

Κοίτα, όπως γράφουμε και παραπάνω, το τεστάκι είναι λίγο άκυρο... Αυτό διότι το unplugged sustain μιας κιθάρας δεν έχει καμιά σχεδόν σχέση με το feedback απ΄τον ενισχυτή που παρουσιάζουν οι "monkey Lords" στο βίντεο... Σίγουρα η κιθάρα σου πρέπει να είναι σούπερ απ ό,τι περιγράφεις (Epi Korea με JB/Jazz) και δε χρειάζεται τέτοια τεστ.

Για παράδειγμα, μια χάλια copy Lp που είχα, μικροφώνιζε στο overdrive και έβγαζε μια χαρά sustain όταν κρατούσες μία νότα και mute όλα τ΄άλλα. Ήταν όμως τόσο χάλι να παίζεις οτιδήποτε άλλο πέρα από single note feedback... Πέταξα τους μαγνήτες στον κάδο ανακύκλωσης(χωρίς πλάκα, ούτε για χάρισμα δεν ήταν...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου