Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγορά πιάνου μέχρι 3000 ευρώ


elias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πεί,

που θα μπορούσα να βρώ πιάνο το πολύ μέχρι 3000 ευρώ.

(καινούγιο και όσο γίνεται καλής ποιότητας)

Είδα κάτι προσφορές στον ακατανόμαστο (ξέρετε ποιόν) με 2500 μέχρι και 1600 (μάρκας yamaha και samick) αλλά δέν θέλω να πάρω απο αυτόν..

Είμαι αρχάριος ξεκινάω απο το μηδέν και δεν έχω ιδέα τι παίζει με τα πιάνα.

 

(θα μου άρεσε πάντως να είναι γερμανικής προέλευσης χωρίς να ξέρω αν είναι καλά τα γερμανικά, έτσι λέμε τώρα..)

 

Δέχομαι κάθε είδους πρόταση και συμβουλή για μαγαζιά αντιπροσώπους κ.τ.λ. ή εδώ ή αν δεν επιτρέπεται να αναφέρουμε μαγαζιά, σε προσωπικό μήνυμα.

 

Ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει καλό πιάνο σε αυτά τα χρήματα. Πάρε ένα καλό midi controller με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα και το GigaStudio 3. Όχι, δεν αστειεύομαι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κάτι προσφορές στον ακατανόμαστο (ξέρετε ποιόν) με 2500 μέχρι και 1600 (μάρκας yamaha και samick) αλλά δέν θέλω να πάρω απο αυτόν..

 

Καταρχήν, αυτά τα πιάνα τα έχεις ακούσει; Είναι ηχητικά μέσα στις απαιτήσεις σου;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω ακόυσει τίποτα και δεν έχω πάει πουθενά ακόμα να δω.

Βασικά και να πάω να το ακόυσω δεν θα καταλάβω τίποτα αφού δεν έχω με τι να το συγκρίνω, όπως σας είπα θα είναι η πρώτη μου επαφή με κανονικό πιάνο.

Ναι μπορεί να μου αρέσουν πολύ τα yamaha και τα samick δεν λέω, αλλα για δικούς μου λόγους θα προτιμούσα να μην πάρω απο εκεί...εκτός κι αν δεν βρω πουθενά αλλού. Πάντως θα περάσω να τα δω..

Γι'αυτό ήθελα αν ξέρει κανείς να μου δώσει μια αρχική κατεύθυνση ώστε να μην γυρνάω απο δω και απο κεί στο κέντρο της αθήνας (καθώτι μένω και μακριά)

 

Δεν υπάρχει καλό πιάνο σε αυτά τα χρήματα. Πάρε ένα καλό midi controller με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα και το GigaStudio 3.

 

Το φαντάστηκα ότι δεν θα υπάρχει καλό πιάνο σε αυτά τα χρήματα αλλά δεν σκοπεύω να γίνω solist και να έχω πιάνο με ουρά, ένα απλό πιάνο θέλω που να έχει μια στοιχειώδη ποιότητα. Όσο για το midi controller, δεν μου κάνει σαν λύση μιας και θα γραφτώ κανονικά σε ωδείο για πιάνο και όχι για midi controller! :? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, και εγώ δεν το πρότεινα "εις αντικατάστασιν" ενός πραγματικού πιάνο. Σαν καλή (πολύ καλή όμως) λύση για μελέτη το πρότεινα. Φαντάζομαι ότι δεν προτίθεσαι να κάνεις συναυλίες με ένα πιάνο των 3000 ευρώ, οπότε τι σε ενδιαφέρει η απόκτησή του;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά η Yamaha έχει κάτι καλά μοντέλα με περίπου 4000 ευρώ... Οπότε κοίταξε το...

 

Γιατί δεν ζητάς σε κάποιον από το ωδείο, να σε βοηθήσει...? Εστω να σου δώσει μια κατεύθυνση... Τον καθηγητή που σου κάνει ας πούμε...

 

Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις, γιατί θα είναι κρίμα να πετάξεις λεφτά άδικα... Δεν είναι το ίδιο όπως μια φτηνή κιθάρα που κάνει 150 ευρώ ας πούμε...

 

Καλή συνέχεια στην αναζήτηση σου ! Κοίταξε και στο http://www.thomann.de, πιστεύω θα βρεις καλύτερες τιμές !

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι καθόλου άσχημη η λύση του eye protocol για τα λεφτά που διαθέτεις.

 

Μην αγνοείς επίσης τα μεταχειρισμένα - "στρωμμένα" πιάνα. Υπάρχουν τρελές ευκαιρίες.

 

χώσε έναν καθηγητή σου π.χ. στον κόπο και ψάξτε.

 

Καλύτερα να περιμένεις πάντως και να επενδύσεις περισσότερα χρήματα σε ένα πραγματικά καλό πιάνο.

 

Δές επίσης γερμανικής προελεύσεως και κυρίως άκουσε μαζί με έναν που ξέρει.

 

Σκέψου οτι δεν είναι μόνο πως ακούγεται ένα πιάνο, είναι και πόσο αντέχει, δεν είναι όπως ένα συνθ που το κρατάς 3-4- χρόνια και μετά το αλλάζεις και τι έγινε. Μιλάς για επένδυση σχεδόν ζωής και κληρονομιά στην επόμενη γενιά :lol: . Ας είναι καλά η γιαγιάκα μου εκεί που αναπαύεται......

 

Επίσης μου αρέσουν και τα ψηφιακά, δεν είναι άσχημα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να το φέρεις απ'έξω, μάλλον ξέχνα το, τα μεταφορικά θα σου πάνε ο κούκος αηδόνι! Κάνε λίγο υπομονή και συμβουλέψου και τον δάσκαλο στον οποίο θα καταλήξεις. Πάντως, δες και τα Young Chang και τα Petrof. Γερμανικό καινούριο είναι δύσκολο να βρεις σ'αυτά τα λεφτά - όχι Γερμανο-κινέζικο, έτσι; :wink:

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

είμαι της άποψης πως το πιάνο θα το βαρεθείς-κουραστείς εύκολα.και αυτό γιατί είναι απο τη φύση του τέτοιο που δεν μπορείς να παίξεις βράδυ..άσε που δεν αναβαθμίζεται :twisted: :twisted: ..θα σου πρότεινα 1 workstation 88άρι με ενα αξιοπρεπές σετ μονιτορς.εντάξει,μπορεί να μην είναι πιάνο ή να πατιέται σαν αυτό αλλά δεν θα το βαρεθείς εύκολα......και δεύτερον είναι ενα καλό εισητήριο για σένα στο να μάθεις το δρόμο της μουσικής παραγωγής και ενορχήστρωσης.-ποτέ ξανά δεν θα ακούς τα τραγούδια όπως τα αφουγκράζεσαι τώρα....έχουν πολλά να πουν μέσα τους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Και ένα χρόνο μετά έρχομαι συμπληρώσω..

Η λύση είναι μια: Clavinova

γιατί

1. Το θέλεις για εξάσκηση (το midi controller είναι καλύτερο; )

 

2. Για να πάρεις πιάνο για 2-3 γενιές πρέπει να το ψάξεις

και για να το ψάχνεις πρεπει να ξέρεις τι θες να πάρεις

(τι ήχο να έχει, τι ανάδραση το κλαβιέ, τι βάρος τα πλήκτρα κλπ κλπ)

αν δεν ξέρεις τί να ψάξεις?

 

3. Το Clavinova στο μέλλον το βάζεις και στο pc και στο gigasampler

και στο the grand και όπου ψηφιακά θές.

 

4. και άπαξ και μάθεις παίρνεις το clavinova με έναν φορητό και πας για

για συναυλία και παίζεις ότι να'ναι

 

αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου