Προς το περιεχόμενο

KORG PA80 ή YAMAHA PSR 3000?


panos_c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυρίες και κύριοι,

 

Έχω το εξής μικρό προβληματάκι και θα παρακαλούσα πολύ να έχω τα φώτα σας. Είμαι "παιδι της YAMAHA". Έχω το PSR A3 (για όσους ίσως δεν θυμούνται είναι το πρώτο oriental αρμόνιο της εταιρείας). Επειδή άρχισα πλέον να δουλεύω επαγγελματικά πρέπει να αγοράσω κάτι καλύτερο. Έτσι λοιπόν είμαι ανάμεσα σε δυο. KORG PA 80 YAMAHA ή PSR 3000. Η μουσική που παίζω είναι λαϊκά, δημοτικά κτλ.

 

 

Υ.Γ.: Υπάρχει περίπτωση το ΡΑ 80 να αποσυρθεί επειδή ήδη κυκλοφορεί αρκετά χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Έχεις και τρίτη επιλογή.

Το νέο Roland GR5.

Ξέρω ότι προγραμματίστηκε από έλληνες ακριβώς για τη δουλειά που το θες. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε panos_c και έγω παιδί της Yamaha είμαι και ασχολούμε επαγγελματικά με Arranger. Λοιπόν σε σχέση με τα 2 που ανέφερες σίγουρα θα προτίμούσα το Korg PA-80 έχει πιο επαγγελματικό ήχο και έχει πολλά πράγματα που θα σε βοηθησουν σε ένα live. Αλλά για το είδος τις μουσική που αναφέρεις πιστεύω ότι, το Κetron Vega και το Roland GR-5 έχουν καλύτερους λαικούς ήχους απο το Pa-80, και καλύτερη τιμή. Σίγουρα να πας να τα δείς απο κοντά να δείς από κοντά τι κάνει το κάθε ένα. Προσωπικά έχοντας synth και arranger και απο την Roland Korg και Yamaha ο ήχος της Roland και είναι πιο αληθινός στα αυτία μου στα φυσικά όργανα, η Yamaha θυμίζει ακόμα έντονα ήχο General Midi και η korg έχει τα καλύτερα Pads σκυλοleads και Drums. Όλα έιναι θέμα γούστου. Εγώ προσωπικά παίζω με ενα VA-76 της Roland και μου βγάζει από Metal μέχρι τουμπελέκια σόλο και αραβικές κλίμακες και μέχρι στίγμης δεν το αλλάζω με τίποτα εχoντας ακούσει το επίσεις πολύ καλό Korg PA1xpro αλλά ρε παιδιά 4,000 ευρό με τέτοια κατασκευή και τέτοια πλήκτρα δεν τα ακουμπάω, μου θύμισε έντονα Κοrg Le. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου