Προς το περιεχόμενο

Αλλοιωση στον ήχο μετά το export.Γιατι;


Chris.Dem.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για χαρα σε ολους.

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.

Κατα την διαρκεια αναπαραγωγης της μιξης μου μεσα απ το cubase ολα ακουγονται τοσο ωραια και λαμπερα,οταν ομως το κανω εξπορτ ακουω κατι τελειως διαφορετικο και σαφως πολυ κακοηχο.

Συγκεκριμενα,ακουω boostαρισμενα τα χαμηλα απο 60 μεχρι 200 χοντρικα καθως και τις μεσσαιες συχνοτητες πολυ βρωμικες.Γενικα ενα ματσο χαλια.

 

Το export φυσικα και γινεται σε wave format,24bit και 44.1 sampling rate.

 

Σημειωνω πως τα levels και το master μου δεν peakαρουν καθολου.

 

Δουλευω σε cubase sx3,πανω σε διπυρινο 2.66,4 γιγα και η καρτα ηχου ειναι μια Lexicon omega αν και δεν νομιζω να ευθυνεται αυτη.

 

Γιατι μπορει να μου συμβαινει αυτο;

 

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο που το ακους?

Windows media player ? Winamp?

Μηπως εχεις ενεργοποιησει καποιο eq και εχεις ξεχασει να το κλεισεις?

Εγω τα eq των players τα εχω παντα απενεργοποιημενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουω απο WinMP και φυσικα απενεργοποιημενα τα παντα.

 

 

Δες στο cubase (δεν το ξερω,εγω δουλευω sonar και ειναι ετσι),στις ρυθμισεις για το export αν υπαρχει προεπιλογη dithering

Οχι,δεν υπαρχει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω συναντήσει σε άλλο σενάριο θέμα με παραμόφωση στο Cubase και απλά αλλάξαμε το sampling rate.

 

Υπάρχει περίπτωση και σε σένα το θέμα να σχετίζεται με το sampling rate?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διατυπωθεί και παλιότερα από πολλούς αυτή η άποψη, (οτι το export -με ίδιες ρυθμίσεις- χάνει σε ποιότητα σε σχέση με το realtime play) αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν η συζήτηση για το cubase, ή γενικά. Ψάξε σε παλιότερα θέματα.

Dithering είναι must για 16bit, αλλά σε 24bit δεν πιστεύω να έκανε τόσο μεγάλη διαφορά.

 

Επίσης, σε τι bit depth και δειγματοληψία είναι το Project πριν το export? Αν η δειγματοληψία είναι πάνω από 44KHz, μπορεί να ευθύνεται ο αλγόριθμος μετατροπής του cubase (δεν έχω διαβάσει τα..."καλύτερα", ειδικά για τις παλιές εκδόσεις)

Αν μπορείς ανέβασε αρχεία να δούμε κι'εμείς τι παίζει. Πχ. γράψε με κάποιο audio editor software τι ακούς όταν πατάς play στο cubase, και βάλε και ένα αρχείο με to export του ίδιου μέρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου