Προς το περιεχόμενο

Ποσο αξιοπιστα ειναι τα acer λαπτοπ


PlatwN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά του έβαλα +1G ram(άσε που υποστηρίζει παραπάνω και δεν το ήξερα λόγω ισόπ)&WindowsXP- και το πλόβλημα στο touchpad είναι 100% λόγω υπερθέρμανσης...το κατάλαβα μετά το 15000 track που έκανε μετατροπή, ο δείκτης κινούταν αυτόνομα στην οθόνη..!ευτυχώς το πληκτρολόγιο δεν μασάει...ένα tip είναι να απενεργοποιείς το touchpad με το function key ώστε να μη "βγαίνει" απο hybernation mode όποτε του κάτσει και τρώει την μπαταρία τζάμπα...

 

και γω το απενεργοποιώ, βάζω το ποντικάκι και καθαρίζω. με τι κάρτα ήχου παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και γω το απενεργοποιώ, βάζω το ποντικάκι και καθαρίζω. με τι κάρτα ήχου παίζεις?

Δεν έχω!!έχω σταματήσει να ασχολούμαι με υπολογιστή,περιμένω και ενα σύνθι να έρθει και θα στανιάρω...!μέχρι τότε έτρεχα Reason με κλαβιέ και σαν usb interface είχα το sp606 ενα sample-ρόνι...

...αλλά επειδή είμαστε εντελώς offtopic ;D για να διορθώσω αναφέρω οτι το λαπτοπ όταν δούλευε στα 50-70% δεν έκανε ιδιαίτερο θόρυβο το ανεμιστηράκι...σημειώνω επίσης οτι στα χέρια μου πέρασε και το αντίστοιχο μοντέλο με τον core2duo και "έτρωγε" τον amd για χαβαλέ αλλά έκανε παραπάνω θόρυβο...(που είναι περίεργο γιατι οι core2duo δεν ψήνουν όσο οι amd ή όπως οι 'απλοί' dualcore)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι μου έχουν πει (τεχνικοί και άλλοι ψαγμένοι) και τι έχω διαβάσει.

Τα Acer είναι άμα σου κάτσει. Πολλές φορές χαλάνε, άλλες δεν παθένουν τίποτα.

Συνήθως σε αυτά έχουμε:καμένα mobo, άθλιες μπαταρίες, χαλασμένα πληκτρολόγια κ.α.

Κατα τη γνώμη μου αν θέλουμε windows στο λάπτοπ τα πιο καλά είναι της Dell και της Toshiba. Όσο για τα dell αν μετά την εγκύηση χαλάσει κάτι πχ ο ανεμιστήρας πιάσει πολύ σκόνη τρίχες γιαλάκια κλπ (εμένα τα έπιασε αυτά λόγο του ότι είμαι μαλιάς, ξεσκονίζω σπάνια και είχε διαλύσει μια σπασμένη οθόνη κινητού δίπλα) αλλάζει πολύ εύκολα, και με λίγα λευτά (1 δολάριο απο η μπέι) ενω τα σχέδια για το πως θα το λύσεις και πως θα αλλάξεις τον ανεμιστήρα στα δήνει η ίδια η ετερία. Απο ανταλακτικά υπάρχουν τα πάντα και σε εξεφτελιστικές τιμές. Για το δικό μου έχω βρει βίδες, ανεμιστήρες, ψύκτρες, πλαστικά, μέχρι και το jack της τροφοδοσίας και όλα με λίγα λευτα. Φυσικά είναι τα ίδια της ετερίας απλά είναι αγορασμένα κατ ευθείαν απο το εργοστάσιο και όχι απο την ετερία (στο 1/10 της τιμής). Για πηγένετε να αλλάξετε τον ανεμιστήρα ενός οπιουδήποτε λαπτοπ εκτως εγκύησης στην αντιπροσοπία ή σε οποιοδήποτε service. Θα πάει 30 ο ανεμιστήρας και 30 τα εργατικά 60. Εγώ μαζί με τα μεταφορικά έκανα τη δουλειά μου με 10 ευρώ.

 

Όσο για τα toshiba, μια φίλη μου αλλα και ένας μου καθηγητής το έχουν πάνω απο 5 χρόνια και δεν έχουν βγάλει προβλήματα.

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Καλησπερα!Εχω ακουσει πολλα κακα , για τα acer αφοτου πηρα το δικο μου laptop που ειναι acer! :P

 

Tι να σας πω??

 

2,5 χρονια τον εχω και προβλημα κανενα και με πολλες ωρες χρησης!Απειρες θα μπορουσα να πω!

 

Μπορει να ειναι και τυχερα ομως αυτα οπως ολα στη ζωη!

 

Παντος εγω ειμαι ευχαριστημενος απο το δικο μου!

 

Τωρα αμα με ρωτουσατε αν θα επαιρνα παλι acer δεν ξερω στα αληθεια τι να σας απαντησω!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εγω ειχα εναν acer (travelmate 5623) τρια χρονια.Δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα.Δεν ξερω αν ημουν απο τους τυχερους που απλα δεν τους εκατσε η στραβη.

Να φανταστεις το πουλησα κι'ολας 400 euro για να τσονταρω ετσι ωστε να παρω το toshiba qosmio G50-11R το οποιο βεβαια ειναι απλα αλλο επιπεδο απο τα acer.

Αν γενικα σκεφτεσαι να δωσεις παραπανω φραγκα παρε κατι πιο αξιοπιστο γενικα χωρις να συμαινει ομως οτι δεν μπορει να σε βρει η στραβη και σε κατι ακριβο.

Αυτα απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχω ενα Acer εδω και ενα χρονο περιπου, συγκεκριμενα το Aspire 7720G με απιστευτα specs τοτε..

 

Μεσα σε τεσσερις μηνες ειχαν φουσκωσει τα πλαστικα απο την ζεστη (χωρις ιδιαιτερη χρηση και χωρις να βγει απο σπιτι) παραμορφωνοντας και την σιτα που εχει, κατα μηκος του πληκτρολογιου για να καλυπτει τα ηχεια..+ οτι αλλοιωθηκε ο ηχος (μικροφωνιζε αρκετα)..Μου εκαψε την μια απο τις 2 μνημες (εχει 2 των 2gb) και τελος (λεπτομερεια) χαλασε το Bluetooth και σταματησε να εμφανιζει στην οθονη τις ενδειξεις τυπου "bluetooth ανοιχτο-κλειστο", την ενταση κ.τ.λ. που εκανε πριν χαλασει το Bluetooth..

 

Αποτελεσμα..Μια εβδομαδα ασυννενοησιας με το customer service της Acer + 1,5 μηνα αναμονης απο το service της Info Quest που με εστειλαν..Ανεφερα ολα τα προβληματα και ζητησα αλλαγη μνημης, πλαστικου και ηχειων (για το Bluetooth χεστηκα)..και μετα απο 1,5 μηνα που πηγα να το παρω ειχαν αλλαξει μονο την μνημη +οτι κανανε format χωρις να ενημερωσουν και εχασα τα παντα.

 

Απο τοτε δεν εχει παρουσιασει τπτ αλλο (μην το ματιασω)...Αλλα το χρησιμοποιω αυστηρα και μονο με βαση και 2,1 ηχεια..αυτα..σαν PC δηλαδη..(κριμα τα φραγκα)

με λιγα παραπανω επαιρνα i mac 24"..

 

Αλλα γενικα απ' οτι εχω ακουσει και απο αλλους κατοχους..Ειναι να σου κατσει...

Παντως σαν laptop ειναι super οταν δεν ειναι χαλασμενο.. ;) ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα acer ανήκουν στην κατηγορία προϊόντων που είναι τόσο αξιόπιστα ώστε να δουλεύουν το πολύ μέχρι να λήξει η εγγύησή τους*. Αμέσως μετά αυτοαναφλέγονται.

 

 

 

 

 

*κοινώς ΔουΜεΝαΛηξ

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επείδη βρίσκομαι Taiwan κ έχω γνωστούς που δουλεύουν μέσα στην Acer να σας πω ότι συνήθως στην Ευρώπη κ Αμερική στέλνουν τις καλές παρτίδες οπότε οι πιθανότητες να σου βγεί "σκάρτο" είναι μικρές. Παρ'όλα αυτά όλοι παραδέχονται πως η ποιότητα γενικα είναι χαμηλή κ σε σημεία τραγική. Καθαρά θέμα τύχης....  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να κάνει κάποιος επέκταση εγγύησης....πάντως το service τους είναι για τα μπάζα....βασικά δεν υπάρχει υποστήριξη...

το άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δε σου δίνουν ένα dvd με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και σε υποχρεώνουν να το αγοράσεις ξεχωριστά ή να το στείλεις και να πληρώσεις 50Ε...

.εφόσον αγοράζεις αναγκαστικά τα vista(αν και υπάρχει τρόπος να μη τα εγκαταστήσεις και να πάρεις λεφτά πίσω,αλλά είναι μεγάλη ιστορία...),δεν είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν ένα dvd σε OEM έκδοση?

πάντως με το τμήμα service έχω βριστεί πολλές φορές...

καταλήγω οτι για επαγγελματία τα ACER δεν....

για απλή οικιακή χρήση μια χαρά για τα λεφτά τους είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου