Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σκληρους δισκους


Costas_SD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσπαθω να εγκαταστησω τα windows σε ενα δισκο ide και κατα τη διαρκεια της εγκαταστασης εμφανιζεται ενα μηνυμα :"o ΔΙσκος ομως αυτος δεν ειναι συμβατος με τα windows.... " κατι τετοιο.μολις τωρα του εκανα διαμορφωση απο την γραμμη εντολωνη οποια δειχνει να εγινε με επιτυχια.ο δισκος εντοπιζεται διαμορφωμενος ως ntfs αλλα τα windows δεν συνεχιζουν την εγκατασταση.ξερει κανεις τι ειναι αυτο;Πρωτη φορα μου συμβαινει.Ο δισκος ειναι χωρισμενος σε 2 διαφορετικα διαμερισματα (εχω δοκιμασει και στα 2 ξεχωριστα αλλα τιποτα)...Προσπαθησα να βαλω διαφορα windows(millenium,xp home,xp pro 64,vista) αλλα ολα διακοπτουν την εγκατασταση :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κάτι λάθος έχει γίνει με το partitioning. Διέγραψε τα partitions, φτιάξε ένα καινούριο που να πιάνει όλο τον δίσκο και δοκίμασε ξανά.

Επίσης, κάνε το format μέσω του startup CD των Windows αντί για κάποια άλλη εφαρμογή. Λογικά δεν θα φταίει αυτό αλλά you never know. ;)

 

Αν τα παραπάνω αποτύχουν, τότε μάλλον έχει φάει ήττα ο δίσκος και δύσκολα θα μπορεί να σωθεί. Αλλά και με τις τιμές που έχουν πλέον οι σκληροί δίσκοι, δεν είναι να πολυσκάς. 8)

 

EDIT: Ξέχασα να σου πω να αφήσεις μόνο του τον δίσκο στον υπολογιστή σου, βγάλε τους άλλους σκληρούς αν έχεις.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράσινε βάτραχε ορθά εμίλησες. Δυστυχώς οι σκληροί είναι σε τόσο καλές τιμές πλέον που δεν τους βρίσκεις και σε στοκ μετά τις γιορτές...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το φορματ το εκανα με το cd των windows.Για τους δισκους τα ξερω εχω εναν 320 sata ii για 7 μηνες ο οποιος εφαγε ηττα πραγματικα( ασε γκαντεμια)...ομως ο δισκος που σηζηταμε εδω ειναι αλλος και μεχρι χθες που του εκανα φορματ λειτουργουσε κανονικα δεν πιστευω να επαθε κατι....θα δοκιμασω να ενωσω τα διαμερισματα τωρα αν και δεν τα καταφερα πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να αλλάξεις 

 

α) καλώδιο δίσκου

β) RAM

γ) τροφοδοτικό

 

Αν δεν δουλέψει τίποτα από αυτά πέτα τον. Αν δεις την συλλογή μου από σουβέρ φτιαγμένα από plates δίσκων που τον έχουν πάρει μινόρε θα πάθεις πλάκα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δισκος απ οτι φαινεται ειναι ενταξει αυτη τη στιγμη γινεται διαμορφωση σε αλλον υπολογιστη.Σε αυτον εδω εαν μετα εχω παλι τα ιδια να δουμε τι φταιει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις την συλλογή μου από σουβέρ φτιαγμένα από plates δίσκων που τον έχουν πάρει μινόρε θα πάθεις πλάκα.

Λίγο off-topic αλλά έχεις απόλυτο δίκιο γκαντάμιτ, πότε θα δεήσουν να πέσουν οι τιμές στους άτιμους τους SSD να δούμε άσπρη μέρα; Οι τιμές για έναν σωστό δίσκο (π.χ. έναν 64άρη SLC) ακόμα τσουρουφλάνε big time...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο off-topic αλλά έχεις απόλυτο δίκιο γκαντάμιτ, πότε θα δεήσουν να πέσουν οι τιμές στους άτιμους τους SSD να δούμε άσπρη μέρα; Οι τιμές για έναν σωστό δίσκο (π.χ. έναν 64άρη SLC) ακόμα τσουρουφλάνε big time...

 

Σορρυ στον Costas_SD που βγαινω λιγο off-topic και γω, αλλα οι SSD δε κανουν για ολες τις δουλειες, για διαφορους λογος. Εχουν μεν τα καλα τους , αλλα εχουν και τα κακα τους...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου