Προς το περιεχόμενο

Αγορές


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,αφού αγόρασα το καινούριο pc και σιγά σιγά αρχίζω και συνέρχομαι οικονομικά,λέω να προχωρήσω σε καινούριες αγορές και αναβαθμίσεις και θέλω τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας!Θα προσπαθήσω να τα συγκεντρώσω όλα εδώ,αν και δε θα τα αγοράσω τώρα.

 

Ξεκινάω με κάρτα ήχου: Το ξέρω έχει συζητηθεί άπειρες φορές το θέμα αλλά όσες φορές και να τα διαβάσω,δε φτάνω σε τελική απόφαση.Δε θα τη χρησιμοποιήσω για ταυτόχρονη ηχογράφηση άνω των 2 οργάνων (και 2 σπάνια),αλλα περισσότερο το Line in για ηλεκτρική ή την είσοδο για mic που θα γράφω φωνή ή ακουστική,ακόμα θέλω ενα midi I/O που οκ οι περισσότερες έχουν για midi keyboard.Τέλος χρειάζομαι να παίζει σε 5.1 σύστημα,γιατί με την audigy που έχω τώρα παίζουν τα μισά ηχεία...(minijack απ'το line out,καταλήγει σε rca στον ενισχυτη του στερεοφωνικού). Όλα με οδηγούν στη φθηνή και συμφέρουσα Audiophile 2496 με τα 2x2 Ι/Ο.Οι ερωτήσεις είναι:

1.Με αυτή την κάρτα θα χρειαστώ προενίσχυση για την ηλεκτρική και το μικρόφωνο?

2.Τα πιο ακριβά μοντέλα:Audiophile 192,Delta 44,Delta 1010LT,κάποιες φθηνές emu και rme έχουν να μου προσφέρουν κάτι παραπάνω σε ποιότητα κατασκευής και ήχου ή απλα δίνουν μερικά I/O παραπάνω breakout boxes κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρόφωνο:δε με απασχολεί πολύ,τραγουδάω αναγκαστικά για να δίνω μια τελική μορφή στα κομμάτια που γράφω.Με 150e νομίζω θα είμαι εντάξει.

 

Ακουστική κιθάρα:εδω γίνεται χαμός...δίνω μέχρι 350e έχω ακούσει κάποιες Ibanez σ'αυτα τα λεφτά,την takamine g530 και την cort earth 100 λίγο πιο φτηνές.Με μια ματια στο musicstore είδα οτι υπάρχουν άπειρες επιλογές.Αλήθεια κάτι φτηνές Ovation που έχει με 200-300e είναι απάτη;Απο ήχο με ενδιαφέρει κάποια που να ταιριάζει σε alternative rock/indie αν αυτό βοηθάει.Δε θέλω να πάρω ηλεκ/στική γιατι νομίζω οτι το σύστημα που έχουν πάνω είναι περιττά χρήματα.Μετά έχω και την άλλη απορία: dreadnought ή jumbo?

 

Midi Keyboard:θέλω το φτηνότερο με ημιβαρυκεντρισμένα πλήκτρα και νομίζω πως είναι το Axiom 49.Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνεται πείτε.

 

Αυτά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το μικρόφωνο σε συνδυασμό με τα χρήματα που διαθέτεις, δύο είναι οι πλέον αξιόλογες λύσεις:

 

Δυναμικό: Shure 58

 

Πυκνωτικό: Rode NT1a (αν κι εδώ ξεφεύγουμε λίγο στην τιμή -περίπου 30¤ πάνω- άσε που θα χρειαστείς και Phantom power).

 

Με την προϋπόθεση, λοιπόν, ότι δε σε απασχολεί η ποιότητα της εγγραφής της φωνής, τότε μάλλον το Δυναμικό μικρόφωνο είναι μονόδρομος.

 

Παρακάτω όμως διαβάζω ότι ενδιαφέρεσαι για ακουστική κιθάρα. Αν σκοπεύεις να την ηχογραφείς (κι όχι απλά να παίζεις), τότε θα χρειαστείς πυκνωτικό μικρόφωνο.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυναμικό: Shure 58

 

και το shure sm57 ειναι πολυ καλο

 

θα χρειαστεις 2 μικροφωνα για να ηχογραφεις την ακουστικη κιθαρα 2 πυκνοτικα ή ενα δυναμικο και ενα πυκνωτικο

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα χρειαστεις 2 μικροφωνα για να ηχογραφεις την ακουστικη κιθαρα

 

Αυτό δεν είναι απαραίτητο. Εξάλλου ο Clouseau μιλάει για συγκεκριμένο budget, δεν ρώτησε ποιος είναι ο "καλύτερος" τρόπος ηχογράφησης ακουστικής. :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σορυ ρε συ,ο καθένας τη γνώμη του λέει.Ναι θέλω να ηχογραφώ και κιθάρα αρχικά οπότε πιθανότατα θα πάω για πυκνωτικό,αλλά αργότερα θα της βάλω δικό της mic. Περισσότερο με καίει για την κάρτα ήχου και την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. η καρτα ηχου που θες δεν ειναι 5.1

 

2. εχουν να προσφερουν Hi-Z ,phantom power, Mic Preamps... αλλες ποιοτητες (εξωτερικες-εσωτερικες καρτες) ποιο φτηνα και βολικα θα σου κατσει μια εξωτερικη καρτα πχ tascam 122L για αυτα που θες

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βολεύει νομίζω.Είχα κολλήσει με maudio γιατι είχα ακούσει απο πολλούς οτι είναι οι πιο αξιόπιστες,ενω πχ κάποιες emu έβγαζαν συχνά προβλήματα.Επίσης είχα κολλήσει με pci γιατί πάλι δεν έχω ακούσει καλά λόγια για usb.Απο λεφτά οκ δε πέφτει πολύ μακριά,τα δίνω νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου