Προς το περιεχόμενο

Clip με POD X3 και Impulse...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κάνει εντύπωση που το έφτιαξες έτσι απλά, ανυπομονώ να δω/διαβάσω τι έκανες. :)

 

Το ελιωσα στο ακουσμα, με την εννοια του παρατηρω. Καθολου απλα.

Οταν προσδιορισα που περιπου συχνοτικα με ενοχλει εκανα αυτο που σου ειπα το απογευμα.

Εβαλα-εβγαλα

 

Φίλε digisilence πολύ καλό!

Μου έλυσες το πρόβλημα!

 

Το προβλημα θα λυθει οταν βρουμε το γιατι-πως συμβαινει.

 

Για την ωρα παρε ενα αντιστοιχο eq αυτου που ειχα κανει.

Δεν το κρατησα. (αυτο ηταν απλο μια και γνωριζα πλεον που να ψαξω)

SlapGasEQ.JPG.562e255e6804de70eac77e1c9509324e.JPG

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα θα λυθει οταν βρουμε το γιατι-πως συμβαινει.

 

Κρίνοντας από το αποτέλεσμα, μια χαρά λύθηκε το πρόβλημα. :)

 

Για να έχει κάποιος σωστό ήχο όταν γράφει, πρέπει να έχει και ένα σχετικά σωστό EQ.

Εγώ δεν είχα.

 

Εκεί μάλλον εντοπίζεται το πρόβλημα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ασχοληθεί ψιλό με EQ και ηχογράφηση σπίτι μου, δεν πίστευα ο έρμος ότι ένα EQ μπορεί να γίνει τόσο περίπλοκο.

10 points και όλα band εκτός από το πρώτο. Wow...

 

Στο σετ με τα effects του καναλιού της κιθάρας που έστειλα, έχω εκτός από το Voxengo που φορτώνει το impulse και ένα slight EQ που είχα κάνει εγώ καθώς και ένα slight compression (attack γρήγορο, release αργό, ratio περί το 4:1).

Μην φανταστείτε τρελά πράγματα στο EQ.

 

Το παράξενο είναι πως αν βάλω και τα 2 EQ μαζί (αυτό που είχα κι αυτό που έστειλε ο digisilence), ακούγεται ακόμα καλύτερο!!

Ποτς γκαίνεν αυτό?

(θα στείλω αύριο clips από κάθε περίπτωση  :))

 

digisilence, όταν τελειώσω ένα track που γράφω αυτές τις μέρες, να στο στείλω να μου κάνεις ένα Master EQ και τίποτα σχετικό?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το καλύτερο θα ήταν να έκανες και μίξη γιατί εγώ μάλλον χάλια θα την κάνω. :P

Άντε όμως να σου στείλω το project ολόκληρο (γράφω και 500 πράγματα ο άτιμος) :D.

 

Το παλεύω πάντως, απλά χρειάζομαι κατεύθυνση.

Το EQ σου με έχει βάλει σε σκέψεις, απλά μάλλον δεν έχω την απαιτούμενη γνώση του πως και γιατί έκανες ότι έκανες.

Θέλει σίγουρα εμπειρία πολλή και πειραματισμό.

 

Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι ότι σε όλα τα clips που ηχογραφώ, το τελικό αποτέλεσμα έχει την κλασσική σπιτική "μουντάδα"/"θολούρα".

Ε λοιπόν, βάζω στοίχημα ότι και αυτό θα ξέρεις πως να το φτιάξεις και να το κάνεις πιο sparky. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σκας ολα παιζουν.

 

Γραψε οτι ειναι να γραψεις και τα βλεπουμε ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχεις παρεμφερεις παραμετρους με το pod xt, αλλα αν θελεις να μη ειναι πλαδαρος ο ηχος και να σκαει πιο καλα, πρεπει να ρυθμιστει το predelay του reverb στο 0% (default εχει 50% και προσομοιωνει την αποσταση που εχει ο ακροατης απο τον ενισχυτη πχ στο 50% ο ενισχυτης ειναι στην ακρη του δωματιου και ο ακροατης στη μεση, ενω με 0% ο ακροατης ειναι διπλα στον ενισχυτη στην ακρη του δωματιου και ακουει το βαθος του χωρου μετα τον dry ηχο)

και το room στο 0% κι αυτο (ειναι η προσομοιωση που εχει η αποσταση του μικροφωνου απο το ηχειο και με λιγα λογια πρεπει να κολλησεις το μικροφωνο στο μεγαφωνο για να μη παιρνει καθολου χωρο και πλαδαρευει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου