Προς το περιεχόμενο

Σωστή χρήση του Delay...


g_georgop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω αγοράσει το DL-8 της Hardwire ομως λόγω του οτι είμαι σχετικά νέος στον χώρο των Delay Pedals,

έχω την αίσθηση οτι χρησιμοποιώ το 1% των δυνατοτήτων του πεταλιού...!

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος οδηγός για σωστές ρυθμίσεις ενός delay (φαντάζομαι τα περισσότερα πετάλια έχουν παρόμοια ηχητική φιλοσοφία.) ή γενικότερα απο τις δικές σας εμπειρίες, ποιο είναι το όλο concept ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Γεια!

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικότερα απο τις δικές σας εμπειρίες, ποιο είναι το όλο concept ;

 

 

δεν υπάρχει κάποιο concept. Απλά το ρυθμίζεις εκεί που σου ακούγεται καλά...!

Δημιουργεί επαναλήψεις, με το level και το feedback (πόσες επαναλήψεις θα ακουστούν), σε προκαθορισμένο χρόνο. Μπορεί να θέλεις να δημιουργήσεις "χώρο" ηχητικά (με "κοντό" σε χρόνο delay), να ορίσεις τον χρόνο να πέφτει στο τέμπο αυτού που παίζεις, να έχεις χαμηλά το level με μακριές επαναλήψεις για να κάνεις σόλο κλπ κλπ

Δεν ξέρω ποιο delay έχεις, αλλά σε κάποια μπορείς να ρυθμίζεις τον χρόνο επανάληψης με το πόδι (πατώντας 2 φορές στον χρόνο που θέλεις), να ρυθμίζεις τα μπάσα/πρίμα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"σωστες" ρυθμισεις δεν υπαρχουν!!  :)

απο οτι καταλαβαινω ψαχνεις καποιες "STANDAR" ρυθμισεις για να πατησεις πανω τους ως οδηγο ε?

καθε εταιρια εχει προτινομενες ρυθμισεις οποτε ριξε μια ματια σε αυτες κ πειραματισου!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"σωστες" ρυθμισεις δεν υπαρχουν!!  :)

 

Όντως.

Παρόλα αυτά, εγώ στο 90% των περιπτώσεων ρυθμίζω τις επαναλήψεις του delay (πάντα με χρήση tap tempo) σε όγδοα παρεστιγμένα (dotted eighths), τόσο σε σόλο, αλλά κυρίως σε ρυθμικά παιξίματα.

Απλά επιλέγω κάθε φορά πόσες θα είναι οι επαναλήψεις (feedback) και πόσο έντονες (level/mix) θα είναι, ανάλογα με τις ανάγκες του κομματιού.

 

Δες εδώ τι εννοώ λέγοντας "dotted eighths":

http://www.youtube.com/watch?v=hhMJqDLfP7U

 

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΜΙΖΩ πως τα dotted kai triplet delay "γεμιζουν" καλυτερα τον ηχο... ειδικα για ηρεμα riffakia σε στυλ u2 τα χρησιμοποιω παντα και αποκλειστικα...

σε πολυ γενικεσ γραμμες αφου δν μασ λες τι παιζεις κτλπ, θα ελεγα το feedback 40-50% , το mix στο 20-30% και κατα κανονα σε /4 ή σε /8 του τεμπο...ποοοολυ γενικα με αυτο το τροπο(γιατι δν ειναι ολα τα delay το ιδιο) και φαινεται οτι εχο delay στον ηχο και μου τον γεμιζει αρκετα χωρις να ειναι υπερβολικο...

επισης εφαρμοσε το dELAY στα ρυθμικα σου...πολυ χαμηλο feedback και time και θα στα γεμισει πολυ ωραια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά πρέπει να υπάρχει ένας οδηγός "how to delay"

Το χρησιμοποιώ αρκετά αλλά εμπειρικά..

 

off topic (sorry  :-[ )

έκανα ένα search  how to delay

 

και έβγαλε κάτι "καλά" ...

 

How to delay erection before sex?   ;D

και ...

how to delay Election Day  ;D ;D ;D

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

To πετάλι σου ρυθμίζεται με το πόδι(tap).Κράτησε το πατημένο μέχρι να αναβοσήσει το λαμπάκι και να γίνει κίτρινο.Με το πόδι σου το πατάς ανάλογα με το beat που έχει το κομμάτι που θέλεις να παίξεις.Σε μένα δουλέυει πιο καλά όταν δώσω με το πόδι μου ακριβώς τη διπλάσια ταχύτητα απο τη ταχύτητα που έχει το κομμάτι.Δοκίμασε και κρίνε μόνος σου.Μόλις βρείς τη ρύθμιση ξανακράτα το πατημένο μέχρι το λαμπάκι να γίνει κόκκινο,Αυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου