Προς το περιεχόμενο

Μετασχηματιστές για Fender Champ 5F1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να βρω τα ελάχιστα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχουν τα power & output transformers για Fender Champ 5F1. Αυτά που έχω βρει μέχρι τώρα είναι:

 

Output: 7000 Ω (πρωτεύον) με 4Ω (δευτ.) στα 8 Watt.

 

Power: 650V με 100 mA δευτερεύον, heaters 6.3V στα 2Α και 5V στα 2Α.

 

Ξέρει κανείς να μου τα επιβεβαιώσει  :?:  :?:

 

Thanx!

 

Αν θες να τους παρεις ετοιμους μπες στη Mercury Magnetics νομιζω προσφερουν αναλογα μοντελα...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Για τον power έχουμε και λέμε:

 

325-0-325 (ή 650 αν σε βολεύει καλύτερα η έκφραση) είναι πολλά για την 6V6 που φοράει ο ενισχυτής

Εγώ λέω να μην ανέβεις πάνω από τα 290-0-290 στα 130mΑ γιατί ακόμα και με τις απώλειες η τάση είναι υπεραρκετή για τη συγκεκριμένη λυχνία πολωμένη σε τάξη Α.

Yπολόγισε δλδ ότι χρειάζεσαι περίπου 340V DC στην άνοδο της 6V6. Επίσης η 5Υ3 θέλει 2Α για να πυρακτωθούν επαρκώς τα νήματα, οπότε θες δευτερεύον με πάνω από 3Α στα 5V για να είσαι σίγουρος. 2Α στα 6.3V είναι οκ

 

Για τον output:

Από 5000 έως 8000 primary θα κάνει αλλά σε αυτές τις τάσεις εγώ θα έβαζα 7000 ή ακόμα καλύτερα 8000. Secondary επιλέγεις την τιμή που θέλεις 4,8 ή 16 ανάλογα με το ηχείο/καμπίνα που θα χρησιμοποιήσεις.

γεια χαρα και απο μενα παιδια!

να κανω και εγω 2 ερωτησουλες για τους μετασχηματιστες του εν λογω κυκλωματος.

εγω θελω να αντικαταστησω το rectifier με την λαμπα 5Υ3 με διοδους.αλλαζει κατι στα στοιχεια που πρεπει να εχουν οι μετασχηματιστες,και αν ναι ποια πρεπει να ειναι τα νεα τους στοιχεια;

σε τι τιμες κυμαινονται πανω κατω αυτοι οι μετασχηματιστες και που μπορω να τους βρω(σε οποιοδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων ειδων;με τετοια ειδη εννοω!)

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου