Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες του noiz.

 

Εδώ και ένα χρόνο ταλαιπωρούμε με ιγμορίτιδες.Ζαλάδες,μπουκώματα, πονοκέφαλοι κτλπ.Η γιατρός μου συμπέρανε από την ακτινογραφία ότι ένα κόκκαλο στην μύτη μου είναι λίγο στραβό και εμποδίζει την εύκολη είσοδο του αέρα με αποτέλεσμα να συντελεί στον φαύλο κύκλο ιγμορίτιδα-->αντιβίωση-->καθάρισμα για μερικές βδομάδες-->ιγμορίτιδα-->αντιβίωση-->προσωρινή ίαση etc.Πιστεύει ότι διορθώνεται εύκολα με επέμβαση.

 

Επιπλέον πρότεινε να αφαιρέσω τα κρεατάκια διότι είναι διογκομένα και συμβάλουν και αυτά στην πραγμάτωση αυτού του εκνευριστικού προλήματος.

 

Ποιο είναι το θέμα μας τώρα;Έχω μια φυσιολογική φωνή.Δηλαδή τραγουδάω αρκετά normal τραγούδια χωρίς να φαλτσάρω.Επίσης μου ψιλοαρέσει η χροιά μου.Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως από αυτά τα χειρουργεία αλλάξει αρκετά η τραγουδιστική φωνή και δεν μου αρέσει.Η γιατρός μου είπε ότι θα είναι πιο ένρινη (γονίδης  ???).Τώρα θα μου πει κάποιος σιγά ποιος είσαι ο dickinson;Δεν είμαι αλλά με απασχολεί γιατί το τραγούδι είναι πολύ αγαπημένο χόμπι.  :-\

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση.14 μήνες μπουκούνω ξεμπουκώνω.  >:(

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.  :)

 

Υ.Γ:Συγγνώμη αν κάνω λάθος,αλλά δεν βρήκα στο search παρόμοιο thread.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπροστα στην υγεία σου μην σκέφτεσαι τίποτε άλλο.

Κάνε την επέμβαση και σου έυχομαι όλα να πάνε κατ'ευχή.

Θα περάσει το χρονικό διάστημα μετά την επέμβαση που όλα θα έρθουν στην θέση τους, θα ηρεμήσει το σώμα σου και θα ξεκινήσεις να χαίρεσαι και πάλι την φωνή σου.

 

Μην ανησυχείς.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γιατρός μου συμπέρανε από την ακτινογραφία ότι ένα κόκκαλο στην μύτη μου είναι λίγο στραβό και εμποδίζει την εύκολη είσοδο του αέρα με αποτέλεσμα να συντελεί στον φαύλο κύκλο ιγμορίτιδα-->αντιβίωση-->καθάρισμα για μερικές βδομάδες-->ιγμορίτιδα-->αντιβίωση-->προσωρινή ίαση etc.Πιστεύει ότι διορθώνεται εύκολα με επέμβαση.

Καλημέρα,

 

Μάλλον η γιατρός σου διέγνωσε στραβό διάφραγμα. Εκανα αυτήν την επέμβαση ένα χρόνο πριν, και ήταν σωτήρια: έκτοτε, έχω 'ξεχάσει' τι θα πει συνάχι (με ταλαιπωρούσε τουλάχιστον 4 φορές τον χρόνο) και νιώθω μεγάλη άνεση στις αναπνοές, χειμώνα καλοκαίρι. Επειδή τραγουδώ κι εγώ, προσωπικά δεν είχα καμία αλλαγή (τουλάχιστον προς το δυσμενέστερο) της χροιάς μου, άσε που έχω την εντύπωση ότι βελτιώθηκε κάπως και η έκτασή μου.

 

Θα σε συμβούλευα να το προχωρήσεις άμεσα, μια και η θερινή περίοδος είναι η καταλληλότερη (το θαλασσινό νερό βοηθά πολύ στον καθαρισμό της μύτης). Εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου να πάνε όλα κατ' ευχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την επέμβαση στις 20 Μαρτίου. Ρινικό διάφραγμα και Κογχες. Η χροιά της φωνής σου θα παραμείνει ίδια, αλλα θα αλλάξει ριζικά η αναπνοή σου προς το καλύτερο. Εγώ παίρνω αναπνοές που δεν πίστευα ποτέ ότι γινόταν. Θα αντέχεις να τραγουδάς για περισσότερη ώρα, και θα μπορείς να τραγουδάς μεγαλύτερες μουσικές φράσεις σε λεγκάτο.

 

Επίσης αν γυμνάζεσαι θα ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ απο την θετική βελτίωση, τόσο που θα αναρωτιέσαι γιατι δεν την έκανες νωρίτερα.

 

Ξεκαθάρισε με τον γιατρό αν θα κάνεις ρινικό διάφραγμα και κόγχες ή μόνο κόγχες. Και μην φοβάσαι καθόλου για την μουσική.

 

Ότι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθεσινή στιχομυθία με φιλό μου ωρυλά :

"το διάφραγμά σου είναι θεόστραβο. Πώς αναπνέεις με αυτή τη μύτη?"

Απ. "Δεν ξέρω, δεν εχω δοκιμάσει να αναπνεύσω με άλλη... ;D"

 

Ήταν κατηγορηματικός στο να κάνω επέμβαση "ισιώματος" του διαφράγματος, και μου εξηγούσε αρκετή ώρα τις θετικές συνέπειες.

Μάλλον ψήθηκα και στην πρώτη ευκαιρία θα pull the trigger...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την επέμβαση στις 20 Μαρτίου. Ρινικό διάφραγμα και Κογχες. Η χροιά της φωνής σου θα παραμείνει ίδια, αλλα θα αλλάξει ριζικά η αναπνοή σου προς το καλύτερο. Εγώ παίρνω αναπνοές που δεν πίστευα ποτέ ότι γινόταν. Θα αντέχεις να τραγουδάς για περισσότερη ώρα, και θα μπορείς να τραγουδάς μεγαλύτερες μουσικές φράσεις σε λεγκάτο.

 

Επίσης αν γυμνάζεσαι θα ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ απο την θετική βελτίωση, τόσο που θα αναρωτιέσαι γιατι δεν την έκανες νωρίτερα.

 

 

Αυτή ήταν η καλύτερη απάντηση  :D

 

Κουράζομαι σχετικά εύκολα στο τραγούδι και όλο ψάχνω μαθήματα τεχνικής στο νετ αλλά βλέπω μικρή βελτείωση.Ίσως η κατεστραμμένη ρινική κοιλότητα να είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο.

 

Ευχαριστώ παιδιά.Έφυγα για χειρουργείο  8)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλος ενας για χειρουργειο.Εχει διαγνωσθει το προβλημα στο διαφραγμα και την επιβαρυνση που εχει η αναπνευστικη οδος σε πολλες δραστηριοτητες( αεροβικης φυσεως κυριως πχ.κολυμπι ,τρεξιμο ,παιξιμο στα τυμπανα και το ροχαλιτο την ωρα του υπνου.)

Οποτε με βλεπω συντομα να την κανω (την επεμβαση)Το 50% των ανδρων εχουν προβλημα στο διαφραγμα και οσο μεγαλωνουν αυτο χειροτερευει.Καλη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κι εγώ στραβό διάφραγμα θα ήθελα κάποιες λεπτομέρειες για την επέμβαση... Νοσηλεία (;), διαδικασία, αποκατάσταση, κόστος, χρόνος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κι εγώ στραβό διάφραγμα θα ήθελα κάποιες λεπτομέρειες για την επέμβαση... Νοσηλεία (;), διαδικασία, αποκατάσταση, κόστος, χρόνος...

 

Η μάνα μου είχε πάει για την διάγνωση.Είναι θέμα μιας ημέρας κατά τα λεγόμενα της εκτός και αν λέει ψέμματα για να καθησυχάσει τον κανακάρη της.

 

Λέει;  ??? 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου