Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος τρομπετας SOS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας , εχω μια yamaha τρομπετουλα η οποια εχει να παιξει 8 χρονια + .

τα κλειδια καθηστερουν να ανεβουν παρολο που την καθαρισα και χρησιμοποιησα λαδι.

 

μιλησα με καποιον ειδικο στα πνευστα και μου ειπε πως εχει μαζεψει πουρι ( ; ) και θα χρειαστει περιπου 50 ευρο για να την καθαρισει .

 

Μπορει καποιος να μου δωσει μια λυση να δοκιμασω εστω καποιο υλικο κατι μπας και τα καταφερω μονος ?

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων.

hy do they always send the poor???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα σου πρότεινα να μην δοκιμάσεις τίποτα. Οι ανοχές μεταξύ πιστονιού και βαλβίδας είναι απειροελάχιστες. Οποιαδήποτε "στραβή" μπορεί να κοστίσει πολύ πιο  ακριβά από ένα απλό service.

 

Μετά από 8 χρόνια απραξίας, καλό είναι να γίνει μια καθιερωμένη (+ κάτι extra) συντήρηση.

 

τα κλειδια καθηστερουν να ανεβουν παρολο που την καθαρισα και χρησιμοποιησα λαδι.

 

Tι λάδι; Πόσο; αν έβαλες πάρα πολύ δημιουργεί φυσσαλίδα και κενό και είναι λογικό η επαναφορά να είναι αργή. Υποθέτω ότι γνωρίζεις με ποια σειρά και προς ποια κατεύθυνση μπαίνουν πάλι τα πιστόνια.

 

Θα σου πρότεινα ξανά τεχνικό. Είναι "λεπτό" το ζήτημα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εβαλα πολυ, την καθαρισα πριν δοκιμασω ( ελαφρα ) και παρατηρησα οτι τα κλειδια συνεχιζουν να ανεβαινουν αργα μετα το πατημα.

 

ευχαριστω θα την στειλω τοτε μην κανω καμια μεγαλυτερη ζημια.

hy do they always send the poor???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου