Προς το περιεχόμενο

Αρνητική Αξιολόγηση σε Αγγελία μετά την πώλησή τ&#



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Έχει τραβήξει 6 σελίδες τούτο το νήμα...για ποιο λόγο άραγε;Επειδή προσπαθούμε να εξηγήσουμε κοινωνιολογικά και νομικά το αν μπορεί ή υποχρεούται ο εκάστοτε πωλητής να αρθρώσει πέντε γ@μημένες λέξεις "φίλε άκυρο,την έδωσα αλλού";

 

Και ενώ όλοι ξέρουμε ποιο είναι το σωστό και τι θα θέλαμε να συμβεί σ' εμάς αν βρισκόμασταν στη θέση του ΟΡ,παρ' όλα αυτά προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε ή να υποβαθμίσουμε τέτοιες συμπεριφορές.

 

Ζω κι εγώ στον μικρόκοσμο του φίλου npap...

Ό,τι λέμε το κάνουμε και ό,τι δεν κάνουμε δεν το λέμε.

Μισό λεπτάκι...

 

Γιατί σε περίπτωση αγγελίας, δικής μου, για δουλειά, μου έπεσαν 300 email σε μία ημέρα. Το θεωρώ ότι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να απαντήσω 299 φορές "sorry but no go". Ούτε καν με copy paste... Οπότε έβαλα edit στην Αγγελία ότι μόνο οι shortlisted θα ενημερωθούν. Αλλά το θεωρώ μάλλον υπερβολικό... τέλος πάντων.

 

Το ότι υπήρχε ένα τηλεφώνημα με κάποια λόγια, άρα και κάποια ψιλο επαφή αλλάζει το πράγμα, αλλά μη τρελαθούμε κι όλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

"κάποια λόγια" είναι το "κλείνουμε και σε παίρνω αύριο για τα διαδικαστικά"???...

και την επόμενη εξαφανίζεσαι? δηλαδή φίλε συνονόματε εσύ πως κάνεις τις "συμφωνίες" σου για να πουλήσεις μερικές παρτιτούρες ας πούμε....

παρουσία συμβολαιογράφου για να σε εμπιστευτεί ο άλλος και να μετράει ο "λόγος" σου?  ;D  ώστε να έχει το "δικαίωμα" να "ενοχληθεί" άμα την επόμενη τον γράψεις στα @@ σου...

 

η όλη ιστορία (και όχι εσύ προσωπικά εννοείται) μου θυμίζει σε "προβολή" (μη βιαστούν οι "καραδοκούντες την λέξη" ως αφορμή "δίκης") τον μέσο Έλληνα και την συνήθη "ευθιξία" του ως κανόνα... του άγγιξαν το "προνομιάκι" που αφορά την δική του τσέπη? σκούζει ως πρόβατο στη σφαγή...το βαφτίζει εν γενέσει απαράδεκτο ηθικά (απριόρι και άσχετα με το πως και γιατί)...

πριν μερικές βδομάδες υποβίβασαν την "δωροληψία των εφοριακών" από κακούργημα σε πλημμέλημα... δεν άνοιξε μύτη φυσικά... και με τις "ηθικές εκπτώσεις" που βλέπω ότι οι περισσότεροι κάνουν για να μη "χαλάσουν τη ζαχαρένια τους" ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ σε λίγο θα γίνει και πταίσμα χωρίς να ασχοληθεί κανείς...

 

και αν εδώ μέσα που το μέσο ΙQ (και ο "πολιτισμός" σε προέκταση αντίληψη και θέση διαμορφώνοντας "ηθική στάση") ξεπερνά κατά τι της θείας μου της Αφροξυλάνθης έχει αυτήν την θέση, τι να περιμένω από την δεύτερη?

 

πάντα φιλικά και με μια φιλική παράκληση... επειδή μια κοινότητα είμαστε και αύριο κάποιος σας μπορεί να μου πουλήσει έστω ένα "μανταλάκι"... ας μου κάνει τη χάρη αν μου πει "έκλεισε" μη το κάνει φορώντας φορώντας "μποξεράκι"... θα "στεναχωρηθώ" (κατ ελάχιστον) εγώ ο γραφικός...

 

ΥΓ. τώρα οι "θεματοφύλακες" του noiz που θα μου προσάψουν ότι "ξεχειλώνω" ένα θέμα στο περί ανέμων ας κάνουν δουλειά τους...

ΥΓ2 χο χο... η θέα στο ηλιοβασίλεμα από γαιδουράκι δεν είναι τόσο άσχημη τελικά... ειδικά αν ο "ανεμόμυλος" πίσω ήταν "χάρτινος"... ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

"κάποια λόγια" είναι το "κλείνουμε και σε παίρνω αύριο για τα διαδικαστικά"???...

και την επόμενη εξαφανίζεσαι? δηλαδή φίλε συνονόματε εσύ πως κάνεις τις "συμφωνίες" σου για να πουλήσεις μερικές παρτιτούρες ας πούμε....

παρουσία συμβολαιογράφου για να σε εμπιστευτεί ο άλλος και να μετράει ο "λόγος" σου?  ;D  ώστε να έχει το "δικαίωμα" να "ενοχληθεί" άμα την επόμενη τον γράψεις στα @@ σου...

Με συμβόλαιο φυσικά που έχω ακριβοπληρώσει για να ισχύει παντού, και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... Αλλά είναι άλλο αυτό.

 

η όλη ιστορία (και όχι εσύ προσωπικά εννοείται) μου θυμίζει σε "προβολή" (μη βιαστούν οι "καραδοκούντες την λέξη" ως αφορμή "δίκης") τον μέσο Έλληνα και την συνήθη "ευθιξία" του ως κανόνα... του άγγιξαν το "προνομιάκι" που αφορά την δική του τσέπη? σκούζει ως πρόβατο στη σφαγή...το βαφτίζει εν γενέσει απαράδεκτο ηθικά (απριόρι και άσχετα με το πως και γιατί)...

πριν μερικές βδομάδες υποβίβασαν την "δωροληψία των εφοριακών" από κακούργημα σε πλημμέλημα... δεν άνοιξε μύτη φυσικά... και με τις "ηθικές εκπτώσεις" που βλέπω ότι οι περισσότεροι κάνουν για να μη "χαλάσουν τη ζαχαρένια τους" ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ σε λίγο θα γίνει και πταίσμα χωρίς να ασχοληθεί κανείς...

 

και αν εδώ μέσα που το μέσο ΙQ (και ο "πολιτισμός" σε προέκταση αντίληψη και θέση διαμορφώνοντας "ηθική στάση") ξεπερνά κατά τι της θείας μου της Αφροξυλάνθης έχει αυτήν την θέση, τι να περιμένω από την δεύτερη?

 

πάντα φιλικά και με μια φιλική παράκληση... επειδή μια κοινότητα είμαστε και αύριο κάποιος σας μπορεί να μου πουλήσει έστω ένα "μανταλάκι"... ας μου κάνει τη χάρη αν μου πει "έκλεισε" μη το κάνει φορώντας φορώντας "μποξεράκι"... θα "στεναχωρηθώ" (κατ ελάχιστον) εγώ ο γραφικός...

 

ΥΓ. τώρα οι "θεματοφύλακες" του noiz που θα μου προσάψουν ότι "ξεχειλώνω" ένα θέμα στο περί ανέμων ας κάνουν δουλειά τους...

ΥΓ2 χο χο... η θέα στο ηλιοβασίλεμα από γαιδουράκι δεν είναι τόσο άσχημη τελικά... ειδικά αν ο "ανεμόμυλος" πίσω ήταν "χάρτινος"... ;D

Για τα υπόλοιπα το ζήτημα είναι, ότι γενικά ενοχλούμαι με προσωπικά σχόλια. Το να σχολιάζεις μία κατάσταση και μία συναλλαγή είναι μια χαρά, το να σχολιάζεις έναν άνθρωπο δεν είναι.

 

(φυσικά όχι προς εσένα, Νίκο.... Προς Θεού... Προς οποιονδήποτε πάει αυτό).

 

Δε μπορείς να ξέρεις τι έχει γίνει στην άλλη άκρη του τηλεφώνου. Μπορεί ο άλλος να την έκανε σκατούλικα... οκ... Κανονίζεις και δε ξαναμιλάς με τον τύπο. Μπορεί να έπαθε και κάτι και δε μπόρεσε να πάρει τηλέφωνο... Μπορεί... οτιδήποτε...

 

Για αυτό λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι θέσεις μου σε όλη τη συζήτηση εδώ στηρίχθηκαν σε ένα "ΑΞΙΩΜΑ" ... την παραδοχή της ορθότητας του στόρι που μας παρέθεσε ο συμφορουμίτης μας (και έτσι κάνω πάντα και το τήρησα στο ακέραιο... με το αν ο άλλος ήταν έτσι ή αλλιώς ή και οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να συμβαίνει, οδηγούμαστε συνήθως να αναρωτιόμαστε για την "προπέλα" της "γιαγιάς" μας και το κατά πόσο αυτή την καθιστά στην συνείδησή μας "κότερο"... κάτι που ως πρακτική "ξεπερνά" την δική μου λογική)...

 

τες πα... είπα και παραπάνω θα αναμασώ τα ίδια αν συνεχίσω αλλά μυαλό δεν βάζω... 8)

 

τα φτωχά ελληνικά μου εξαντλήθηκαν...αν δεν μπόρεσα να εκφράσω την θέση μου ζητώ συγνώμη αλλά δεν περιγράφω άλλο... ;D

 

 

ΥΓ αν Νικόλα όπως λες (και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω), όλες οι συναλλαγές σου είναι μέσω γραπτών συμβάσεων, όντως δεν σε αφορά και η κουβέντα περί αθέτησης "λόγου"... και δικαίως μιλάς για "κάποια λόγια"... ειλικρινά όμως θα είσαι "παροιμιώδης" περίπτωση (με την καλή έννοια της ακολουθίας πράξης λόγων) σε ότι έχω ζήσει μέχρι τώρα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΥΓ αν Νικόλα όπως λες (και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω), όλες οι συναλλαγές σου είναι μέσω γραπτών συμβάσεων, όντως δεν σε αφορά και η κουβέντα περί αθέτησης "λόγου"... και δικαίως μιλάς για "κάποια λόγια"... ειλικρινά όμως θα είσαι "παροιμιώδης" περίπτωση (με την καλή έννοια της ακολουθίας πράξης λόγων) σε ότι έχω ζήσει μέχρι τώρα...

Μπορεί εγώ να μπερδεύτηκα, αλλά αν μιλάς (όπως κατάλαβα) για το να πουλάω παρτιτούρες άλλων συνθετών, φυσικά και υπάρχει συμβόλαια (3 αντίτυπα) τυπωμένα και υπογεγραμμένα από εμένα και τον συνθέτη.

 

Αν μιλάς και μια απλή συναλλαγή με έναν πελάτη που αγοράζει μία παρτιτούρα, τότε υπάρχει αυτό που ορίζει ο νόμος: Η απόδειξη (ή το τιμολόγιο).

 

Τώρα για το θέμα μας, απλά λέω ότι μπορεί κάτι να συνέβει, ή απλά μπορεί ο τύπος να ήταν παπάρας. Αλλά ακόμη και τα συμβόλαια έχουν το force majeur clause (εγώ έχω βάλει. Αν γίνει σεισμός, καταποντισμός, κλπ, δε μπορεί να βρεθώ να χρωστάω)... Όπως επίσης έχω ανεχτεί 2 πελάτες (για παιχνιδια Η/Υ) που τελικά με πλήρωσαν λίγα γιατί "το παιχνίδι δε θα βγεί" ή "τελικά δε μου αρέσει αυτό που κάνεις" ή και "..." (σιωπή). Αποφάσισα ότι, φυσικά, δε θα ξανακάνω δουλειά μαζί τους, και ταυτόχρονα μη χαλαστώ άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ή απλά μπορεί ο τύπος να ήταν παπάρας.

 

νά μαστε λοιποοοόν... στο "αξίωμά" μας ο τύπος ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΑΡΑΣ...

 

όπως είπε και ο φίλτατος Grey, πρέπει να το συζητάμε 7 σελίδες (με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε) για να το παραδεχθούμε?

 

και δεν πρέπει μια κοινότητα να προβληματίζεται "μόνιμα" και σε κάθε ευκαιρία για την αντιμετώπιση τέτοιων φαινομένων (ακόμα και αν φαντάζει πρόσκαιρα ακατόρθωτη μια άμεση λύση κατά περίπτωση)?

 

όλα και μια ζωή "σπονδή στο δε βαριέσαι"?

 

ΥΓ αφορμή είναι το ποστ σου... ρητορικές είναι οι ερωτήσεις... όσο για τις παρτιτούρες απλή συναλλαγή μικρής αξίας ήθελα να εννοηθεί...

ΥΓ2 ας με σταματήσει κάποιος... πυροβολώντας με, κλειδώνοντας το θέμα ξέρω γω... ο βιασμός του αυτονόητου με σεληνιάζει παιδιόθεν και τελικά δε με βλέπω να σταματάω την παρλαπίπα μόνος μου παρότι μου το υποσχέθηκα... ;D :P

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου