Προς το περιεχόμενο

ψάχνω μαλακές + ανθεκτικές χορδές για ηλεκτρική κιθαρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,

ψαχνω χορδες οι οποιες αφ'ενός να αντεχουν κανα έναν με ενάμισυ μηνα (10αρες παντα) και αφε'δύο  8) να ειναι μαλακές..οπως ειναι oi boomers --αλλα δεν αντεχουν καθολου..δυστυχώς. παιζω μεταλ και ΔΕΝ θελω πριμαριστες χορδες.

Ευχαριστώ.

 

εχω αποριψει blue steel, boomers ..

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Boomers δεν ειναι "μαλακες" χορδες ,οχι πως υπαρχουν και μεγαλες διαφορες μεταξυ των διαφορων χορδων αυτου του τυπου βεβαια (nickel plated rw) αλλα σιγουρα λογω του μεγαλου core που εχουν ειναι απο τις πλεον "σκληρες" στην κατηγορια αυτη.

 

Κανονικες χορδες (δηλ.χωρις επιστρωση) που να αντεχουν ενα μηνα απλα ΔΕΝ υπαρχουν.(Οπως δεν υπαρχουν και...μη πριμαριστες rw χορδες....)

 

Οι πιο μαλακες χορδες αυτου του τυπου ειναι οι Ernie Ball regular slinkies (010-046) και γενικα ολες οι round core χορδες (οπως π.χ οι vintage Dean Markley)

 

Aν θες λιγοτερο Bright χορδες τοτε θα πρεπει να πας σε Pure nickel χορδες που αντεχουν και λιιιγο παραπανω απο τις nickel plated & ειναι και δραματικα πιο μαλακες,οι καλυτερες και φθηνοτερες ολων ειναι οι PYRAMID (τις βρισκεις μονο στον Thomman) 

 

Μιλαμε βεβαια μονο για τις τυλιχτες χορδες γιατι οι ατυλιχτες (καντινια) ειναι ΙΔΙΕΣ σε ολες τις μαρκες χορδων.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πήρα τις webstrings και ησύχασα(και από την τιμή τους)

ωραίο πράγμα να αλλάζεις χορδές για πλάκα χωρίς να σκέφτεσαι το κόστος!!!

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θες λιγοτερο Bright χορδες τοτε θα πρεπει να πας σε Pure nickel χορδες που αντεχουν και λιιιγο παραπανω απο τις nickel plated

 

εχω δοκιμασει nickel rockers της ghs αλλα ηταν πολυ μουντες...χμμ...λεω να δοκιμασω τις ernie ball τις 10αρες αμα ειναι..

 

Thanx για τον χρόνο σας.

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Φορές παρήγγειλα απο 10 σετ, πεθαμένες όλες  ::)

Καταπληκτική τιμή οι Webstrings αλλα μάλλον ότι πληρώνεις παίρνεις....χειρότερες και απο τις Boomers που θεωρώ γενικά απαράδεκτες...

Πιθανότατα στάθηκα άτυχος αλλα δεν έχω καμμία όρεξη να το διαπιστώσω ξαναπαραγγέλνοντας...

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 Φορές παρήγγειλα απο 10 σετ, πεθαμένες όλες  ::)

Καταπληκτική τιμή οι Webstrings αλλα μάλλον ότι πληρώνεις παίρνεις....

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου