Προς το περιεχόμενο

Free -Trouble On Double Time


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα, ει δυνατόν, τη βοήθειά σας για να βγάλω τα parts του μπάσου, στο παρακάτω κομμάτι:

 

 

έχω βγάλει το βασικό riff (από Ε), καθώς και εκείνο στα τελειώματα του chorus (0:56-1:00), ωστόσο δε μπορώ να βγάλω τα ενδιάμεσα riff (από Α, νομίζω) στα 0:32-0:37, 0:42-0:55.

 

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες τις να σου πω τις νότες ή κάτι πιο οπτικό-ακουστικό;

 

Ας δοκιμάσουμε με τις νότες, πρώτα, κι αν δε μου βγει, θα σου πω.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πρώτο σημείο που ζητάς από 0,32 - 0,37 το κομμάτι πάει στην τέταρτη (λα) και οι νότες είναι με μια γρήγορη προσπάθεια που έκανα Α-Α ( 7ο τάστο της ρε χορδής) E κενή, G (3o τάστο στην E χορδή με ελαφρό bend) πάλι G χωρίς bend, Α (στο 5ο τάστο της Ε), C με ελαφρό bend, G, E κενή και E στο 7ο τάστο της Α χορδής. δες αν σου ακούγεται σωστά και σου λέω και το άλλο.

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πρώτο σημείο που ζητάς από 0,32 - 0,37 το κομμάτι πάει στην τέταρτη (λα) και οι νότες είναι με μια γρήγορη προσπάθεια που έκανα Α-Α ( 7ο τάστο της ρε χορδής) E κενή, G (3o τάστο στην E χορδή με ελαφρό bend) πάλι G χωρίς bend, Α (στο 5ο τάστο της Ε), C με ελαφρό bend, G, E κενή και E στο 7ο τάστο της Α χορδής. δες αν σου ακούγεται σωστά και σου λέω και το άλλο.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω σε λίγο και το δεύτερο μέρος που θες γιατί αυτός έκανε πολλά bends και θέλω να βρώ τις σωστές νότες

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από 0,42 - 0,55 από τη μέση του μανικιού παίζεις: E, G# (bend), A# hammer on B - slide C# + λίγο vibrato (όλο αυτό το παίζεις 3 φορές). άκου και πες μου αν είναι έτσι.

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από 0,42 - 0,55 από τη μέση του μανικιού παίζεις: E, G# (bend), A# hammer on B - slide C# + λίγο vibrato (όλο αυτό το παίζεις 3 φορές). άκου και πες μου αν είναι έτσι.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι, μαν!

 

Δε μπορούσα να τα βγάλω με τίποτα, γιατί μου είχε κολλήσει ότι παίζει root-8η (ενώ, τελικά, έκανε bends & hammer on).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το είχα ξανακούσει το κομμάτι. ελπίζω να μην μου ξέφυγε καμία λάθος νότα. (αν και δεν νομίζω) - καλή συνέχεια. 

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το είχα ξανακούσει το κομμάτι.

Κακώς, πολύ κακώς.

Ειδικά τώρα τελευταία με το κόλλημα που έχει φάει ο Βonamassaς με τον Kossof έχουν αρχίσει και απολαμβάνουν "τιμές" και από τους μοντέρνους ακροατές.  ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου