Προς το περιεχόμενο

Ασκησεις φωνητικης - Ζεσταμα φωνης...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,

 

γνωριζετε μηπως καποιον δασκαλο εγνωσμενης αξιας που να εχει κανει βιντεο μαθηματα στο youtube ? Βρηκα αυτον

 

 

αλλα δεν γνωριζω αν ειναι καλος , με την εννοια αν οι ασκησεις του ειναι σωστες η οχι... Γενικα δεν μπορω να παω σε ωδειο λογο χρονου... Οποτε θα βολευε αν μπορουσα να ακολουθησω μια σειρα μαθηματων μεσω youtube ... Δεν με ενδιαφερουν εξεζητημενα πραγματα... Ουτε να ανεβοκαταβηαινω οκταβες... Απλα να τοποθετουμε σωστα και να μην κανω ζημια στην φωνη μου... Γενικα ειμαι αυτος στο βινετο παρακατω ωστε να παρετε μια ιδεα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα αρη.Κοιτα ο πιο γνωστος ειναι ο brett manning υπαρχει και  cd αλλα και βιντεο απο ιντερνετ που μπορεις να δεις καποια πραγματα.θα βρεις λογικα και το σι ντι του σε παρα πολλα σαιτ.

κοιταξε αυτο που λες το καταλαβαινω αλλα μολις τοποθετησεις σωστα την φωνη σου θα ανεβοκατεβαινεις και οκταβες.Αν δεν μπορεις να το κανεις σημαινει οτι δεν εχεις σωστη θεση.Αρα αυτα ερχονται ταυτοχρονα το οποιο σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις μετριο δουλειες αν πεις οτι ερευνας το τραγουδι.

τωρα αν θες πχ να μην κανεις κακο απλα μην τραγουδας πολυ και σε νοτες που δεν σου βγαινουν.

οτιδηποτε περα απο αυτο κατ εμε θελει δουλεια και καθοδηγηση προσωπικα γιατι καθε φωνη ειναι ιδιατερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ζέσταμα φωνής καθώς και για τεχνικές πώς να κάνεις τη φωνή σου γρέζο, screaming κτλ, με είχε προτεινει ένα παιδί που κάνει screaming σε μπάντα, το zen of screaming της melissa cross. Ρίξ'του μία ματιά και δες αν σε βολεύει. Έχει μέσα test για να δείς αν είσαι βαρύτονος, τενόρος κτλ, και μετά έχει cd με το κατάλληλο ζέσταμα ανάλογα με το range σου. Εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πρόβλημα μου δεν ειναι τόσο το γρεζι ... Οσο το γεγονός ότι η φωνή μου ποιανει χαμηλές εώς πολύ χαμηλές νότες ... Μεσαίες επίσης ... Και δυσκολεύονται πολύ σε ψιλές νότες ... Ομως με άνεση μπορω να τραγουδισω τσιριδες ... Δηλαδή χανω τις ενδιάμεσες νότες ... Θα ήθελα μια τεχνική να διευρυνω το εύρος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δεν μπορω να παω σε ωδειο λογο χρονου... Οποτε θα βολευε αν μπορουσα να ακολουθησω μια σειρα μαθηματων μεσω youtube ... Δεν με ενδιαφερουν εξεζητημενα πραγματα... Ουτε να ανεβοκαταβηαινω οκταβες... Απλα να τοποθετουμε σωστα και να μην κανω ζημια στην φωνη μου...

 

Αυτο που ζητας απλα δε γινεται...και οκταβες θα ανεβοκατεβεις σε καποια φαση και ολα τα παρελκομενα. Η μαθενεις να τραγουδας η δεν μαθενεις. Τωρα απο εκει και περα, ζημια θελει πολυ προσπαθεια για να κανεις...μα πολυ. Ο καλυτερος(?) τροπος για να κανεις ζημια ειναι να τραγουδας, να ποναει ο λαιμος σου και εσυ να συνεχιζεις το ιδιο. Κατα τα αλλα ακομη και κατι στραβα να κανεις αν δεν το ζοριζεις δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

 

Τωρα προφανως και δεν ειναι ολοι οι καθηγητες ειδικοι σε ολα τα ειδη μουσικης. Αλλα απο το τραγουδι που διαλεξες υποθετω οτι γερνεις κατα ροκ μερια. Ο brett manning που προαναφερθηκε ειναι οντως πολυ διασημος αλλα ασχολειται κυριως με πιο απαλα/γνωστα ειδη μουσικης πχ rnb. Νομιζω οτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις τα προγραμματα/βιβλια πχ καποιων απο τους Jaime Vendera, Kevin Richards η Ken Tamplin και να ασχοληθεις μονος σου.  ;) Ο Richards εχει και καποια βιντεο δωρεαν στο youtube παντως αμα ψαξεις rockthestagenyc.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Άρη, επειδή και εγώ δεν μπορώ να κάνω μαθήματα, το'χω ρίξει στο ψάξιμο μέσω διαδικτύου εδώ και λίγο καιρό.

 

Αυτός ο τύπος δίνει πλήρη εξήγηση και ασκήσεις για τη λειτουργία του διαφράγματος, το πιο σημαντικό πράγμα στο τραγούδι - γνώμη μου.

 

 

Ενδεικτικά αυτό είναι το πρώτο μέρος, δες τα και τα 4 και εάν τα ακολουθείς πιστά - 5-10 λεπτά είναι οι ασκήσεις - όπως λέει και ο ίδιος θα δεις μεγάλη βελτίωση. Αυτό για το διάφραγμα.

 

Το βίντεο που ανέβασες είναι επίσης πολύ καλό και σύντομο, είναι 4 στο σύνολο νομίζω. Εάν τα συνδυάσεις έιναι 15-20 λεπτά και μαζί με τις ασκήσεις διαφράγματος πες χοντρικά μισή ώρα.

 

Για αυτό που λές δεν θες να ανεβοκατεβαίνεις οκτάβες απλά σκέψου να θέλει κάποιος να του μάθεις κιθάρα και να σου πει "Ξες Άρη δε θέλω να ανεβοκατεβαίνω πεντατονικές"  ::)

 

Εκεί που λες πως δεν μπορείς να πιάσεις τις ψηλές νότες αλλά πιάνεις τις τσιρίδες είναι φυσιολογικό. Εάν κατάλαβα καλά η περιοχή αυτή είναι η mixed voice πάνω από την στηθική - chest voice / χαμηλές και μεσαίες - και κάτω από την κεφαλική - head voice ή τσιρίδα :P. Είναι από τα πιο δύσκολα και ωραία πράγματα στο τραγούδι, να έχει κάποιος γεμάτο, δυνατό ήχο σε αυτήν την περιοχή.

 

Long story -> short: Κάνε το 30' ζέσταμα τακτικά και θα δεις μεγάλη βελτίωση. Επίσης ψάξε και άλλα βίντεο και δες τι σου ταιριάζει, αυτό πιστεύω έιναι το καλύτερο, να το βρεις μόνος σου.

 

Καλή σου πρόοδο και ωραίο θα ήταν να δούμε ένα ακόμα βίντεο μετά από λίγο καιρό.

 

Τυχαία βρήκα αυτό :o. Προλάβετε λέμε οι τιμές πιάσαν πάτοοο ;D!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stoyo σε ευχαριστω πολύ κι εσένα για την απάντηση . Οταν λέω δεν θέλω να ανεβοκατεβαινω οκτάωρο εννοώ ότι δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ επαγγελματικά με το θέμα πέραν του να παίζω με το συγκρότημα μου στα λάιβ και να είμαι πιο ξεκουραστος ... Και γενικα να λέω τις διασκευές χωρίς να χρειάζεται να χαμηλωνουμε το κουρδισμα .

 

Το θέμα μου στα λάιβ ειναι ότι συνήθως δεν υπάρχει χώρος και χρόνος να απομωνοθει κάποιος και να κάνει τα sssssssshhhhhhh , laga laga ya ya ya

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασκήσεις αυτές μπορούν να γίνουν όπου εσύ κρίνεις αλλά σκέψου πως όυτε κάνει κάποιος ζέσταμα πεντατονικές, arpegio κτλ. κατά τη διάρκεια του λάιβ. Αυτά τα τά κανεις από πριν ώστε να έχεις ζεστή φωνή όταν θα πάς να τραγουδήσεις.

 

Ειδικά αυτό που λες να μην αλλάζετε το κούρδισμα, ο κάθε άνθρωπος έχει διαφωρετική φωνή και εάν η φωνή σου είναι πιο χαμηλήτονικά ίσως σου πάρει κάποιο χρόνο παραπάνω να το πετύχεις αυτό.

 

Για να είσαι πιο ξεκούραστος κάνε ασκήσεις αναπνοής δύο και τρεις φορές τη μέρα. Ακόμσ και στη δουλειά μπορείς να δουλεύεις το διάφραγμα κάνοντας τις ασκήσεις στο βίντεο που σου έδειξα 1,2,3ο μέρος, χωρίς να σε καταλαβείνει κανείς, απλά θα αναπνέεις.

 

Για την έκταση τώρα θα πρέπει να έχεις πολύ υπομονή γιατί θέλει αρκετό καιρό και εξάσκηση για να τραγουδήσεις τις ψηλές με γεμάτο ήχο.

 

Αυτά από μένα, επειδή μπορεί να σου λέω χαζομάρες ψάξε μόνος σου ή βρες έναν καλό δάσκαλο φωνητικής, μπορείς να κάνεις μαθήματα μέσω skype εάν έχεις τα βαλάντια. Μπορείς επίσης να γραφτείς σε κάποιο forum - νομίζω είναι 30-50$ το μήνα - και να ανεβάζεις εκεί τα βίντεό σου, να ρωτάς ότι χρειάζεσαι και μπορείς να βρεις και μαθήματα βιντεοσκοπημένα που έχουν κάνουν άλλοι.

 

Καλή υπομονή και κουράγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου