Προς το περιεχόμενο

Ραδιοφωνική εκπομπή από το σπίτι (Βοήθεια!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.. Κάνω ραδιόφωνο εδώ και δέκα χρόνια. Τον τελευταίο χρόνο λόγω δουλειάς αναγκαζομαι να ηχογραφώ. Αλλα Που??

Στο PC. 8O

Δεν έχω καλό μικρόφωνο. Σκεφτομαι να αγοράσω τα εξης παρακάτω για καλύτερη απόδοση:

 

1) Για Κονσολα : Phonic - MU1002 (2 Mic/Line 4 Stereo Compact Mixer)

 

http://www.phonic.com/products/mixer.php?tabSelection=nonpoweredmixers&categoryTab=categoryTabMixer

 

2) Για μικρόφωνο : Sennheiser E-825-S (Δυναμικό μικρόφωνο)

 

http://www.sennheiser.com/sennheiser/icm.nsf/root/04511

 

 

(Οικονομικη αγορά 140€ :wink: )

 

Θελω να ρωτήσω αν είναι καλές επιλογές.

 

Για το PC τι είναι καλύτερο? Δυναμικό η πυκνώτικο μικρόφωνο? Και ποιο είναι συμβατο χωρίς κονσόλα ήχου?

 

Αν τα αγοράσω θα εχω καλη απόδοση στον ήχο και στο Mic?

 

Πολλές ερωτήσεις ε? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει καλά από τα λεγόμενά σου , θες να ηχογραφείς ραδιοφωνικές εκπομπές στο σπίτι σου και να δίνεις τα playback σε κάποιο σταθμό ? Αν ναι , νομίζω ότι για τη δουλειά που τα χρειάζεσαι είναι ικανοποιητικά σαν συνδυασμός.

 

Η παραπάνω κονσολίτσα δέχεται και δυναμικό μικρόφωνο και πυκνωτικό (γιατί έχει phantom power 48v) Προσωπικά θα επέλεγα για τη συγκεκριμένη εργασία ένα φτηνό πυκνωτικό μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος με κόστος μέχρι 120 ευρώ βλέπε Behringer Β-1 ( Στόλλας) και Studioprojects Β1 (Bon Studio).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνοντας τον dither σχετικά με το μικρόφωνο, θα ήταν καλό να αναφέρεις σε τι χώρο θα κάνεις τις ηχογραφήσεις. Γιατί πιθανόν το πυκνωτικό να αποδειχτεί πιο δύσχρηστο αν ο χώρος έχει πολλές ανακλάσεις και "τραβάει" από παντού. Ίσως το δυναμικό να είναι πιο ασφαλής λύση.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όσο αφορά την ηχομονωσή μου είμαι μια χαρά. Πάρα Πολύ Μικρος χώρος με πολλα πολλα επιπλα και σε καινουργιο κτηριο με ηχομονωση.

 

Το T.BONE SC450 ειναι πυκνωτικό? Πολύ καλό!! :D

 

Η αγορά θα γίνει σε λιγότερο απο 15 μερες.

 

Ευχαριστω παιδια! :wink:

 

εκτος απο το forum έχω ρωτησει και σε καταστήματα με μουσικα οργανα και δεν εχουν ιδεα.

 

noiz for ever!! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια η παραγγελια καθυστερει διοτι δικαιολογια του σταθμου ηταν να αγορασω καινουργιο μικροφωνο. Βλεπετε οταν ερχονται οι ΜΕΓΑΛΟΙ σταθμοι απο Αθήνα γκρεμιζουν τους τοπικους επαρχιακους σταθμους. :cry: Συντομα σε ενα topic.. Θα καταλαβετε.. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου