Προς το περιεχόμενο

οικονομική ηχομόνωση σε προβάδικο σε σπιτι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε τιμές για γυψοσανίδες ρωτα ο ίδιος.Ιδεα δεν έχω αυτή τη στιγμη γιατί έχει χρόνια που το έφτιαξα.Εγώ έχω κάνει πετροβάμβακα-γυψοσανίδα-και απο πάνω κόλλησα μοκέτα.Μέσα παίζουμε με ένταση live και δίπλα στα 3-4 μέτρα είναι το σπίτι μου .Συγκεκριμένα το δωμάτιο του μωρού.Μέσα στο σπίτι ακούγετε σαν να παίζει ένα ραδιάκι χαμηλά.Δε ξέρω αν σε βοήθησα.Επίσεις έχω φτιάξει και ένα τελάρο με γυψοσανίδα και μέσα πετροβάμβακα για να κλείνω το παράθυρο και έχω μονώσει και τη πόρτα.Κάτω έβαλα χαλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι

 

Βαλτε πετροβαμβακες χιμα και μονοι σας (επειδη πιανουν τα χερια σας) αφηστε τους και εκτεθημενους και καθηστε να αναπνεετε τον καρκινο που βγαζουν.

 

Αλλα εσεις ξερετε, πιανουν και τα χερια σας τι αναγκη εχετε?

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχομονωση ενος χωρου κοστολογειται

 

1. Μελετη

2. Κοστος για υλικα κατασκευης

3. Εργασια

 

 

Ο πιο προφανης τροπος μειωσης του κοστους ειναι να γινει η εργασια απο τον ενδιαφερομενο. Το κοστος των υλικων και η μελετη παραμενει και εξαρταται απο το χωρο  την τοποθεσια του χωρου και την χρηση του.

 

 

Η ακουστικη βελτιωση ενος ηδη ηχομονωμενου χωρου μπορει να γινει σχετικα πιο ευκολα αλλα και παλι απαιτειται μελετη.

 

 

Θα σας συμβουλευα να παρετε τη γνωμη και μια προσφορα απο καποιον ειδικο που θα φερει και την ευθυνη για το αποτελεσμα. Οι αρχες της ηχομονωσης και της ακουστικης βελτιωσης υπαγονται σε νομους της φυσικης. Δεν υπαρχουν θαυματουργοι-οικονομικοι τροποι αλλα μονο σωστοι τροποι κατασκευης.

 

Νικος

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι

 

Βαλτε πετροβαμβακες χιμα και μονοι σας (επειδη πιανουν τα χερια σας) αφηστε τους και εκτεθημενους και καθηστε να αναπνεετε τον καρκινο που βγαζουν.

 

Αλλα εσεις ξερετε, πιανουν και τα χερια σας τι αναγκη εχετε?

 

 

Ποιός μίλησε για εκτεθημένους πετροβάμβακες?Νομίζω είναι είναι κατανοητός ο τρόπος κατασκευής.Οταν μπορείς να το κάνεις μόνος σου γιατί να μη το κάνεις?Δες το τελικό αποτέλεσμα και μετά μπορείς να κρίνεις για το αν πιάνουν τα χέρια μας ή όχι. :-X

Εξάλου το παληκάρι είπε ότι απλά θέλει να ηχομονώσει το χώρο για να κάνει πρόβα.Δεν είπε ότι θέλει να κάνει το abbey road!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaχαχ σωστος ο απο πάνω(και μεις για τοίχους το ίδιο θα κάνουμε), γενικα παντα ήμουν κατα αυτών που εκμπεταλεύονται τους ανρθωπάκους που εχουν ενα χόμπι..παραδειγμα,ειδα κάτι bass absorbers που το κομμάτι κανει 100-300 ευρω ενω ειναι ενα φελιζολ ή αφρολέξ με περιεργο σχημα που δε νομίζω να 'χει στον ηχο τοση διαφορά με ενα που θα φτιαχνα εγώ με το ιδιο υλικο οση είναι η διαφορά χρημάτων! επίσης ακούω αυτους που έχουν studio που υπεριφανεύοντε για την ακουστική του μέρους κλπ, αλλα εγω εχω κανει στο σπίτι μου παραγογες punk-rock,indie rock(τυμπανα σε στουdio υπολυπα σε μένα) που με λίγο ψάξιμο σε eq και τοποθέτηση μικροφώνων βγαίνει αποτελεσματάρα που ξεπερναει αυτους που επαναπαύονται στον εξοπλισμό και την φοβερη ακουστικη του χώρου που έχουν.. κουρδισμα χώρου λεει...ενα τετράγωνο μερος ειναι!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaχαχ σωστος ο απο πάνω(και μεις για τοίχους το ίδιο θα κάνουμε), γενικα παντα ήμουν κατα αυτών που εκμπεταλεύονται τους ανρθωπάκους που εχουν ενα χόμπι..

 

Εγω ξερω και αλλους που κοριδευουν τον κοσμο και οχι μονο τους χομπιστες

 

Γιατρους: που ενω ξερεις τι εχεις κ τι φαρμακο σου χρειαζεται σε χρεωνουν

 

Αρχιτεκτονες/Μηχανικους : που σε κλεβουν για να σου πουν πως θα χτισεις το σπιτι σου.Βεβαια εσυ ξερεις ποτε ενα σπιτι θα ειναι λειτουργικο κ αντισεισμικο, αφου με τον παππου σου ειχατε χτισει μια μαντρα στη στανη

 

Καθηγητες μουσικης : Σε μαδανε για να σου μαθουν να ροκαρεις??? Μονο για κοροιδα!

 

Δικηγόρους : Καλα αυτοι κ αν κοροιδευουν κ παιρνουν τζαμπα λεφτα

 

Μηχανικους αυτοκινητων : Καλα δεν ξερω ΕΓΩ τι εχει παθει το αμαξι μου? Οξω ατζαμηδες

 

ΚΑΙ αλλοι πολλοι ανεκδιηγητοι που θελουν να μας παιρνουν ΤΖΑΜΠΑ τα λεφτα. Ευτυχως ο Ελληνας δε μασαει κουτοχορτο και τα κανει ολα μονος του και μαλλιστα φτηνα και ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο ολους αυτους τους αχρηστους αγιογδυτες

 

Ο τυπικος ελληνας ειναι αριστος γιατρος/δικηγορος/λογιστης/χρηματιστης/οικοδομος/ηλεκτρολογος/υδραυλικος/καθηγητης/δασκαλος/μηχανικος αυτοκινητων/προπονητης/πρωθυπουργος/μουσικος/ιστορικος/ξερει απο καλο λαδι

 

Στην περιπτωση δε που ασχολειται και με τη μουσικη ειναι επιπλεον αριστος ηχοληπτης/τεχνικος οργανων/ακουστικος μηχανικος/τεχνικος φωτισμου/ κλπ

 

Ολοι οι εξυπνακηδες - πανεπιστημονες ας μας πουν ποσο τουσ κοστισε η φανταστικη ηχομονωση που ΜΕΛΕΤΗΣΑΝ κ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ με τις απεραντες γνωσεις κ ικανοτητες τους, κ κυριως τι αποτελεσμα ειχε

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου