Προς το περιεχόμενο

μουσικες σπουδες στην αγγλια. heeelp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μουσική και η γλώσσα έχουν το θέμα τις συνεχείς ενασχόλησης.

 

Το ίδιο και τα μαθηματικά ή φυσική η χημεία κτλ. Γιατί πάω στοίχημα ότι περισσότεροι δεν θυμούνται ούτε το 1/5 αυτών που μάθανε στο λυκείο αλλά δεν τους ξαναστέλνουμε πίσω. Τέλος πάντων.  Για να μην μιλήσω για σπουδές πανεπιστημιακού επιπέδου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ίδιο και τα μαθηματικά ή φυσική η χημεία κτλ. Γιατί πάω στοίχημα ότι περισσότεροι δεν θυμούνται ούτε το 1/5 αυτών που μάθανε στο λυκείο αλλά δεν τους ξαναστέλνουμε πίσω. Τέλος πάντων.  Για να μην μιλήσω για σπουδές πανεπιστημιακού επιπέδου. :)

 

Nαι αλλα αυτα που εμαθες στα λυκειακα μαθηματα της Φυσικης & των Μαθηματικων δε σου χρειαζονται στην καθημερινη σου ζωη, ουτε by a long shot. Αντιθετως, η γλωσσα μιας χωρας που στην οποια ζεις αποτελει αναγκαια ικανοτητα για την επιβιωση σου, ποσο μαλλον για την σπουδη ενος ακαδημαικου αντικειμενου.

 

Προσωπικα, αν εψαχνα (παραδειγμα) για καποιον να διδαξει Φυσικη σε ενα σχολειο δε θα επελεγα καποιον που εχει τελειωσει μεν Φυσικο αλλα δεν εχει ασχοληθει καθολου με το αντικειμενο εδω και 10 χρονια, τουλαχιστον οχι πριν βεβαιωθω οτι οι γνωσεις του βρισκονται στα επιπεδα που μου χρειαζονται.

 

Παραδειγμα: Οι γονεις μου εχουν τελειωσει και οι 2 το Φυσικο. Ο πατερας μου μετα το πτυχιο του αρχισε να διδασκει σε φροντιστηρια & σχολεια, ενω η μητερα μου εκανε μεταπτυχιακο στη Μετεωρολογια και ασχοληθηκε με αυτο το αντικειμενο. Αμφιβαλλω αν αυτη τη στιγμη μπορει να θυμηθει τους 3 νομους του Νευτωνα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλα αυτα που εμαθες στα λυκειακα μαθηματα της Φυσικης & των Μαθηματικων δε σου χρειαζονται στην καθημερινη σου ζωη, ουτε by a long shot. Αντιθετως, η γλωσσα μιας χωρας που στην οποια ζεις αποτελει αναγκαια ικανοτητα για την επιβιωση σου, ποσο μαλλον για την σπουδη ενος ακαδημαικου αντικειμενου.

 

Προσωπικα, αν εψαχνα (παραδειγμα) για καποιον να διδαξει Φυσικη σε ενα σχολειο δε θα επελεγα καποιον που εχει τελειωσει μεν Φυσικο αλλα δεν εχει ασχοληθει καθολου με το αντικειμενο εδω και 10 χρονια, τουλαχιστον οχι πριν βεβαιωθω οτι οι γνωσεις του βρισκονται στα επιπεδα που μου χρειαζονται.

 

Παραδειγμα: Οι γονεις μου εχουν τελειωσει και οι 2 το Φυσικο. Ο πατερας μου μετα το πτυχιο του αρχισε να διδασκει σε φροντιστηρια & σχολεια, ενω η μητερα μου εκανε μεταπτυχιακο στη Μετεωρολογια και ασχοληθηκε με αυτο το αντικειμενο. Αμφιβαλλω αν αυτη τη στιγμη μπορει να θυμηθει τους 3 νομους του Νευτωνα.

 

 

 

Δεκτό, αλλά ένας που πήρα πτυχίο πριν 10 χρόνια μπορεί να θυμάται περισσότερα από έναν που τέλειωσε πριν από 2 χρόνια, και ας μην ασχολείται επίσημα.

Εάν εξεταστουν ξανά θα φάνει ποιος ξέρει τι ξέρει αλλά ο χρονικός περιορισμός υποβαθμίζει σε κάποιο βαθμό γενικά την έννοια των πτυχίων όταν δεν αναφέρερεται ρητά στα ίδια τα πτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

γεια σας.του χρονου ειναι η τελευταία μου χρονια στο λυκειο και τελοσπαντον σκεφτομαι για σπουδες στην αγγλια και συγκεκριμενα μουσικη.παιζω μπασο 3 χρονια ,κιθαρα 2 και φωνητικα 2. το θεμα ειναι πως δεν ξερω ακριβως τι γινεται... ακομα και αν ο μεσος ορος του λυκειου μου ειναι πολυ καλος θα με δεχτουν εφοσον δεν εχω κανει καθολου αρμονια  και στην γενικη δεν εχουμε μουσικη σαν μαθημα?δηλαδη γενικα με το οτι δεν φαινεται οτι εχω ασχοληθει με την μουσικη...ειμαι λιγο μπερδεμενος...  ???

 

αν θες πληροφορίες σχετικά με σπουδές στην αγάλια ...

 

-Στο Πανεπιστήμιο του Cumbria, Dance Performance and Musical Theatre Performance.

 

Η κατεύθυνση για το Χορό εξερευνεί σύγχρονες και δημοφιλείς τεχνικές χορού και ενσωματώνει τη διερεύνηση του αναπτυσσόμενου κόσμου του φυσικού θεάτρου. Η κατεύθυνση για το Μουσικό Θέατρο εξερευνεί τη σύγχρονη πρακτική του μουσικού θεάτρου με εξειδίκευση στο τραγούδι. Οι απόφοιτοι μπορούν να αναζητήσουν ρόλους στις πολιτισμικές βιομηχανίες ως performer. Επιπλέον, οι μεταβιβάσιμες δεξιότητες που αποκτούν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους χαίρουν μεγάλου σεβασμού σε πολλές σταδιοδρομίες που πραγματεύονται δεξιότητες επικοινωνίας, όπως τα μέσα μαζικής ενημέρωσης, οι δημόσιες σχέσεις και η διδασκαλία.

-Στο Kingston University, Dance, Drama and Musical Technology και ειδικότερα:

 

Dance course: Αυτό το τμήμα εστιάζει σε ευρείς τομείς και κυριαρχεί στην παλλόμενη πολυπολιτισμική χορευτική σκηνή του Λονδίνου. Έχει σχεδιαστεί ώστε να βοηθά φοιτητές που μπορεί να μην έχουν υπόβαθρο κλασικού ή σύγχρονου χορού, και καλύπτει ‘urban’, ethnic και δημοφιλή στυλ χορού καθώς και πιο συμβατικούς χορούς. Οι συνδυασμοί με τις σπουδές θεάτρου, μουσικής ή κινηματογράφου καταστούν τους φοιτητές ικανούς να εξερευνήσουν τις δυνατότητες της διακλαδικής δουλειάς.

 

Drama course: Η σχολή αυτή καθιστά τους φοιτητές ικανούς να εξερευνήσουν την πρακτική, ιστορία και θεωρία του θεάτρου μέσα από μια ποικιλία συνθηκών και περιβάλλοντων. Οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να δουλέψουν με κορυφαίους επαγγελματίες και να εμπλακούν ενεργά με παραγωγές.  Το τμήμα αυτό συνδυάζει θεωρία και πρακτική δουλειά. Βλέπουν διαφορετικές προσεγγίσεις στη μελέτη του performance, διερευνούν τις δεξιότητες του ηθοποιού, σκηνοθέτη και σχεδιαστή και μελετούν ιστορία θεάτρου. Μαθαίνουν τεχνικές και διαδικασίες της θεατρικής τέχνης, και μπορούν να επικεντρωθούν σε περιοχές που βρίσκουν πιο ενδιαφέρουσες, όπως η υποκριτική, ο σχεδιασμό, η συγγραφή για το θέατρο, και οι κατασκευές.

 

Music Technology course: Αυτή η κατεύθυνση του προγράμματος ΒΑ του Κίνγκστον καθιστά δυνατόν στους φοιτητές να σπουδάσουν μουσική τεχνολογία επιπροσθέτως ενός συμπληρωματικού κύκλου μαθημάτων. Στη Μουσική Τεχνολογία οι φοιτητές μαθαίνουν προχωρημένες δεξιότητες στην εγγραφή και χειρισμό ήχου και χρησιμοποιούν τις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις με τεχνολογία αιχμής του Πανεπιστημίου του Κίνγκστον. Το πρόγραμμα σπουδών επίσης δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές να αναπτύξουν τη γενική τους γνώση περί μουσικής και τις δεξιότητές τους στη σύνθεση και στο performance.

-Στο Middlesex University, Dance Performance and Music Performance.

 

Ο χορός ως ζωτική μορφή τέχνης είναι το επίκεντρο του πτυχίου Μπάτσελορ Τεχνών (ΒΑ) στο performance χορού. Bοηθά στην ανάπτυξη δεξιοτήτων στο performance, στη δημιουργικότητα και στην κριτική και στη διεύρυνση της αντίληψης για το χορό εντός του πολιτιστικού του πλαισίου. Οι φοιτητές μπορούν να εκμεταλλευτούν στο έπακρον την ετερόκλητη χορευτική δραστηριότητα του Λονδίνου. Το πρόγραμμα σπουδών έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε οι φοιτητές να αναπτύξουν τις απαραίτητες δεξιότητες, γνώση και αντίληψη των διαφορετικών όψεων του performance του χορού, κάτι που θα τους επιτρέπει να ακολουθήσουν μια σταδιοδρομία στον επαγγελματικό χώρο του χορού. Οι φοιτητές του καταπιάνονται με μία περιεκτική μελέτη της τεχνικής του χορού, του performance, της χορογραφίας και της κριτικής εκτίμησης.

-Στο Regent’s Business School, London, Acting Foundation Course and Acting and Global Theatre.

 

Πιο συγκεκριμένα:

Το προπαρασκευαστικό τμήμα (Foundation) αφορά σε ένα πρόγραμμα σπουδών διάρκειας 2 εξαμήνων, που απευθύνεται σε όσους επιθυμούν να αποκτήσουν τις βασικές φυσικές, φωνητικές και επικοινωνιακές δεξιότητες του ηθοποιού. Η προετοιμασία για οντισιόν, τα μαθήματα από επαγγελματίες του θεάτρου και οι επισκέψεις σε θέατρα δίνουν στους φοιτητές βαθιά αντίληψη για το θέατρο τόσο ως έκφραση καλλιτεχνικής πρακτικής όσο και ως πολύπλευρη δημιουργική βιομηχανία. Το τμήμα δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές να εξερευνήσουν τις προσωπικές τους δυνατότητες ως δημιουργοί, και να αποκτήσουν σημαντικές δεξιότητες στην ομαδικότητα, επικοινωνία, παρουσίαση και διαπροσωπικές σχέσεις, δεξιότητες ζωτικής σημασίας για περεταίρω σπουδές σε σχολές θεάτρου, στο πανεπιστήμιο και σε μελλοντικές σταδιοδρομίες.

 

Το τμήμα Acting and Global Theatre οδηγεί σε πτυχίο έπειτα από ένα τριετές πρόγραμμα σπουδών  το οποίο επικεντρώνεται και δίνει έμφαση στην πρακτική, και ενημερώνεται από την κατανόηση του θεάτρου ως ένα πολυπολιτισμικό και πολυεθνικό φαινόμενο. Το πρόγραμμα σπουδών προσφέρει περιεκτική εκπαίδευση στις δεξιότητες φυσικής, φωνητικής και τεχνικής ερμηνείας (performance), δεξιότητες βασικές για έναν ηθοποιό. Επίσης σε εργαστήρια, εργασίες και παραγωγή δουλειάς επάνω στις θεατρικές πρακτικές και στις παραδόσεις των θεατρικών σκηνών παγκοσμίως. Τα εξειδικευμένα μαθήματα, οι χώροι και οι θεατρικές επισκέψεις χρησιμοποιούν τους φυσικούς πόρους της παγκόσμιας θεατρικής σκηνής του Λονδίνου. Οι φοιτητές αποκτούν κριτικές και πρακτικές δεξιότητες για να προετοιμαστούν για τη σταδιοδρομία τους στο θέατρο και σε συναφείς δημιουργικούς τομείς. Αυτό το πρόγραμμα περιέχει μία περίοδο υποχρεωτικών σπουδών στο εξωτερικό με τουλάχιστον ένα συνεργαζόμενο φορέα σε όλον τον κόσμο, καθώς και μια προαιρετική πρακτική άσκηση στη βιομηχανία του θεάματος.

-Στο Brunel University, Music.

 

Αυτό το πρόγραμμα σπουδών είναι σχεδιασμένο για φοιτητές που επιθυμούν να επικεντρωθούν στην ακαδημαϊκή μελέτη της μουσικής, διατηρώντας την ελευθερία της ενασχόλησης με τη σύνθεση, το performance και ενδιαφερόντων πέρα της μουσικής. Παρέχει εκτενή γνώση της ανάπτυξης της δυτικής μουσικής του 20ου και 21ου αιώνα, με ευρεία κατανόηση της ιστορίας της νεότερης μουσικής. Εισάγει τις σημαντικές μεθόδους της ανάλυσης που εφαρμόζονται στη μουσική της περιόδου αυτής, καθώς και τις ιδέες της αισθητικής, μουσικής κοινωνιολογίας, μουσικής ψυχολογίας και κριτικής θεωρίας.

 

Πηγή: http://www.studiesuk.net/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες πληροφορίες σχετικά με σπουδές στην αγάλια ...

Αγάλια-αγάλια κι ωρίμασε και το thread μετά από 1,5 χρόνο.....

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου