Προς το περιεχόμενο

Η εκπαίδευση στην Ελλάδα σε σύγκριση με άλλες χώρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

  Κατά τη γνώμη μου η ''μαύρη τρύπα'' των πανεπιστημίων είναι η ύπαρξη ΟΛΩΝ των κομματικών παρατάξεων μεσα σε αυτά, που μαθαίνουν από νωρίς-νωρίς στους φοιτητές τις πελατειακές σχέσεις, την παραπληροφόρηση, την ρουφιανιά, την αντισυναδελφικότητα, την αντιδραστικότητα,την ψηφολαγνεία.

 

  Φυσικά και πρέπει να υπάρχει ένας ΕΝΙΑΙΟΣ Σύλλογος Φοιτητών σε κάθε πανεπιστήμιο, αλλά ώς μεσολαβητής αιτημάτων ή και καταγγελιών και όχι χωρισμένος σε στρατόπεδα, ελεγχόμενα-χρηματοδοτούμενα από ΕΞΩΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ δυνάμεις.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

   Κατά τη γνώμη μου η ''μαύρη τρύπα'' των πανεπιστημίων είναι η ύπαρξη ΟΛΩΝ των κομματικών παρατάξεων μεσα σε αυτά, που μαθαίνουν από νωρίς-νωρίς στους φοιτητές τις πελατειακές σχέσεις, την παραπληροφόρηση, την ρουφιανιά, την αντισυναδελφικότητα, την αντιδραστικότητα,την ψηφολαγνεία.

 

   Φυσικά και πρέπει να υπάρχει ένας ΕΝΙΑΙΟΣ Σύλλογος Φοιτητών σε κάθε πανεπιστήμιο, αλλά ώς μεσολαβητής αιτημάτων ή και καταγγελιών και όχι χωρισμένος σε στρατόπεδα, ελεγχόμενα-χρηματοδοτούμενα από ΕΞΩΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ δυνάμεις.

 

 

   

 

Ετσι μπραβο.+1000000

 

 

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

 

  Κατά τη γνώμη μου η ''μαύρη τρύπα'' των πανεπιστημίων είναι η ύπαρξη ΟΛΩΝ των κομματικών παρατάξεων μεσα σε αυτά, που μαθαίνουν από νωρίς-νωρίς στους φοιτητές τις πελατειακές σχέσεις, την παραπληροφόρηση, την ρουφιανιά, την αντισυναδελφικότητα, την αντιδραστικότητα,την ψηφολαγνεία.

 

  Φυσικά και πρέπει να υπάρχει ένας ΕΝΙΑΙΟΣ Σύλλογος Φοιτητών σε κάθε πανεπιστήμιο, αλλά ώς μεσολαβητής αιτημάτων ή και καταγγελιών και όχι χωρισμένος σε στρατόπεδα, ελεγχόμενα-χρηματοδοτούμενα από ΕΞΩΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ δυνάμεις.

 

Πολύ σωστά. Η αρχή κάθε κακού στη χώρα μας. Λες και δεν έχουν κοινά αιτήματα οι φοιτητές αλλά μόνο με τις "ΕΞΩΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ δυνάμεις"...

 

Ο κομματισμός μας έφερε εδώ που μας έφερε.

Κανείς δεν σκέφτεται το ΚΟΙΝΟ καλό αλλά αυτό της φράξιας του.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ενας φίλος μου είναι πρωτοετής σε Αγγλικό πανεπιστήμιο και περιχαρής μου είπε πως η πρώτη χρονιά δε μετράει στο πτυχίο. Του απάντησα πως για τους λάθους λόγους νόμιζε ο,τι γίνεται αυτό. Δε το κάνουνε για χάρη του φοιτητή για να προσαρμοστεί στο αυστηρό (πάνω από 80 με κιάλια) σύστημα και να μάθει απ'τα λάθη του αλλά για να μην επηρεαστεί ο τελικός βαθμός απ'την "εύκολη" πρώτη χρονιά...

Ούτε απουσίες μπορούν να κάνουν μετά από κάποιο όριο και ελέγχονται αυστηρά για αντιγραφή. Δεύτερη φορά; Έφυγες! Μετά σου λέει ελληνικό πανεπιστήμιο...

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως στρατιωτικες σχολες. Και αν μεινεις σε ενα μαθημα, το καλοκαιρι μεσα τα κεφαλια.

Αν δε το περασεις το Σεπτ. φευγεις για αλλα.

Τελικα ολοι μιλουν για δημοκρατικες ελευθεριες.

Για δημοκρατικες υποχρεωσεις ουδεις.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου