Προς το περιεχόμενο

Γιατι δεν μου αρεσουν οι καινουργιες στρατ......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν λεω καινουργιες εννοω ολες τις US strats μετα την καταργηση των american standards και τη μετονομασια τους σε american series......

 

θα μιλησω με φωτογραφικα ντοκουμεντα και κιθαρες που εχω στην κατοχη μου αλλα τα ιδια ισχυουν και για το 80% οσων εχω δοκιμασει.....Αναφερομαι σε μια 93 american standard (ναι αυτες που ολοι σνομπαρουν επειδη εχουν το swimming pool routing.....επειδειξτε αυτοσυγκρατηση μη τσακωθουμε παλι για τα ξυλα), μια SRV του 95 απο τις οποιες ειμαι κατευχαριστημενος ενω απ την αλλη(την κακη μερια) μια 2002 american series.....Δεν θα ανεφερθω σε μεγεθος/σχημα λαιμου που ειναι θεμα γουστου αλλα σε καθαρα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ σημεια.....Το λοιπον.....ιδου το neck joint της 2002 στρατ μου.....

 

IMG_0285.jpg

 

και της 93 στρατ

 

IMG_0287.jpg

Παρομοιο ειναι και το neck joint της SRV

Ειναι πασιφανες το γιατι καθε φορα που παω να κατεβω λιγο στο λαιμο της 2002 ενοχλουμαι σφοδρα :D :D :D :D

Παμε στους λαιμους τωρα (και επαναλαμβανω δε θα θιξω διαστασεις :D :D )........για τη 93 δεν εχω να πω τιποτα.....αψογος.......σκουρο rosewood αψογα κομμενο nut......Αντιθετως (και εδω φρικαρησα πραγματικα) στη 2002 με τον maple λαιμο οταν την παρελαβα ΟΛΑ ΤΑ ΤΑΣΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΜΕΝΑ ΜΕ finish το οποιο χρειαστηκε να ξυσω με την γνωστη διαδικασια και ταλαιπωρια......σε αμερικανικη στρατ των 1000¤ λακα πανω στα ταστα ρε παιδια????

Βαρος......η 93 ειναι σαφως ελαφρυτερη της 2002........ενω και ακουστικα υπερεχει (αν και εδω η καλυτερη ειναι η SRV του 95) ενω εχω και την εντυπωση πως το στρωμα πολυεστερα στις 93κ 95 ειναι λεπτοτερο απο αυτο της 2002 οση σημασια μπορει να εχει αυτο.

 

Ρε μπας και τελικα οντως they don't make them anymore like they used to??? εστω και αν προκειται για μολις 13 χρονια πριν????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή το άρθρο σου fenderiarhs ;)

Μας βάζει σε σκέψεις βεβαίως...:roll:

Ρε μπας και τελικα οντως they don't make them anymore like they used to??? εστω και αν προκειται για μολις 13 χρονια πριν????

Καλά ΠΟΤΕ πέρασαν 13 χρόνια από το '93 ρε συ???????? :( :( :(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μη περιμενεις απο κιθαρα της σειρας με μειπλ μπρατσο να μην εχει λακα πανω στα ταστα (το φινιρισμα παντα μπαινει μετα τα ταστα,σιγα μη καθονται να τριβουν...) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βερνίκι είχε η δική μου με μέιπλ του 1984 στα τάστα είχε πάρει ένα μπλέ - πρασινο χρώμα από την πολυκαιρία!! Ξέρεις πόσες ώρες θα έτριβε βερνίκι το rock pille που την είχα δώσει για service? :lol: :lol: πάντως πέρα από πλάκα, η στράτ μου μαμεί.

Τώρα λόγω τεχνολογικής προόδου ενδεχομένως κάποια μηχανήματα που αλλάχτηκαν στην γραμμή παραγωγής (χάρη π.χ ταχύτητας στην παραγωγή) να δίνουν κάποιες διαφορές χιλιοστών σε ενώσεις.. κλπ κλπ κλπ οι οποίες να κάνουν και την διαφορά π.χ δυσκολότερο σεταπ, αίσθηση χάλια στο χέρι κλπ. Πάντως μία του 2003 αμέρικαν σίρις που είχα δική μου για τρεις μήνες ήταν οκ! ο χαρακτήρας της και ο ήχος της κλασσικότατος.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μη περιμενεις απο κιθαρα της σειρας με μειπλ μπρατσο να μην εχει λακα πανω στα ταστα (το φινιρισμα παντα μπαινει μετα τα ταστα' date='σιγα μη καθονται να τριβουν...) :wink:[/quote']

 

Aυτη ειναι η πλακα οτι εχει τυχει να πεσω πανω σε καινουργια αμερικανικη ΚΑΙ ΜΕΞΙΚΑΝΙΚΗ στρατ που να το εχουν ξυσει το finish.........δεν ειμαι κομπλεξικος οπως μερικοι που διαμαρτυρονται για μη σωστα body shapes η για αλλες κοσμητικες λεπτομερειες αλλα οτιδηποτε εχει να κανει με τη playability μιας κιθαρας θα επρεπε να ειναι προσεγμενο στον μεγιστο βαθμο........εχουν/εχετε δοκιμασει να κανετε bend σε κιθαρα που εχει λακα πανω στα ταστα??????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως δεν ειναι και τιποτα το δραματικο,5 λεπτακια τριψιμο στα ταστα με την "πρασινη" μερια ενος αχρησιμοποιητου σκοτς-μπράιτ η μια σκληρη οδοντοβουρτσα & καθαρισες. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη Fender όπως και για τη Gibson, θα πρέπει να δούμε λιγάααακι διαφορετικά κάποια πράγματα...

 

Ας μην ξεχνάμε ότι στο Αμέρικα οι American Series δεν είναι high end όργανα με κανέναν τρόπο. Μάλλον στην 'άνω μεσαία' κατηγορία ανήκουν (άντε, στην 'κάτω υψηλή' :P ). Εκεί μπορεις να βρεις μια τέτοια για 700 Ευρώ street price. Μπορει και λιγώτερο...

 

Το βάρος στην 'ποιότητα' νομίζω ότι η Fender το ρίχνει στις Deluxe, Signature και βέβαια Custom Shop. Το σίγουρο είναι ότι οι Deluxe έχουν πολύ πιο προσεγμένα τάστα από τις American. Η δε 50th Anniversary ήταν επιπέδου Custom Shop σε ό,τι αφορά προσοχή στη λεπτομέρεια.

 

Κλείνοντας, αυτό που λέει ο superfunk το κάνω πάντα σε 'καινουργια' κιθάρα, μόνο που χρησιμοποιώ dremel και το κατάλληλο εξάρτημα-σφουγγαράκι. Γιατί είμαι τεμπέλης.

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου