Προς το περιεχόμενο

Ακουστικος ηχος (φυσικος) των e-drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολο το forum και συγχαρητηρια για την προσπαθεια.

Αντιμετωπιζω προβλημα με τον ακουστικο ηχο των ηλεκτρονικων ντραμς και ειδικα με τη μποτα που ξερω οτι κανει πολυ θορυβο.

Θα ηθελα να ρωτησω απο εδω τα παιδια που εχουν ηλεκτρονικη ντραμς ποια ειναι η πιο αθορυβη για παιξιμο στο σπιτι.

Εχω την εντυπωση οτι το HD-1 της Roland δεν εχει μποτα και αρα θα πρεπει να ειναι αθορυβο.

Πραγματικα θελω βοηθεια γιατι θελω να αγορασω ηλεκτρονικη αλλα θα εχω υπερμετρο προβλημα με τον θορυβο ειδικα της μποτας. Απαραιτητο χαρακτηριστικο δηλαδη θα ειναι ο μικροτερος φυσικος της ηχος

Επισης θα ηθελα να ρωτησω πως διακρινετε τις δυναμικες ενος μοντελου στα χαρακτηριστικα που το περιγραφουν καθως και το γεγονος αν μπορει να κανει κανεις rimshot ή οχι

Τα mesh pads τελικα μειωνουν τοσο πολυ τον θορυβο ή ειναι μυθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αντιμετωπιζω προβλημα με τον ακουστικο ηχο των ηλεκτρονικων ντραμς και ειδικα με τη μποτα που ξερω οτι κανει πολυ θορυβο.

 

και δεν είσαι ο μόνος...

 

Θα ηθελα να ρωτησω απο εδω τα παιδια που εχουν ηλεκτρονικη ντραμς ποια ειναι η πιο αθορυβη για παιξιμο στο σπιτι.

 

γενικά τα mesh head pads είναι πιο αθόρυβα, αλλά και πολύ πιο ακριβά γυρω στα +150€...δεν αξίζει η διαφορά τιμής για μένα, δε σωζεις και πολλά

 

Επισης θα ηθελα να ρωτησω πως διακρινετε τις δυναμικες ενος μοντελου στα χαρακτηριστικα που το περιγραφουν καθως και το γεγονος αν μπορει να κανει κανεις rimshot ή οχι

 

αν εννοείς ο ευρος δυναμικών, εχει να κάνει με το pad αλλά και το module

όσον αφορά τα rimshots πρέπει να έχεις dual zone pad. το πιο φτηνό snare pad dual zone της roland είναι το pdx 8 αλλά πρέπει και το module να υποστηρίζει rimshots

 

καλό θα είναι να φτιάξεις μια πλωτή εξέδρα για τα drums, καπου στο φορουμ υπάρχει θέμα, θα το ψαξω και θα σου ποστάρω το λινκ ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία το βρήκα...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175523.0

διαβασε το προσεκτικά, απλά ο τυπάς εκανε κοτσάνα και εβαλε χαρτονι σε όλη την πλατφόρμα, τα vibro πρέπει να ακουμπάνε στο πάτωμα απευθείας

ο πετροβάμβακας ίσως και να μην είναι απαραίτητος για τέτοια εφαρμογή...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν εννοείς ο ευρος δυναμικών, εχει να κάνει με το pad αλλά και το module

όσον αφορά τα rimshots πρέπει να έχεις dual zone pad. το πιο φτηνό snare pad dual zone της roland είναι το pdx 8 αλλά πρέπει και το module να υποστηρίζει rimshots

 

 

Μεγαλυτερη διαμετρος συνηθως μεγαλυτερη δυναμικη, αλλα με τα ηλεκτρονικα απο που συμπεραινει κανεις οτι το ενα θα σου δωσει καλυτερη δυναμικη απο το αλλο? Ποιο χαρακτηριστικο συγκρινεις?

Παντως και στα link που εδωσες φιλε επιβεβαιωνει αυτο που λεω για τα HD-1 οτι δηλαδη no μποτα no θορυβος. Αλλα ιμιτασιον κατασταση ρε φιλε...

Τελος εχω ακουσει καλα λογια για τα pads της yamaha αλλα και παλι πρεπει να υπαρχει πολυς θορυβος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλυτερη διαμετρος συνηθως μεγαλυτερη δυναμικη

 

όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο...πως σου ήρθε...? το triggering sensitivity το ρυθμίζεις από το module και το trigger του pad παίζει μεγαλο ρόλο σε συνδυασμό πάντα...πχ αν έχεις τα pads του TD-20 και ενα module ΤD-6V τότε δώρον-άδωρον...

 

αλλα με τα ηλεκτρονικα απο που συμπεραινει κανεις οτι το ενα θα σου δωσει καλυτερη δυναμικη απο το αλλο? Ποιο χαρακτηριστικο συγκρινεις?

 

είναι θέμα συνδυασμού trigger και module

 

Παντως και στα link που εδωσες φιλε επιβεβαιωνει αυτο που λεω για τα HD-1 οτι δηλαδη no μποτα no θορυβος. Αλλα ιμιτασιον κατασταση ρε φιλε...

Τελος εχω ακουσει καλα λογια για τα pads της yamaha αλλα και παλι πρεπει να υπαρχει πολυς θορυβος

 

ναι τα hd-1 είναι για ''μωρά''...δεν είναι e-drums ρε μαν αυτά..., βεβαια τα ρασσα δε κανουν τον παπά...αλλά αν δε πατάν τα ποδια σου σε κανα iron cobra, dw, demon drive, axis δηλ σε ΠΕΤΑΛΙ είναι μούφα

 

εγω τα σιχαθηκα και τα ηλεκρονικά...θα μονωσω το υπογειο και θα πάρω σετακι κανονικα...

 

edit:

 

για να μην το κουρασουμε και βγούμε οφ-τοπικ και φτασει και 3-4 σελιδες το θεμα χωρίς λόγο...

 

χρειάζεσαι μια πλωτη εξεδρα για το σετ...

το ευρος δυναμικών εξαρταται απλά και μόνο από συνδυασμό trigger και module όχι pad αλλά trigger και τί εννοω με αυτό...τα pads που πέρνεις με ενα kit σαν το td-12 / 20 δεν έχουν το ίδιο trigger με ενα kit σαν το td-6v τα πρώτα είναι πολύ ανώτερα, δε πληρωνεις μόνο το mesh pad και το ρεαλιστικό drum look αλλά και την ποιότητα του trigger

 

ελπίζω να σε βοήθησα...καλό ξημέρωμα...πάω για ύπνο

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα οποιος μπορει ας γραψει τις εντυπωσεις του εδω για τον ακουστικο θορυβο μπας και βρουμε καμια αθορυβη σχετικα μποτα...

Γιατι στην τελικη φιλε ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα και να μην μπορεις να παιξεις τα τυμπανακια σου...

Υπαρχουν αραγε αλλα μοντελα με πεταλια σαν το HD-1 ή κατι παραπλησιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα οποιος μπορει ας γραψει τις εντυπωσεις του εδω για τον ακουστικο θορυβο μπας και βρουμε καμια αθορυβη σχετικα μποτα...

 

αγορίνα μου σορρυ που θα στο χαλάσω αλλά δεν υπάρχουν ''αθόρυβες'' ή ''λίγο θορυβώδεις'' e-μπότες

 

κανε την εξέδρα και θα βοηθηθείς αρκετά...

 

Υπαρχουν αραγε αλλα μοντελα με πεταλια σαν το HD-1 ή κατι παραπλησιο?

 

υπάρχουν τα πετάλια Axis που μπορείς να βάλεις τα e-kits http://www.axispercussion.com/axcessories_EKIT.html

 

δες και αυτο το βίντεο και πήγαινέ το στο 9'.16'' να δεις τη μαγκιά που εχει κανει με το beater και τα e-kits

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να δωσεις ενα καρο λεφτα και μετα να αρχισεις να παιδευεσαι με 1000 πατεντες κλαφτα (και εσυ και η τσεπη σου). Εσυ εχεις μποτα με διχτακι? Αν ναι ειναι πολυ καλυτερα απο καουτσουκ? Εχεις δικιο για την πατεντα στο πατωμα γιατι το θεμα δεν ειναι τοσο ο θορυβος οσο οι δονησεις που μεταφερονται.

Να σου πω την αμαρτια μου σκεφτομουν για κατι τετοιο (ολα διχτακι): http://www.thomann.de/gr/millenium_mesh_head_mps_600_e_drum_set.htm

Παντως σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να δωσεις ενα καρο λεφτα και μετα να αρχισεις να παιδευεσαι με 1000 πατεντες κλαφτα (και εσυ και η τσεπη σου). Εσυ εχεις μποτα με διχτακι? Αν ναι ειναι πολυ καλυτερα απο καουτσουκ? Εχεις δικιο για την πατεντα στο πατωμα γιατι το θεμα δεν ειναι τοσο ο θορυβος οσο οι δονησεις που μεταφερονται.

Να σου πω την αμαρτια μου σκεφτομουν για κατι τετοιο (ολα διχτακι): http://www.thomann.de/gr/millenium_mesh_head_mps_600_e_drum_set.htm

Παντως σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου

 

Φιλε με διχτακι (mesh head) ακουγεται λιγοτερο αλλα θα πρεπει να ρυθμισεις τον εγκεφαλο σχετικα (ευασθησια κλπ).Σαν αισθηση παντως δεν αλλαζω με τιποτα το kd-8 το καλυτερο pad της roland  για εμενα.Η λυση που εχω υιοθετησει τωρα ειναι μια κανονικη 22'' κασα Gretsch με mesh heads απο drum-tec και την εχω τιγγαρει μεσα με ηχομονωτικο (ακομα καλυτερα να βγαλεις και το resonant δερμα).Αυτο με roland trigger βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ απο πάντοτε το πρόβλημα με τον ήχο του πεταλιού πάνω στο λαστυχένιο trigger της Roland.

 

Εκανα κάτι και ξένιασα τελείως... Μπορει να σου φανεί περίεργο αλλά είναι μια άλλη πολύ ωραία λύση. Τα πούλισα... είχα τα Roland TD6KV (δεν βγαίνουν πια)

έκανα όμως το εξής... με τα λεφτα απο την πώληση και κάτι ψιλά ακόμα μετετρεψα το ακουστικό μου σετ σε ηλεκτρονικό. Αυτό γίνεται πολυ απλά με την προσθήκη mesh heads που υπάρχουν για κανονικά τύμπανα, είναι σαν κανονικες μεμβρανες αλλά σίτα και είναι πιο αθόρυβη απο τα Mesh τύμπανα της Roland. Κοστίζουν μεταξύ 11 και 16 ευρω η κάθε μια? κατί τέτοιο... βρίσκεις για όλα τα μεγεθη ακόμα και για κάσα.

 

Στη συνέχεια αγόρασα έναν εγκέφαλο Roland TD12 και trigger τα οποία βιδόνουν στο στεφάνι και δίνουν εντολές στον εγκέφαλο. Το μόνο που χρειάστηκα μετά ήταν πιάτα roland CY14 και CY15 και hi-hat VH-12.

 

Τώρα πια όχι μόνο παίζω σε αλληθινά σετ με κανονικό μέγεθος αλλά η μπότα είναι και το πιο αθόρυβο απο όλα τα άλλα :D

 

35988_10150214554675164_692360163_13239760_5339856_n.jpg

35988_10150214554685164_692360163_13239762_3143417_n.jpg

 

τα έχω ενώσει και με PC και χρησιμοποιώ το Supperior 2 drummer (DFH2) και γράφω αληθινότατα τύμπανα. Ο controller πάνω στην κάσα είναι της Presonus για να ελέγχο Cubase/Nuendo με start/pause/rec/και volume για το κάθε τύμπανο.

 

 

όταν θέλω να τα πάρω κάπου πχ σε κάποιο live απλά βάζω τις κανονικές μεμβράνες. οι κάτω μεμβρανες δεν ενοχλούν δεν χρειάζεται να τις βγάζεις.

Έτσι έχεις 1 (ενα) σετ που τα κάνει όλα.

 

Και practice εντελώς αθόρυβα δεν χρειάζεται να αγοράσεις εγκέφαλο αν θες μονο πρακτική

και ηλεκτρονικά drums

και κανονικά drums.

και όλα σε φυσικό μέγεθος και όχι σε μικρογραφίες.

 

 

Πέτρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου