Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η γνώμη σας για τις σημειολογικές παρτιτούρ


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέτοιες , πολλών ειδών σημειολογικές παρτιτούρες, μπορείτε να δείτε Εδώ:

 

http://www.box.com/s/rxgk69x0momu01lkov1u

 

Όσον αφορά την κιθάρα πιστεύω ότι βοηθούν τον αρχάριο ειδικά αυτές που δείχνουν με φωτογραφίες τη θέση των δακτύλων για τα ακόρντα.

 

 

Όσον αφορά τη φυσαρμόνικα είμαι αντίθετος στη χρήση τους. Συνιστώ στους αρχάριους να αποφεύγουν αυτό το μη-πρότυπο σύστημα αριθμών, βελών, υπογραμμίσεων αριθμών, χρωμάτων κλπ.

Εκτός από πολύ σύντομα Licks-Riffs που χρησιμοποιούνται στα Blues αυτή η σημειολογία είναι δύσκολο ή και αδύνατον να αναγνωσθεί ειδικά όταν η μελωδία είναι γρήγορη, αν η περιέχει εισαγωγή , ρεφραίν με επανάληψη κλπ.

 

Μουσικοί άλλων οργάνων αγνοούν παντελώς την ύπαρξη αυτής της παρτιτούρας

Το χρόνο που θα διέθετες γι αυτές είναι καλύτερα να τον διαθέσεις να ‘’παίζεις στα δάκτυλα‘’ μια κλίμακα ανεβαίνοντας και κατεβαίνοντας την. Σύντομα θα διαπιστώσεις  ότι ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΛΩΔΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ και ειδικά αν ξέρεις να τη σφυρίζεις, ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΙΞΕΙΣ.

 

Οι παρτιτούρες φυσαρμόνικας είναι ένα  ‘κόλπο’ των σχολείων φυσαρμόνικας….. Θα σου δώσω μια διεύθυνση με εκατοντάδες παρτιτούρες:

http://www.harmonicacountry.com/.

Θα διαπιστώσεις ότι δεν μπορείς να παίξεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμιά διότι απλά δεν ξέρεις τη μελωδία της  αλλά ούτε και τον ρυθμό της.

 

Εντάξει στην αρχή ,σαν αρχάριος, αν ξέρεις τον σκοπό ενός τραγουδιού και εμπιστεύεσαι αυτόν που έφτιαξε την παρτιτούρα τότε χρησιμοποίησε την.

 

Εάν όμως η σημειολογική  παρτιτούρα συνδυαζότανε με την στάνταρντ σημειολογία θα ήταν κάτι το ιδανικό για τη φυσαρμόνικα και ίσως και για τα άλλα όργανα.

 

Επίσης αν έχεις τέτοια παρτιτούρα και ταυτόχρονα έχεις και το  ηχητικό αυτής σε mp3 ή καλύτερα σε video να βλέπεις τον παίχτη  , να ακούς και ταυτόχρονα να βλέπεις την παρτιτούρα --μια ‘’δική μου’’ μέθοδο --τότε σίγουρα θα βοηθήσει.

 

Δύο τέτοιες δικές μου παρτιτούρες για το ‘’AVE Maria ‘’ αλλά για χρωματική φυσαρμόνικα μπορείτε να ακούσετε εδώ:

1.

2.

 

Στέφανος

 

 

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στεφανε η επιμονη σου να μας μαθαινεις τετοια περιεργα πραγματα μου θυμιζει εναν ντραμερ που ειχαμε στο φορουμ που ομως δεν ειναι πια μαζι μας ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ

Αυτό προσπαθώ να μεταλαμπαδεύσω. Δεν υπάρχει ηλικία που σταματά η μάθηση. Εξ άλλου είμαι και μεγάλης ηλικίας και καθημερινά φοβερίζω το τέρας του Αλτσχάϊμερ

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στεφανε η επιμονη σου να μας μαθαινεις τετοια περιεργα πραγματα μου θυμιζει εναν ντραμερ που ειχαμε στο φορουμ που ομως δεν ειναι πια μαζι μας ;D

Ποιος ντραμμερ κ γιατι δν ειναι μαζι μας πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου